Goldman Sachs: Toto jsou (nejen) hodnotové akcie, které mohou výrazně těžit z potlačení pandemie covidu-19
|

Goldman Sachs: Toto jsou (nejen) hodnotové akcie, které mohou výrazně těžit z potlačení pandemie covidu-19

Americká investiční banka Goldman Sachs je ohledně vývoje cen akcií v dalších letech naladěna velice optimisticky. Za dva roky čeká index S&P 500 na úrovni 4 600 bodů, tedy zhruba o tisícovku výše, než se benchmark pohybuje v současnosti. Jedním z podstatných faktorů má být oživení ekonomiky a ruku v ruce s tím zisků firem, a to díky potlačení pandemie covidu-19, mimo jiné díky účinným vakcínám.

Americké akcie Koronavirus Investiční tipy Akciové tipy S&P 500 Hodnotové investování

Když se zkusíme zamyslet, proč by měly ceny akcií v USA dále růst, napadne nás jistě mnoho argumentů. Budou schváleny vakcíny na covid-19, populace se (snad) proočkuje, nebude potřeba uzavírat ekonomiku, a ta proto poroste. Lidé se budou vracet do práce, poroste spotřeba i zisky firem.

Rizik je nepochybně obrovské množství, a to i mimo koronavirové souvislosti, vždy se ale mohou oči býků prosebně upírat k Fedu, který může dodat do systému tolik peněz, že by je ani Pamela za plastiky neutratila.

Index S&P 500 do konce příštího roku vystoupí na 4 300 bodů, věří Goldman Sachs
Nadějné zprávy ohledně vakcíny proti covidu-19 jsou důležitější než zvolení Joea Bidena americkým prezidentem, říkají analytici z americké investiční banky Goldman Sachs. Vyhlídky na zlepšování ekonomické a zdravotní situace podle nich budou tlačit americké akcie výše a index S&P 500 se do konce příštího roku dostane na 4 300 bodů.

Analytici z Goldman Sachs se zaměřili na to, které firmy mohou z oživení na burze nejvíce těžit. Postavila proto vedle sebe ziskovost firem z doby před pandemií covidu-19 (tedy za rok 2019) a očekávanou ziskovost firem v roce 2021. U titulů, které v tomto srovnání vykázaly největší rozdíl, tuší banka velký růstový potenciál. A zatímco u mediánové akcie z indexu S&P 500 čekají analytici napřesrok o 7 % vyšší zisk než v roce 2019, u firem z níže uvedeného seznamu předpokládá maximálně zhruba poloviční zisk na akcii než loni.

Ale pozor, Goldman Sachs tu není od toho, aby radila jednostrannou sázku na hodnotové tituly, jejichž ziskovost je (snad dočasně) pod enormním tlakem, ale nemusí se vzchopit podle ideálního scénáře oživení. Ve stejné zprávě proto banka dodává, že v portfoliu mají nadále místo i dlouhodobé růstové hvězdy, jejichž potenciál zkrátka nelze při investičním rozhodování opomíjet. Sečteno a přeloženo, máte dále nakupovat akcie FAANMG, měli byste se ale vedle toho porozhlédnout i v sektorech těžce zasažených koronavirovou pandemií.

(Akciová) party jako v roce 1999
Koronavirus sice optimismus investorů na světových finančních trzích srazil, ale ne na dlouho. Rally už zase pokračuje. Experti z investiční společnosti GMO ovšem upozorňují na některé potenciálně varovné signály ze současnosti, jež připomínají rok 1999.

Zdroj: Goldman Sachs