Akcie možná nejsou až tak levné, investičních tipů se ale rojí desítky

Nižší valuace globálních akcií v čele s těmi americkými vedou část expertů k přesvědčení, že je právě nyní vhodná doba k nákupu těchto cenných papírů. Tito odborníci by přitom nejspíše většinou podepsali, že ocenění jako takové není zrovna spolehlivý indikátor pro takzvané časování trhu. Některé tituly ale možná za zvážení stojí, a to právě z důvodu mimořádně specifické ekonomické a tržní situace.

Ocenění akcií je vzhledem k ziskům nebo tržbám za uplynulý rok nyní nepochybně výrazně atraktivnější než v polovině února, kdy byly ceny akcií na vyspělých trzích na maximech. Investory by přitom měl zajímat výhled, přičemž ten ekonomický již mnoho let nebyl černější než ten současný. Ekonomové se předhánějí v tom, kdo pro hospodářství vykreslí pro další měsíce hlubší propad, přičemž mnohá data jim dávají za pravdu. Recese je jasná věc, některé odhady pracují dokonce s rychlým (a poměrně krátkodobým) propadem HDP až v řádu desítek procent.

V takovém prostředí přitom budou prudce padat také zisky firem, a to tak, že mnohé společnosti spadnou rovnýma nohama do ztrát. Ekonomika se v mnoha oblastech a regionech v podstatě zastavila, zisky a tržby řady velkých firem se proto sesunou níže. To přitom výrazně ovlivní poměrové ukazatele, na základě kterých investoři hodnotí, jak drahé, levné či "akorát" zrovna akcie jsou.

Shillerovo P/E, zdroj: multpl.com

Rada akciovým investorům: Teď neprodávejte!
Globální akciové trhy dosáhly historických maxim v polovině února. Od té doby kvůli globální pandemii COVID-19 spadly o zhruba čtvrtinu (a byly na tom již i výrazně hůře). Věřím, že je již čas nakupovat akcie, a když ne, tak je alespoň neprodávat, říká investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Některé oceňovací modely samozřejmě pracují s odhady vývoje zisků a tržeb během následujících měsíců, jejich (ne)přesnost je ale přímo úměrná tomu, jak mlhavé jsou odhady vývoje celé ekonomiky. Minimálně tedy nelze vyloučit, že propady v hospodaření firem budou horší, než nyní trh považuje za "přiměřené" hospodářské situaci. A současná atraktivita akcií se může celkem nepříjemně zakalit.

Aby bylo přes víkend o čem přemýšlet, je namístě nějaký ten domácí úkol. Propady HDP, zaměstnanosti a dalších ukazatelů můžete jen odhadovat, ale to, jak jsou na ten který scénář připraveny jednotlivé firmy, jejich rozvahy, byznys modely a plány, se dá alespoň částečně dohledat a odvodit. Podívejme se proto třeba na firmy, jejichž akcie během března postupně doporučili analytici z Bespoke Investment Group, Raymond James a Morningstar.

Jde o tituly, které by mohly těžit z podmínek ovlivňovaných pandemií COVID-19 i z hospodářského oživení v období po ní. Najdeme mezi nimi sektor zdravotní péče, firmy umožňující nebo usnadňující práci z domova, pak společnosti zajišťující zábavu v době, kdy se nemůže za zábavou ven (videohry, TV), a samozřejmě odvětví spotřebního zboží, bez kterého se ani v karanténě nedá dost dobře vydržet.

zdroj: Bespoke Investment Group

Mimo seznam Bespoke stojí podle analytiků z Raymond James a Morningstar za pozornost ještě firmy Citrix Systems, AT&T, Verizon, Comcast nebo Alibaba.

Není velkým překvapením, že mnohé z uvedených titulů se během března opakovaly i ve vyjádření domácích i zahraničních tržních profíků. Připomeňte si některé z nich a užijte si volné dny.

Akciový rok 2020 jako 2008? Nepanikařte, nakupujte
Probíhající výplach v mnohém připomíná začátek posledního masivního tržního kolapsu. Současné ztráty přitom (zatím) nedosahují hloubky tehdejších, a prostor k dalším výprodejům tu i proto je. Statisticky nejlukrativnější přitom bylo v podobných situacích nakupovat při šestém a sedmém výrazném propadu.
Jim Cramer: Kupujte akcie firem, bez kterých se nedá (ani v recesi) žít
V době, kdy trhy opakovaně za den ztrácejí pět nebo deset procent, přestává mít smysl investovat do celého akciového indexu. Tak totiž držíte v portfoliu jak vítěze, tak poražené, přičemž těch druhých je v tu chvíli výrazně více. Když se ekonomika zastavuje, má smysl vybírat tituly spojené s těmi nejnutnějšími lidskými potřebami. Ve vysílání CNBC to investorům vzkázal excentrický komentátor a investor Jim Cramer.
Morningstar: Toto je 16 akcií na drsné časy
Analytici ze společnosti Morningstar sestavili seznam 16 akcií firem, které by měly i v současných náročných podmínkách obstát. Jde o vysoce kvalitní společnosti s předvídatelným cash flow (i když co je nyní předvídatelné) a jen mírným zadlužením.
Akcie: Zpět do budoucnosti aneb Proč se sázka na včerejšek zítra vyplatí
Probíhající tržní výplach by mohl přispět k návratu (do) reality. To zahrnuje i snížení cen zajímavých, ale poněkud nedosažitelných technologií, a naopak návrat zdánlivě odepsaných "dinosaurů". Právě proto nyní sázím na těžaře ropy a výrobce aut se spalovacími motory.
Semotan (J&T Banka): ČEZ a Avast jsou to nejlepší, co si teď na pražské burze můžete koupit
Pokles cen akcií bank na pražské burze se jeví jako atraktivní příležitost, ale pozastavení dividend bude zájem investorů brzdit. Dividendové stálice jako Philip Morris ČR nebo O2 Czech Republic mají v portfoliích nadále smysl, nejlepší volbou pro nákup jsou ale podle mě teď ČEZ a Avast, říká portfoliomanažer Michal Semotan z J&T Banky.
Pražská burza: Oporou v krizi je po výsledcích ČEZ. Bankám by svědčil jiný přístup ČNB, říká makléř
Akcie ČEZ jsou v současnosti pro českou burzu oporou, investoři se mohou těšit možná i na dvojí dividendu v letošním roce. Akcie bank jsou pod tlakem, ocenili bychom poněkud jiný přístup regulátora. Namísto zákazu výplat dividend by nám připadalo lepší například uvolnit požadavky na proticyklické kapitálové rezervy, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky.
Všechno padá? Ne tak docela aneb Walmart jako (staro)nová burzovní hvězda
Přestože se akciové indexy v USA i jinde na světě spolehlivě usadily v medvědím teritoriu, najdou se tituly, které jako kdyby tak trochu odporovaly zákonům. Jedním z takových titulů Walmart, který se ve středu vyhoupl na své 52týdenní maximum.
Zdroj:
Capital Economics, Bespoke Investment Group, Raymond James, Morningstar
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 8. 2022 13:31
Půl roku války na Ukrajině: Chybí relevantní informace, propaganda je stále silnější. Útoky na území…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat