Americké akcie: Medvědí trend a zisková recese za rohem?

Hlavní americké akciové indexy jsou v korekci (Dow, S&P 500) nebo již v medvědím trendu (Nasdaq Composite, Russell 2000). Ocenění trhu díky tomu kleslo na o něco rozumnější úroveň, do myslí investorů to ale zatím příliš mnoho optimismu nepřilívá. Sazby v USA (po)rostou a ziskovost firem se může dostat pod (ještě větší) tlak.

Současné poklesy na akciovém trhu (a i ty případné budoucí) budou jednou ve zpětném zrcátku vnímány jako zajímavá nákupní příležitost. To je ale budoucnost. "Oprostit se nyní od pesimismu není vůbec snadné. Investoři nyní přirozeně daleko silněji vnímají to, jak hodnota jejich akciových portfolií postupně klesá. A není to (zatím) žádný zdrcující propad, je to spíše postupné klesání na stále nižší minima. Sestupný trend jako z učebnice. A to ještě pohled na hlavní indexy není tak hrozný jako ten na jednotlivé hluboce ztrátové tituly a celá odvětví. Jak se říká, akciový trh se jakžtakž drží, ale trh akcií krvácí," říká finanční poradce a blogger Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management, ukázkový dlouhodobý býk, pokud jde o americké akcie.

Ví ale zkrátka, že tržní psychologie v době poklesů cen dokáže rozhodit nejednoho investora. "Když akcie posilují, každý je vynikající stratég. V medvědích obdobích je ale podstatně náročnější si připomínat dlouhodobé výhledy, investiční horizont, finanční cíle i (snad správné) důvody minulých investičních rozhodnutí. Právě o to by se ale lidé s dlouhým investičním horizontem měli v době, kdy trhům vládne pesimismus, měli snažit," doplňuje Brown.

Z technického hlediska hlavní americké akciové indexy opravdu míří jasně "na jih". Takzvané kříže smrti (kdy 50denní klouzavý průměr protne shora linii 200denního průměru) se u nich v posledních týdnech objevily bez výjimky. Kříže smrti jsou samozřejmě především populárním "medvědím" indikátorem, aktuální náladu ovšem ilustrují velice trefně.

Americké akciové indexy - kříže smrti

Brownův kolega Ben Carlson k tomu přidává několik myšlenek, které ho napadají v souvislosti s medvědím trendem. "Ať již indexy nakonec naplní neopodstatněnou, byť oblíbenou definici medvědího trhu, tedy pokles o minimálně 20 % z maxim, současná nálada na akciovém trhu již je medvědí. Jen od začátku roku více než třetina všech titulů na amerických burzách ztratila přes pětinu hodnoty, přičemž netušíme, kdy a na jaké hladině se poklesy zastaví," říká. A shrnuje:

  • Sledovat ceny na burze každý den vám nijak nepomůže. Kvůli vám padat nepřestanou.
  • Denní pohyby cen jsou matoucí. Během medvědích trendů se často vyskytují i silně růstové seance, aby ale další den opět trh zamířil do záporu. Panika zkrátka probíhá oběma směry.
  • Permanentní pesimisté vás vystraší a vyženou z trhu, zpět vás ale nepozvou. Největší medvědi na trzích během poklesů den co den opakují, "že měli pravdu", ačkoli nižší ceny z dlouhodobého hlediska zpravidla znamenají investiční příležitost. Když trh začne opět růst, výzvu k nákupům od nich neuslyšíte, jen další strašení. Mohou mít pravdu opravdu dlouho. Přesně do doby, než ji mít přestanou.
  • Medvědí trendy jsou nákupní příležitost. Na americkém akciovém trhu to alespoň zatím vždy platilo.
  • Historie nabízí kontext, ne předobraz budoucnosti. Je dobré vědět, jak se trh (množina investorů) choval v té které etapě burzovní historie, protože chování lidí do značné míry funguje podle určitých vzorců. O tom, co se na trzích bude dít dnes a zítra, vám ale burzovní almanach nic spolehlivého neprozradí.

Krátkodobě ovlivňuje náladu investorů mnoho faktorů, dlouhodobě je ale vždy podstatné, jak dokážou burzovně obchodované firmy vydělávat. V době, kdy rostou úrokové sazby, zdražuje ropa a posiluje americký dolar, to přitom pro veřejně obchodované firmy v USA nebude tak snadné jako dosud. Poptávka po zboží i službách může ochladnout, což bude znamenat tlak na ziskové marže. "Pravděpodobnost takzvané ziskové recese (poklesu zisků firem ve dvou po sobě jdoucích čtvrtletích) v uplynulých týdnech až několika měsících podstatně vzrostla," varuje jeden z dlouhodobých tržních skeptiků Jesse Felder. Naznačuje to podle něj mimo jiné vývoj hospodaření a nálady v segmentu menších amerických společností.

S&P 500 - zisky a předstihový indikátor

Relativní výkonnost akcií malých firem vůči těm velkým (index Russell 2000 klesl z maxima podstatně hlouběji než S&P 500) podle Feldera navíc naznačuje mnohem více než jen ziskovou recesi. Nárůst cen ropy a hluboký propad nálady spotřebitelů je podle něj podhoubím i pro recesi celé ekonomiky. "Pokud by americké hospodářství opravdu začalo brzdit (a přísnější politika Fedu to může urychlit), poslední pokles ocenění akcií může být pouhým začátkem větší 'normalizace' valuací, a to v prostředí vyšších sazeb," doplňuje Felder.

S&P 500 - P/S a provozní marže

Ať ale nekončíme vyloženě pesimisticky, podívejme se právě na valuace. Ocenění amerických akcií je po léta vyšší než ocenění ostatních vyspělých trhů (větší podíl technologického sektoru v USA oproti Evropě) i trhů rozvíjejících se (větší rizika politická i ekonomická). "Valuace amerických akcií jsou historicky stále vysoké, nicméně minimálně v relativním vyjádření je již současný pokles možné považovat za svého typu příležitost," říká Callum Thomas, který zásobuje čtenáře svého blogu TOPDOWN CHARTS zajímavými grafy. Pro lovce hodnoty podle něj americký trh jako celek stále není atraktivní, ale "trocha páry již byla upuštěna". 

Ocenění světových akcií

Hroutící se domeček z karet
Premium
Obrázek: Profimedia
14. 3. 2022 6:40
Rosenberg varuje: Americká ekonomika i burza se mohou letos zhroutit jako domeček z karet

David Rosenberg, zakladatel a hlavní ekonom Rosenberg Research, vnímá 75% pravděpodobnost recese v USA do konce...

Ukrajina vs. Rusko - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Flickr
15. 3. 2022 6:09
Pracoval v Goldman Sachs a teď hlásí: Tohle jsou tři scénáře vývoje války na Ukrajině a jejich dopady na akcie

Raoul Pal se dříve v Goldman Sachs staral o hedgeové fondy a dnes vede Real Vision TV, která se zabývá finančním...

Zdroj:
The Reformed Broker, A Wealth of Common Sense, The Felder Report, TOPDOWN CHARTS
Americké akcie
Přestat sledovat
Dow Jones
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 10:28
Ponaučení z krize: Prioritou firem je odolnost, tlak na vyšší ceny bude pokračovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 6:00
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč nyní (ne)kupovat i banky
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
23. 3. 2023 16:56
Miloš Filip (Schönfeld & Co): Náš nemovitostní fond v uplynulých letech překonal konkurenci, sázíme…
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
23. 3. 2023 10:18
Nervozita kvůli stavu bank se na trzích přelévá i do jiných odvětví. Nakupuji ve slevě Komerční…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat