Burzovní kalendář (16. 8. - 20. 8. 2021)

V polovině srpna budou mezi nejsledovanější události na trzích patřit zveřejnění zápisů z posledních měnověpolitických zasedání centrálních bank USA a Austrálie, zasedání Čínské lidové banky, data z průmyslu a maloobchodu ze Spojených států a Číny, inflace v Británii a data o HDP Japonska a eurozóny. Výsledky hospodaření zveřejňují některé velké maloobchodní řetězce v USA, ale třeba také pojišťovna VIG.

Ohlédnutí

Investoři se v uplynulém týdnu věnovali zejména doznívající výsledkové sezóně a sledovali také vývoj regulace v Číně. Výsledková sezóna v USA i Evropě ve svém závěru potvrzuje celkové pozitivní vyznění a podporuje setrvávání hlavní akciových indexů na historických maximech.

S větším respektem trh sleduje nové regulace v Číně. Ty se naposledy týkaly segmentu realit. Fondy privátního kapitálu mají nově zakázáno navyšovat kapitál pro investice do rezidenčního bydlení. Celkově se nicméně vláda snaží mírnit dopady dříve zavedených regulací, snaží se je vysvětlit a uklidnit trh, že dochází pouze k vyvážení dosavadních neadekvátních postupů.

Americký Senát se činí a do největší ekonomiky světa nepřestávají proudit peníze. V úterý zákonodárci schválili infrastrukturní investiční plán v objemu zhruba jednoho bilionu dolarů a do konce týdne stihli ještě zadělat na další. Jde sice o "nezávazné rozpočtové opatření", to ale počítá s investicemi za 3,5 bilionu dolarů. Návrh prošel nejtěsnější možnou většinou, peníze mají mířit především do projektů v oblastech, jako jsou vzdělávání, zdravotní péče a klimatická změna.

"Kde na to vzít? Návrh počítá se zdaněním velkých podniků a nejbohatších lidí. To je ostatně z politického hlediska cesta nejmenšího odporu. Jenže reálně končí plány u plánů a většinou nezbývá než si půjčit. Od začátku pandemie stihly Spojené státy nafouknout dluh již na 127 % HDP a podle některých odhadů by v rámci teto dekády mohl dluh vystoupat až ke 200 %," upozornil Martin Luňáček z investiční robo-advisory platformy Portu. "Půjčování je samozřejmě mince se dvěma stranami. Na jedné straně je ten, kdo si půjčuje (USA), na druhé straně ten, kdo peníze poskytuje. Poptávka a nabídka. V tržním prostředí je to relativně jednoduché - když vám již nikdo nechce půjčit, musíte vylepšit svou nabídku (vyšší úrok). To se ale státům příliš nechce. Na rozdíl od běžných smrtelníků mají naštěstí dobrého parťáka, který nakupuje dluhopisy i za ceny, které nikoho nelákají. Centrální banky tak činí v zájmu podpory ekonomiky, dokud se ale nezačnou bilionových rozvah také někdy zbavovat, jde pouze o monetizaci dluhu, tedy tištění peněz. A to má jediný výsledek – vyšší inflaci a odmazávání dluhu na úkor úspor obyčejných lidí."

Americké akciové indexy si připsaly zisky na úrovni bezmála jednoho procenta, pouze Nasdaq Composite uzavřel týden na červené nule. Západoevropské akcie jako celek zpevnily o více než procento a pražská burza podle indexu PX získala k dobru 2,98 %.

Týden do 13. srpna na amerických trzích

Týden do 13. srpna na evropských trzích

Týden do 13. srpna na pražské burze

Nejvíce rostoucím titulem byla likérka Stock Spirits (+42 %), a to díky zveřejnění nabídky k odkupu akcií firmy ze strany skupiny CVC. Management s nabídkou souhlasí, ale je ještě potřeba souhlas valné hromady (pokud transakci odsouhlasí držitelé 75 % akcií, kteří se zúčastní mimořádné valné hromady, bude nabídka závazná pro všechny a CVC získá 100 % akcií). Případné vypořádání se očekává na přelomu roku. Největší propad zaznamenaly akcie TMR (-4,1 %), na něž nepříznivě dopadají protipandemická opatření, jež dolehla na výsledky hospodaření za uplynulý rok.

Pražská burza má za sebou vrchol výsledkové sezóny v podobě pololetní zprávy společnosti ČEZ. Ta oznámila za druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA 11,7 miliardy Kč, čekalo se 12,3 miliardy. Meziroční srovnání (-9 %) je ovlivněno dekonsolidací rumunských aktiv ke konci března letošního roku. Kvůli odpisu hodnoty Severočeských dolů pak firma uvedla čistou ztrátu 6,8 miliardy Kč (čekal se čistý zisk 1,1 miliardy). Management mírně zvýšil spodní okraj předchozího rozpětí ročního plánu. Zisk EBITDA ze strategických aktiv by tak měl dosáhnout 55-57 miliardy Kč a očištěný čistý zisk 18-20 miliard Kč. Titul zakončil týden silnější o 1,9 %.

Avast a americká konkurenční firma NortonLifeLock v úterý oznámily, že se dohodly na parametrech sloučení obou společností. Fúze by měla být dokončena do poloviny roku 2022. Akcionáři Avastu za své akcie obdrží kombinaci hotovosti a nových akcií Nortonu. "Sloučení firem ještě musí odsouhlasit akcionáři a regulátoři, pravděpodobnost schválení je ale podle nás vysoká. Po dokončení fúze budou akcie Avastu staženy z londýnské a pražské burzy a akcie nové společnosti se budou obchodovat na americké burze Nasdaq," uvedl analytik z J&T Banky Milan Vaníček (další názory analytiků ZDE). Vedle toho Avast zveřejnil čísla za první pololetí, v rámci kterých překvapil silnou EBITDA marží na úrovni 57,3 %. Výsledky překonaly očekávání a titul zakončil týden silnější o 2,1 %.

V pátek zveřejnila hospodářská čísla telekomunikační společnost O2 Czech Republic. Provozní zisk dosáhl 3,4 miliardy Kč (meziročně +6,4 %). Jednotlivé položky se vyvíjely podle očekávání. Management uvedl, že dosud nedostal podnět ke svolání mimořádné valné hromady, která by měla rozhodovat o vytěsnění minorit majoritním vlastníkem. Titul zakončil páteční seanci na 262 Kč, v týdenním vyjádření o 0,2 % níže. Hospodářské výsledky v týdnu zveřejnily také méně sledované společnosti Photon Energy a CTP Group.

"Investory v týdnu nezajímaly jen výsledky firem. V USA akciové investory mírně potěšilo meziměsíční zpomalení růstu spotřebitelských cen (Fed by se nemusel tak hrnout do omezování podpory ekonomiky), v Česku naopak inflace vzrostla. Na pražské burze pak stojí za zmínku, že pojišťovna VIG dostala od regulátora povolení k činnosti Aegonu v Maďarsku, Rumunsku, Turecku a Polsku," doplnil obrázek týdenního dění na trzích analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Meziroční míra inflace v USA zůstala na 5,4 % a konečně se trefila do odhadů analytiků. Investoři si tak vydechli, že růst z posledních měsíců konečně přestal akcelerovat. Na druhou stranu to začíná vypadat, že 'přechodná inflace' bude o něco méně přechodná a obavy z rychlejšího utahování měnové politiky ve vzduchu zůstávají," okomentoval ostře sledovaná data Martin Luňáček z Portu.

Výhled

I v příštím týdnu se investoři budou soustředit na postupné doznívání výsledkové sezóny nejen v USA, ale i na starém kontinentu. Sledovaná budou také makrodata a informace z centrálních bank (zápis ze zasedání Fedu, rozhodnutí o sazbách v Číně, data z průmyslu a maloobchodu USA a Číny, HDP eurozóny). Celkově by zejména výsledková sezóna mohla udržet pozitivní náladu na akciovém trhu.

"Index S&P 500 od úterý do pátku mírně posiloval a celkově za uplynulý týden zpevnil o 0,71 %. Poprvé tak uzavřel nad hladinou 4 450 bodů. Nová historická maxima indexu znamenají další přiblížení se psychologicky silné úrovni 4 500. Na té by mohla být nová rezistence. Býčí nastavení denního grafu se nemění již několik týdnů. Nejbližší support je na 4 400, důležitá podpora je pak v pásmu 4 250 až 4 200," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index S&P 500 opět posílil. Podporují ho pokračující ožívání ekonomiky a silné zisky firem, riziko spojené s koronavirovou mutací delta je ale stále výrazné. Druhá polovina srpna by mohla přinést alespoň mírnou korekci a testování supportu na 4 400, optimismus na trhu je ale silný, a tak hlubší pokles o 5 % a více nejspíše v létě nepřijde," doplnil Košťál.

S&P 500 - technická analýza (13. 8. 2021)

Výsledková sezóna v USA je prakticky u konce. V týdnu se k ní připojí zejména velké maloobchodní řetěze (Home Depot, Walmart, Target, Kohl's, Macy's), technologické těžké váhy NVIDIA a Cisco Systems a dále například společnost Foot Locker. V Evropě se připojí společnosti jako BHP Group, Carlsberg a iv Praze obchodovaná pojišťovna VIG a v Asii mimo jiné Geely Automobile Holdings a Weibo.

"Ve středu oznámí své údaje za druhé čtvrtletí VIG. Očekáváme 106% meziroční růst čistého zisku na 83 milionů eur, a to hlavně díky odpisu goodwillu v některých zemích v loňském roce. Koncem června zasáhlo část jižní Moravy silné tornádo a i další území se potýkala se živelními pohromami, a tak lze očekávat zvýšené náklady na pojistná plnění. Výsledky by mohly být v případě naplnění našich projekcí podporou pro cenu akcií VIG," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Analytik Thomas Unger z Erste čeká, že VIG po dobrých výsledcích za první čtvrtletí investory opět potěší, čísla podle něj ovšem budou pod úrovní prvního kvartálu. "Mezikvartální pokles odhadujeme na základě dopadů pojistných událostí, jako bylo tornádo a bouře s krupobitím v ČR a Rakousku. V porovnání s druhým kvartálem loňského roku, jenž byl významně ovlivněn pandemií a restriktivními opatřeními, očekáváme jasné zlepšení v předepsaném pojistném na úrovni 6% růstu k 2,6 miliardy eur a zisku na úrovni asi 130% růstu k 93,3 milionu eur. VIG také loni v druhém kvartálu zaúčtovala výrazný odpis goodwillu ve výši 118 milionů eur, který by se neměl nyní v takové míře opakovat," napsal Unger.

Akcie - ilustrační foto
13. 8. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. srpna a jaké zisky v rámci indexů...

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí data o japonském HDP a průmyslu, sada dat z Číny (průmysl, maloobchod, trh práce, ceny domů, investice). V Česku vyjde index cen výrobců a v USA zaujme index výrobní aktivity v New Yorku (Empire State).

V noci na úterý zveřejní australská centrální banka zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání, v Británii pak vyjdou data z trhu práce a za eurozónu se dozvíme údaje o stavební výrobě a také o vývoji zaměstnanosti a HDP ve druhém čtvrtletí. USA oznámí velice sledované údaje z maloobchodu a průmyslu a také podnikové zásoby a index cen domů NAHB.

V polovině týdne dojde na japonskou obchodní bilanci, britskou výrobní i spotřebitelskou inflaci a také finální červencové inflační statistiky za eurozónu a Kanadu. Ve Spojených státech bude nejsledovanější zahájená výstavba a vydaná stavební povolení, zásoby ropy a hlavně zápis z posledního zasedání FOMC.

Čtvrteční ráno a dopoledne nabídnou data z australského trhu práce, běžný účet eurozóny a španělskou obchodní bilanci, dále vyjdou týdenní data z trhu práce USA a tamní index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a Rusko zveřejní statistiky z maloobchodu, trhu práce a o mzdách.

Na konci týdne se ještě dozvíme, jak se vyvíjely výrobní ceny v Koreji a inflace v Japonsku a o sazbách rozhodne Čínská lidová banka. Index cen výrobců oznámí také Německo, Británie se pochlubí vývojem v maloobchodu a Kanada odhalí index cen domů a také maloobchodní tržby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data z USA ukážou na další pokles prodejů aut za červenec (vozů je stále nedostatek) a na zpomalení růstu maloobchodních tržeb bez zahrnutí prodejů aut. Nejde o slabý údaj, ale spíše o zpomalení z předchozího vysokého tempa. V případě průmyslové výroby čekáme další meziměsíční růst a snahu výrobců obnovit nižší úrovně zásob. Data z trhu nemovitostí byla v předchozích měsících velice silná, v červenci již očekáváme mírnou korekci, která by ale neměla mít negativní dopad na tržní sentiment.
  • Vývoj na trzích bude již ovlivňovat očekávání blížícího se sympózia v Jackson Hole, které se koná od 26. do 28. srpna. I v tomto kontextu bude interpretováno zveřejnění záznamu z posledního zasedání FOMC. Narůstají spekulace na oznámení začátku ústupu z programů nákupů aktiv na zasedání centrální banky 22. září.
  • V eurozóně budou zveřejněny údaje o struktuře HDP za druhé čtvrtletí. Počítáme s tím, že bude potvrzen předběžný výsledek +2,0 % mezikvartálně. Ve struktuře bude zejména patrné probouzení spotřebitelů po předchozím lockdownu. Z hlediska dopadů na trh by ale zveřejnění druhého čtení HDP mělo mít slabý vliv. Dosažení předpandemické úrovně HDP čekáme v eurozóně podobně jako v ČR, tedy ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku, což lze s ohledem na předchozí propad označit za příznivý vývoj. Hlavní překážkou růstu ekonomiky zůstávají opožděné dodávky komponent a materiálů do výroby.
  • V regionu budeme sledovat vývoj průmyslových cen v ČR. Čekáme pokračování v rychlých meziměsíčních růstech a zrychlení meziročního tempa zdražování na 6,7 %. Tržní očekávání je obdobné, takže pokud nedojde k překvapení, měl by být dopad na trh s korunou limitovaný. Za pozornost bude dále stát zejména vývoj průmyslové výroby v Polsku, která částečně indikuje i její vývoj v ČR. Bohužel lze v červenci čekat spíše slabší údaje. Za pozornost bude stát také údaj o vývoji HDP v Maďarsku.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat