Burzovní kalendář (28. 12. 2020 - 1. 1. 2021)

Očekávání, že čas kolem Vánoc bude klidný, se nenaplnilo. Na trzích byla začátkem týdne cítit nejistota kvůli nové mutaci koronaviru v Británii, pokračujícímu jednání mezi Londýnem a Bruselem stran vzájemných vztahů po konci přechodného období po brexitu a jednání o pomoci americké ekonomice. Dohody mezi Británií a Evropskou unií nakonec bylo dosaženo a společnou řeč dokázali nalézt i demokraté a republikáni v americkém Kongresu.

Image
Bloomberg, makléř - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Ohlédnutí

Z pohledu akciových trhů vyzněl týden smíšeně. Ve Spojených státech index Dow přidal 0,07 %, S&P 500 oslabil o 0,17 % a technologický Nasdaq Composite stoupl o 0,38 %. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl za týden o 0,08 %, britský FTSE 100 se ale snížil o 0,41 %, německý DAX odepsal 0,32 % a francouzský CAC 40 přišel o 0,11 %. Pražská burza podle indexu PX stoupla do středy, která pro ni byla posledním obchodním dnem týdne, o více než 4 %. V zámoří byl obchodní týden čtyřdenní a v západní Evropě byl kratší na jednotlivých trzích o jeden či dva dny.

Americké akcie ve čtvrtek vzrostly, zisky zaznamenaly hlavně technologické tituly. Za celý zkrácený týden se indexy na směru neshodly

Evropské akcie zakončily zkrácenou čtvrteční seanci smíšeně, za celý vánoční týden panevropský index přidal 0,08 %

Pražská burza ve středu dále zpevnila, připsala si 0,69 %. Za celý zkrácený týden přidala přes 4 %

Obě komory amerického Kongresu v pondělí večer schválily soubor opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů, jehož cílem je podpořit hospodářství zasažené pandemií covidu-19. Komplikace se však objevila vzápětí v podobě odmítavého postoje Donalda Trumpa, který tvrdí, že pomoc neodpovídá situaci a měla by být intenzivnější. Mimo jiné navrhl zvýšení dojednaného jednorázového příspěvku většině Američanů z 600 USD na 2 000 USD, Sněmovna reprezentantů ale tuto úpravu odmítla.

Pokud by Trump příslušné zákony zablokoval, mělo by to vážné důsledky. Američané a malé podniky by například nezískali federální podporu a úřady by 29. prosince vstoupily do omezeného rozpočtového režimu. Zákony by však v Kongresu mohly mít dostatečnou podporu ke zvrácení případného veta.

Dobrá zpráva dorazila na Štědrý den z Británie. Vyjednávači Spojeného království a Evropské unie se dohodli na uspořádání vztahů Londýna a Bruselu po konci přechodného období po brexitu. Pokud by se tak nestalo, vstoupila by se začátkem nového roku do vzájemné obchodní výměny cla a další překážky.

Úřad britského premiéra uvedl, že všechno, co bylo Britům slíbeno během referenda o vystoupení země z Evropské unie v roce 2016, bylo splněno. Boris Johnson dohodu označil za dobrou pro celou Evropu, britský parlament o ní má hlasovat 30. prosince.

Další vydařený týden za sebou mají kryptoměny v čele s bitcoinem. Jeho kurz se v neděli dopoledne dostal až k 28 300 USD. Trh navíc věří v pokračování rally, například podle investičního šéfa hedgeového fondu Off the Chain Capital Briana Estese by se během roku 2021 mohl kurz bitcoinu dostat do pásma 100 000 až 288 000 USD. S predikcí se odvolává na model měřící nedostatkovost komodit a vykazující s kurzem bitcoinu téměř 95% míru korelace. Analytik Tom Fitzpatrick ze Citibank věří, že by bitcoin mohl do konce příštího roku vystoupat až na 318 000 USD. Konzervativnější je pohled analytiků z BTIG, i oni ale věří v další posilování bitcoinu, jejich cíl pro rok 2021 je 50 000 USD.

Banka se zeptala klientů, jaký čekají kurz bitcoinu na konci roku 2021. Takhle jí odpověděli

Dejte dvě až tři procenta svého jmění do bitcoinu, radí kryptoměnový býk Novogratz

Bitcoin trhá rekordy. Kde se zastaví?

Z pohledu makrodat byl týden chudší. Investoři vyhodnocovali mimo jiné zprávy o vývoji americké a britské ekonomiky, index německé spotřebitelské důvěry, údaje o prodeji starších domů v USA nebo index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a americkou statistiku objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Hospodářské výsledky zveřejnily na Wall Street společnosti CarMax, Cintas nebo Paychex.

Výhled

Poslední obchodní týden letošního roku bude opět kratší. Trhy zůstanou zavřené na Nový rok a většina z nich také na Silvestra. Například v Austrálii nebo Řecku, Irsku a Británii bude silvestrovská seance kratší. V Británii nebo Austrálii se navíc nebude obchodovat ani v pondělí.

Sledované bude jednání britského parlamentu o dohodě mezi Londýnem a Bruselem a také dění kolem balíku na podporu amerického hospodářství, tedy především to, jak se k němu nakonec postaví Donald Trump, případně jak zareaguje Kongres, pokud by prezident odmítl příslušné zákony podepsat.

V západním světě se také rozjíždí očkování proti covidu-19. Ve Spojených státech již bylo použito více než 1,9 milionu dávek přípravků od podniku Moderna a od společnosti Pfizer spolupracující s německou firmou BioNTech. Objevilo se sice několik zpráv o (většinou mírné) alergické reakci očkovaných, celkově ale proces vakcinace postupuje hladce, a dává tak naději na brzký návrat života k normálu.

Z makroekonomických zpráv se investoři v USA zaměří na rozjednané prodeje domů, pravidelná týdenní data z trhu práce nebo na index cen domů S&P/Case-Shiller. V Číně vyjdou indexy nákupních manažerů a v Německu statistika maloobchodních tržeb.

Investoři by měli nadále věnovat pozornost také bitcoinu, někteří experti totiž předpovídají, že jeho kurz do konce roku zvládne pokořit i 30 000 USD. Od začátku roku zatím kryptoměna přidává přes 260 %.

"Americké akcie mají před sebou poslední čtyři obchodní dny divokého roku 2020. Index S&P 500 zatím přidává 15 %, a pokud nepřijde něco opravdu mimořádného, lze předpokládat, že většinu těchto zisků minimálně udrží. Velké změny ani objemy obchodů nejsou mezi svátky zvykem, napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Co znamenal rok 2020 pro jednoho opravdu drobného investora

Charlie Munger: Takovou horečku finanční trhy asi nepamatují, dalších 10 let bude pro akcie skromnějších

Výhled na rok 2021: Je (takový) optimismus namístě?

Toto jsou (některá) velká rizika roku 2021

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o průmyslové výrobě a Spojené státy odpoledne přidají index průmyslové aktivity dallaského Fedu.

V úterý se investoři ve Spojených státech zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller.

Středeční dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám a odpoledne vyjdou v USA zprávy o velkoobchodních zásobách, obchodní bilanci se zbožím nebo rozjednaných prodejích domů a také index nákupních manažerů chicagského Fedu. Britský parlament bude navíc jednat o dohodě mezi Londýnem a Bruselem.

V noci na čtvrtek Čína zveřejní prosincové indexy nákupních manažerů a ve Spojených státech vyjde odpoledne pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V pátek na Nový rok si investoři po celém světě od makrodat odpočinou.

Ekonomický kalendář

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat