Burzovní kalendář (26. 4. - 30. 4. 2021)

Image
Makléř - ilustrační foto
Obrázek: Isifa

Závěr dubna bude patřit další sérii hospodářských výsledků firem a zasedání americké centrální banky. Na pražské burze se ve čtvrtek čísly za první kvartál pochlubí MONETA Money Bank a v pátek O2 Czech Republic a Erste Group Bank, v zámoří na trh čísla za první tři měsíce letošního roku pošlou mimo jiné Apple, Microsoft, Facebook, Alphabet a Amazon nebo Boeing a QUALCOMM.

Ohlédnutí

Pro americké i evropské akciové indexy byl uplynulý týden ztrátový. Ve Spojených státech benchmark Dow klesl o 0,46 %, širší S&P 500 se snížil o 0,13 % a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,25 %. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,78 %, britský FTSE 100 se snížil o 1,15 %, německý DAX klesl o 1,17 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,46 %. Akcie na pražské burze za týden podle indexu PX odepsaly procento a půl.

"Uplynulý týden patřil výsledkové sezóně a zasedání ECB a jeho konec informaci o připravovaném razantním zvýšení daně z kapitálových příjmů pro vysokopříjmové skupiny v USA. Začátek výsledkové sezóny za první čtvrtletí prozatím přináší výrazná pozitivní překvapení, což napomáhá udržovat akciové indexy poblíž historických maxim. ECB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a potvrdila pokračování velice uvolněné měnové politiky," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Týden do 23. dubna na amerických trzích

Týden do 23. dubna na evropských trzích

Týden do 23. dubna na pražské burze

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na britskou nezaměstnanost a inflaci a maloobchodní tržby, předběžné dubnové indexy nákupních manažerů, prodeje nových a starších domů ve Spojených státech nebo na japonskou průmyslovou výrobu. Zasedaly také centrální banky Číny a Ruska. PBoC ponechala sazby beze změny, zatímco ruská měnová autorita překvapivě zvýšila základní úrok na 5 % z 4,5 %.

Do výsledkové sezóny ve Spojených státech přispěly společnosti Coca-Cola, IBM, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Travelers, Netflix, Verizon Communications, AT&T, Intel nebo American Express, v západní Evropě hospodářská čísla odtajnily Credit Suisse Group či Daimler a na pražské burze vybrané provozní ukazatele zveřejnil vývojář antivirového softwaru Avast.

Z korporátních událostí investory dále zaujalo představení nových produktů americké společnosti Apple. "Překvapením nicméně byla jen nová barevná varianta iPhonu 12, a investoři tak (z pohledu ceny akcií) na novinky výrazněji nereagovali. Mluví se především o lokalizačních štítcích AirTags. Ty žádnou dechberoucí novinkou na poli technologií nejsou, přesto v jejich případě má firma Apple jednu nespornou výhodu - miliardu iPhonů po celém světě, které pomáhají v hledání ztracené věci," napsal Martin Luňáček z české robo-advisory platformy Portu.

Výrazně spadly kurzy kryptoměn, a to kvůli obavám stran jejich regulace a zisků z nich plynoucích v souvislosti s komentáři guvernéra Fedu Jeromea Powella a šéfky americké státní kasy Janet Yellenové. Bitcoin se svezl pod 50 000 USD, v polovině dubna přitom jedna mince stála více než 64 000 USD.

Výhled

Konec dubna se ponese ve znamení pokračování výsledkové sezóny za první čtvrtletí a měnověpolitického zasedání americké centrální banky. Vyznění výsledkové sezóny v USA je zatím velice pozitivní, pokud tedy tento trend bude pokračovat a Fed potvrdí odhodlání nadále podporovat americkou ekonomiku mimořádně uvolněnou měnovou politikou, mělo by se dařit rizikovým aktivům.

"Hlubší analýza a pozornost se bude věnovat podle nás i plánu amerického prezidenta Bidena na zvýšení daně z kapitálových zisků pro vysokopříjmové skupiny. Tento efekt má podle nás potenciál krátkodobě zvýšit volatilitu na trhu. Celkově jsme na příští týden neutrální vzhledem k zmíněnému faktoru, který může limitovat pozitivní vyznění výsledkové sezóny i zasedání Fedu," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Bank of America: Wall Street před sebou má hubenou dekádu, S&P 500 nabídne roční výnos jen 0,2 %

Z ekonomických dat se investoři v nadcházejícím týdnu zaměří na indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, spotřebitelskou důvěru, nezaměstnanost a inflaci v eurozóně a Německu, HDP Německa, USA a eurozóny, japonskou nezaměstnanost nebo na index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech od Michiganské univerzity.

Zatímco pandemická situace ve vyspělém světě začíná vypadat optimističtěji, v Indii se schyluje k problému. Počet nově nakažených prudce roste a aktuální vlna je zdaleka nejděsivější. Při podzimní vlně byl přírůstek nakažených za den vždy pod hranicí 100 tisíc. Aktuálně přibývá 300 tisíc nakažených denně a nezdá se, že by se situace v zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel měla v nejbližší době zlepšovat. Na to samozřejmě reaguje i akciový trh, který očekává pokles poptávky z Indie a horší vývoj globální ekonomiky. "Situace přitom není napjatá jen v Indii, ale i v dalších asijských zemích. Japonsko, které má za tři měsíce hostit olympiádu, se připravuje na čtvrtou vlnu a přírůstky nakažených zde míří k rekordním číslům," poznamenal Martin Luňáček.

Tržní výhled: Jak jsou rozdané karty v dlouhodobé akciové partii?

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní zhruba 170 firem z indexu S&P 500. Z velkých jmen na trh čísla pošlou mimo jiné Tesla, 3M, Alphabet, Visa, Microsoft, Apple, Boeing, Ford Motor, QUALCOMM, Facebook, McDonald's, Mastercard, Caterpillar, Amazon nebo Chevron a ExxonMonil. V Evropě výsledkovou mozaiku doplní BP, Deutsche Bank, GlaxoSmithKline, Airbus, Deutsche Lufthansa, BASF, Royal Dutch Shell či Barclays, AstraZeneca a BNP Paribas a na pražské burze budou výsledky reportovat ve čtvrtek MONETA Money Bank a v pátek Erste Group Bank a O2 Czech Republic.

Analytici oslovení agenturou Refinitiv očekávají, že společnosti z indexu S&P 500 vykážou za letošní první čtvrtletí meziroční růst zisku o více než 33 % při růstu tržeb o téměř 10 %. V loňském čtvrtém čtvrtletí se zisky podniků meziročně zvýšily o 3,8 % a jejich tržby stouply o 2,7 %.

Jaký vývoj zisků v rámci indexu S&P 500 čekají analytici
Jaký vývoj zisků v rámci indexu S&P 500 čekají analytici, zdroj: Refinitiv

"U Monety Money Bank očekáváme pokles čistého zisku o 21 % na 575 milionů Kč. Meziroční srovnání je zkresleno mimořádnými vlivy prodeje aktiv v loňském prvním čtvrtletí a začleněním Wüstenrot CZ. Neočekáváme, že by samotná čísla byla aktuálně určující pro vývoj ceny akcií. Podstatná jsou vyjednávání o akvizici Air Bank a potenciální povinná nabídka ze strany Tanema ze skupiny PPF," napsal Milan Vaníček.

Erste Group Bank podle něj vykáže za letošní první čtvrtletí 33% růst čistého zisku na 313 milionů Kč. Důvodem je především srovnání s mimořádně špatným výsledkem obchodování v loňském prvním kvartálu v důsledku přecenění finančních aktiv po výrazném propadu finančních trhů při začátku restrikcí v souvislosti s pandemií covidu-19. "Meziročně lepší čísla by neměla být pro trh překvapením, ale mohla by titulu pomoci udržet dosavadní solidní výkonnost i přes poměrně silný růst za posledních několik měsíců," uvedl analytik.

"V případě O2 očekáváme 6,4% růst EBITDA na 3,3 miliardy Kč, především díky solidní výkonnosti na Slovensku, kde ještě pomáhá měna a striktní kontrola nákladů. Celkově očekáváme, že by dobrá čísla mohla přilákat další investory, kteří by mohli být potěšeni i očekávanou solidní dividendou (očekáváme 8,1% hrubý dividendový výnos)," dodal Vaníček.

Analytik Bohumil Trampota z Komerční banky předpokládá, že vzhledem k povaze podnikání O2 Czech Republic nebude vliv koronavirové krize na její hospodaření takový jako v jiných sektorech. Negativní vliv podle něj bude patrný zejména u roamingu, nicméně dopad na celková čísla by neměl být dramatický. "Předpokládáme, že očekávaný pokles hlasových služeb a SMS/MMS budou kompenzovat internet a televize a mobilní datové služby," uvedl Trampota. Celkové tržby O2 za letošní první čtvrtletí by podle něj měly vzrůst o 3,1 % na 9,9 miliardy Kč, provozní náklady by se měly zvýšit o necelá dvě procenta a zisk EBITDA by měl dosáhnout 3,3 miliardy Kč (+5,5 %). Marže by měla podle analytika ve srovnání se stejným obdobím loňského roku mírně vzrůst a čistý zisk by měl vzhledem k nižším odpisům stoupnout o 15,8 % na 1,5 miliardy Kč.

MONETA podle Trampoty vykáže vlivem loňského jednorázového příjmu z prodeje dluhopisů meziroční pokles čistého zisku o 24,6 % na 551 milionů Kč. "Jednou z nejdůležitějších položek je čistý úrokový výnos. Odhadujeme, že v prvním kvartálu mírně vzrostl (+0,9 %). Čistou úrokovou marži čekáme na úrovni 2,7 %, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku by tak měla klesnout o necelý procentní bod. Provozní náklady by podle našich projekcí měly vzrůst o 11,4 %. Vliv pandemie bude stále patrný. Opravné položky k nespláceným úvěrům sice nebudou tak vysoké jako v loňském druhém kvartálu, předpokládáme je zhruba na úrovni předchozího čtvrtletí, ale budou vyšší ve srovnání s kvartály před vypuknutím koronavirové krize. Výši opravných položek za letošní první čtvrtletí vidíme na úrovni 490 milionů Kč," napsal Trampota.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. dubna

"Od začátku měsíce, kdy index S&P 500 překonal hladinu 4 000 bodů a uzavřel nad ní, k testování této psychologicky zajímavé úrovně ještě nedošlo. Na 4 000 je také nejbližší support, navíc zesílený 50denním klouzavým průměrem. Další podpora je v pásmu 3 900 až 3 850, přičemž až její případné prolomení by mohlo přinést změnu trendu. Rezistence by mohla být na 4 200, protože mírně pod ní jsou intradenní maxima a trh by mohl mít tendenci spíše stagnovat," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza (23. 4. 2021, denní).png

Výhled pro jednotlivé dny

Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry v Česku, index podnikatelské důvěry Ifo v Německu a v Americe objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a index aktivity dallaského Fedu.

V úterý rozhodne o sazbách japonská centrální banka a Jižní Korea oznámí vývoj HDP. Ve Francii vyjdou údaje z trhu práce a ve Spojených státech budou nejsledovanější indexy cen domů a hlavně spotřebitelská důvěra.

Asijská část obchodování bude ve středu pod vlivem dat z japonského maloobchodu a o australské inflaci. Dopoledne je doplní německá a francouzská spotřebitelská důvěra a ze Spojených států dorazí čísla z hypotéčního trhu, velkoobchodní zásoby, obchodní bilance se zbožím a zásoby ropy. Nejdůležitější ale bude závěr zasedání americké centrální banky, která by měla potvrdit odhodlání podporovat ekonomiku.

Čtvrteční dopoledne mohou rozhýbat data o německé a španělské nezaměstnanosti a inflaci, Evropská centrální banka zveřejní statistiky z evropského úvěrového trhu a vyjdou také ukazatele důvěry spotřebitelů a v průmyslu. Největší pozornost se ale upře na Spojené státy, kde vedle týdenních dat z trhu práce a rozjednaných prodejů domů vyjde také první odhad vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí.

