Až se recese zeptá aneb Jak se připravit na horší časy

Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu ekonomové i investoři slavili jako velkou naději, že hospodářská expanze bude pokračovat a tržní býk zůstane u válu. Nebo u žlabu, jak chcete. Všechno se ale rychle zvrtlo, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite jsou v korekci a ekonomové se znovu učí skloňovat slovo recese. I běžní lidé jsou nervózní, kdo ale nezahálel, může být vlastně v klidu. Ti ostatní se mohou už teď připravovat na příště nasloucháním následujícím radám.
Hlavně nepanikařte
Média bojují o čtenost, a proto se nezřídka snaží upoutat pozornost bombastickými titulky. A protože nejsilnější emocí je strach, prodávají se dobře apokalypsy typu "Recese je za dveřmi, ekonomika zažije propad, nezaměstnanost se zdvojnásobí". Zásadní je zachovat klid. Pokud nejde o konec světa, nebude tak zle. Recese je slovo, ne lavina, která vás pohřbí.
Zacházejte s penězi zodpovědně, nehledě na stav ekonomiky a trhů. Odkládejte si část příjmů, pravidelně investujte, vytvářejte si rezervu v likvidních prostředcích, v omezené míře klidně na spořicím účtu. Za všech okolností se vyvarujte impulzivních rozhodnutí, o extrémech typu rozprodání portfolia nebo zrušení penzijního spoření ani nepřemýšlejte. Jestli bude skutečně hůře, nebude to napořád. Rozumnější je využít horší ekonomické situace a poklesů na trzích k investování "se slevou".
Mějte přehled o rozpočtu
Když je vše zalité sluncem, nezaměstnanost je nízká a trh práce prakticky "vysátý", ztrácejí často lidé v zacházení s penězi zábrany. Tady dovolená, tu nové auto, vyměníme nábytek, dětem více kroužků, týdně dobrá večeře v restauraci. Utratit výplatu do poslední koruny není problém. Není to ale zodpovědné.
Výdaje je potřeba mít pod kontrolou. To neznamená, že musíte žít jako asketové, je ale potřeba vědět, jaké jsou vaše pravidelné nutné výdaje (nájem, hypotéka, pojištění, kroužky) a kde, v případě, že o část příjmů přijdete nebo si zkrátka jen budete muset nebo chtít dávat stranou více, máte rezervy.
Pracujte na sobě
Jakmile firmy cítí horší časy nebo se dostanou do finanční tísně a jsou nucené snižovat stavy, zbavují se zpravidla lidí na pozicích, které v budoucnu, až se situace a vyhlídky zase zlepší, znovu snadno obsadí. Přeloženo, těch krátkodobě postradatelných s nízkou kvalifikací.
Pokud se nechcete o místo strachovat, pracujte na svých dovednostech, zvyšujte svou kvalifikaci a snažte se kariérně růst. Až dojde na lámání chleba, budete ve velké výhodě proti těm, kteří si každý den jen odsedí svých osm hodin a které vlastně ani nikdo nepostrádá, když třeba týden leží u moře.
Zbavujte se dluhů
Asi už jste někdy narazili na radu, že lepší než rychleji splácet hypotéku je přebytečné volné peníze investovat, pokud jste schopni dosahovat zhodnocení nad úrokovou sazbou svého úvěru. Zní to logicky, když takto volné prostředky zainvestujeme, váš výnos z nich bude vyšší než úrok z odpovídající jistiny, tedy úrok zaplatíte výnosem a ještě vám zbude něco, co můžete třeba reinvestovat.
Jenže co když se trhy dostanou do sestupného trendu a vy přijdete ze dne na den o práci? Splátky hypotéky nepočkají, a když na trzích není nadvýnos, celá teorie padá. Jsou dluhy špatné a méně špatné, pro někoho třeba i rozumné, například hypotéka, ale pořád jsou to dluhy. Primární snahou by tedy mělo být zbavit se dluhů, a snížit tak své nutné pravidelné výdaje. K čemu vám totiž je, že jste posledních deset let splátky hypotéky pokrývali výnosy z držení akcií nebo kryptoměn, když teď stojí za dveřmi banka a připravuje dražbu vaší střechy nad hlavou?