Pátek bude na důležitá makrodata nejbohatší. Začne to v Asii, kde Čína zveřejní indexy nákupních manažerů, Japonsko oznámí průmyslovou výrobu a stejně tak Korea, která přidá ještě statistiky z maloobchodu. První odhady vývoje HDP vyjdou v evropských zemích včetně České republiky a za celou eurozónu, Británie přidá index cen domů a celá unie zveřejní statistiky z trhu práce a také míru inflace. V Americe budou nejsledovanější osobní příjmy a výdaje a také index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Po zasedání ECB nás čekají zbylé dvě klíčové banky – Bank of Japan a Fed. Také v jejich případě platí, že zachovají opatrný postoj. Do rychlého oznámení počátku normalizace měnové politiky se američtí centrální bankéři nepoženou ani ve světle toho, že tamní ekonomika roste v současné době rychleji než ta evropská, což potvrdí předběžné odhady HDP za 1Q2021 (za eurozónu bude dokonce vykázán mírný mezičtvrtletní pokles). Tuzemská statistika bude vzhledem k tomu, jak špatná panovala v prvních měsících roku u nás pandemická situace, ještě o něco horší.
  • Ekonomické indikátory jednoznačně potvrdí prohlubující se mezeru mezi výkonností americké a evropské ekonomiky, což by společné evropské měně příliš prospívat nemělo. HDP Spojených států podle nás vykázal během 1Q2021 silný mezičtvrtletní anualizovaný růst o 7,2 %, když klíčovým přispěvatelem byla spotřeba domácností, a to nejen kvůli předpokládané dynamice (+9,3 %), ale i vysoké váze (zhruba 70 %). Silné ale předpokládáme také investice a vládní spotřebu. Síla domácí poptávky se samozřejmě projeví v dovozech a negativním příspěvku čistého exportu k růstu tamní ekonomiky (společně se zásobami).
  • Rychlé oživení americké ekonomiky ve světle úspěšné vakcinační strategie a otevření paralyzovaných částí ekonomiky se odrazí také v silných březnových statistikách, které budou v týdnu zveřejněny, počínaje úterními objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby a konče pátečními osobními příjmy a výdaji Američanů.
  • Ani takto silné statistiky podle nás nepovedou k tomu, že by Fed změnil svou rétoriku. Předpokládáme, že se nic zásadního nestane a američtí centrální bankéři potvrdí ochotu ekonomiku dále podporovat.
  • Mnohem nepříznivější pandemická situace i váznoucí vakcinace znamenaly, že ekonomika eurozóny během prvního čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu klesla, podle našeho odhadu o 0,6 %. Bohužel, náš nejvýznamnější obchodní partner zřejmě vykázal pokles o silných 2,0 % mezikvartálně, italský HDP se snížil o 0,4 %, španělský pouze o -0,25 %, Francie si podle nás dokonce o 0,1 % polepšila.
  • Předstihové indikátory z eurozóny již ale podle našich předpokladů naznačí, že druhé čtvrtletí by mělo být ve znamení vzestupu. To ukážou jak dubnové statistiky důvěry v jednotlivých sektorech ekonomiky eurozóny publikované ve čtvrtek, tak pondělní index Ifo v Německu. Že se i u našeho západního souseda situace začíná zlepšovat, naznačí i čtvrteční data z trhu práce, čekáme pro duben pokles německé nezaměstnanosti na 5,9 % z březnových 6,0 %.
  • Zejména z titulu bazického efektu a vyšších cen ropy budeme svědky vzestupu inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně podle nás zrychlil z březnových 1,3 % na dubnových 1,6 %. Německá harmonizovaná inflace pak v dubnu podle nás výrazně přesáhne dvě procenta, předpokládáme 2,3 %.
  • Ve srovnání s eurozónou na tom byla česká ekonomika během prvního čtvrtletí ještě o něco hůře. A není divu, z hlediska epidemie jsme patřili k nejhorším na světě, vláda reagovala výrazným omezením (nejen) ekonomického života, což se samozřejmě projevilo v nižší vyprodukované přidané hodnotě. HDP podle našeho odhadu klesl během kvartálu mezičtvrtletně o 0,8 %, v meziročním vyjádření došlo vzhledem k nižší statistické základně loňského prvního čtvrtletí ke snížení propadu z -4,8 % zaznamenaných v závěrečném čtvrtletí roku 2020 na námi předpokládaných 2,6 %. Nicméně současné rozvolňování by se mělo ve statistikách za druhé čtvrtletí již projevit, tuzemská ekonomika se vrací k růstu. Zlepšení sentimentu by měl potvrdit i v pondělí zveřejňovaný konjunkturální průzkum za duben. Koruna by měla své relativně silné úrovně držet, trendově by se měla posunovat k silnějším úrovním (naše stávající prognóza počítá s kurzem 25,65 EUR/CZK v polovině roku).
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 7. 2021 12:00
Investorský magazín: Lekce z psychologie tradingu
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Obchodování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Trading
Přestat sledovat