Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak skončilo v polovině týdne obchodování s akciemi na obou stranách Atlantiku, jaká byla v květnu inflace v Německu a jaké využití nachází (v Ostravě) vodík? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu klesly, čekalo se na hlasování o dluhovém stropu
Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily. Náladu na trhu ovlivnila nervozita před důležitým hlasováním o dohodě o dluhovém stropu v Kongresu. Nečekaně silné údaje z trhu práce pak zvýšily pravděpodobnost, že by centrální banka USA mohla v červnu opět zvýšit úrokové sazby. Index Dow klesl o 0,41 % na 32 908,27 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,61 % na 4 179,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,63 % na 12 935,29 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,75 % na 17,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 3,643 %. Ceny ropy se snížily o dvě procenta, zlato naopak přidalo čtvrt procenta a stříbro zdražilo o procento a půl. Bitcoin se na konci dne obchodoval levnější o 2,2 % za zhruba 27 090 USD. Za celý květen Dow ztratil 3,49 %, S&P 500 naopak vzrostl o 0,25 % a Nasdaq Composite si připsal 5,80 %, což byl nejlepší květnový výkon indexu od roku 2020. Od začátku roku Dow ztrácí 0,72 %, S&P 500 roste o 8,86 % a Nasdaq Composite posiluje o 23,59 %.
2. Evropské akcie ve středu před hlasováním o dluhovém stropu USA znovu klesaly
Obchodování na západoevropských akciových trzích i ve středu skončilo v červených číslech. Nedařilo se akciím společností z ropného a chemického průmyslu, naopak lépe si vedly mediální sektor a technologické cenné papíry, které si připsaly do půl procenta. Akcie švédské realitní skupiny SBB byly opět pod prodejním tlakem poté, co firma začátkem týdne přiznala, že zvažuje svůj částečný nebo úplný prodej. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,07 % na 451,76 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 1,01 % na 7 446,14 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,54 % na 15 664,02 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,54 % a uzavřel na 7 098,70 bodu.
3. Pražská burza ve středu počtvrté v řadě oslabila
Pražská burza počtvrté v řadě oslabila, index PX ve středu klesl o 0,17 % na 1 296,67 bodu. Je tak nejslabší od konce března. K oslabení trhu opět přispělo hlavně zlevnění akcií energetické firmy ČEZ.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude ve světě dnem finálních květnových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Německo navíc přidá maloobchodní tržby, Eurostat za eurozónu inflaci a nezaměstnanost, ČR bilanci státního rozpočtu a ve Spojených státech vyjdou rovněž zprávy o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od ADP, produktivitě práce a stavebních výdajích nebo pravidelná týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Sněmovna reprezentantů udělala první krok k pozastavení uplatňování dluhového stropu
Plénum americké Sněmovny reprezentantů udělalo první krok k pozastavení uplatňování dluhového stropu, když ve středu večer schválilo pravidla pro rozpravu o tomto zákoně. Proti návrhu však hlasovala část republikánských zákonodárců, píší americká média. Podle stanice CNN hlasování otevírá cestu k schválení zákona ze strany dolní komory amerického parlamentu během středeční noci.
6. Inflace v Německu podle unijní metodiky v květnu klesla na 6,3 %
Míra inflace v Německu v květnu podle metodiky Evropské unie prudce klesla, dostala se na 6,3 % z dubnových 7,6 %. Ve středu to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Růst spotřebitelských cen se tak dostal na nejnižší úroveň za poslední rok. Podle domácí metodiky meziroční míra inflace klesla na 6,1 % z dubnových 7,2 %.
7. VIG v prvním čtvrtletí vzrostlo hrubé předepsané pojistné o 12,1 % na 3,87 miliardy eur
Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group (VIG) v prvním čtvrtletí meziročně vzrostlo hrubé předepsané pojistné o 12,1 % na 3,87 miliardy eur. V Rakousku, které je největším trhem skupiny, se zvýšilo o 2,1 % na 1,4 miliardy eur a v Česku dosáhlo 624 milionů eur, a meziročně tak bylo vyšší o 7,1 %. Společnost ve výsledkové zprávě rovněž uvedla, že navzdory řadě ekonomických a politických nejistot zůstává ve výhledu s opatrností optimistická. Kvůli probíhajícím změnám účetních standardů VIG nezveřejnila údaje o ziskovosti.
8. Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu zůstala v souladu s odhady na 5,6 %
Počet lidí bez práce v Německu se v květnu podle sezónně očištěných dat zvýšil o 9 000 na 2,57 milionu, míra nezaměstnanost zůstala jako v předchozích dvou měsících na 5,6 %. Pracovní trh v největší evropské ekonomice je stabilní, uvedl ve středu Spolkový úřad práce.
9. Čínské hospodářské oživení překvapivě zpomaluje
Čínské hospodářské oživení překvapivě zpomaluje. Druhý měsíc po sobě se snížil index nákupních manažerů (PMI) a slábne i index výrobců ve službách. Vyplývá to z dat, která ve středu zveřejnil čínský statistický úřad. Po USA druhá největší ekonomika světa se tak z pandemie covidu-19 vzpamatovává pomaleji, než mnozí čekali.
10. Rosněfť překvapivě zvýšila čtvrtletní zisk o 46 % na 323 miliard rublů
Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním čtvrtletí zvýšila ve srovnání s třemi předchozími měsíci čistý zisk o 45,5 % na 323 miliard rublů (zhruba 89 miliard Kč). Přispěl k tomu růst produkce, uvedla firma ve svém středečním sdělení. Výsledek je lepší, než čekali analytici.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
H2 Global Group z Ostravy propojila virtuální realitu a inhalaci vodíku
Společnost H2 Global Group z Ostravy představila spojení virtuální reality s regeneračními účinky molekulárního vodíku. Inhalace plynného vodíku při využívání virtuální reality podle firmy zvyšuje účinky terapií zaměřených na mozkové činnosti. Prezident společnosti David Maršálek řekl, že jde o světovou novinku.
"Pacienti jsou vystaveni virtuálním situacím, které jejich mozek přijímá jako skutečnost a tak na to reaguje. Díky tomu mohou velmi intenzivně rehabilitovat, ale také se zbavovat úzkosti," uvedl Maršálek.
Studie podle firmy prokázaly pozitivní vliv vodíku na výkonnost, vytrvalost i regeneraci. Propojení virtuální reality s inhalací vodíku tak může být terapií pro různé diagnózy. "Na tento unikátní způsob terapie máme požádáno o registraci českého patentu, který rozšíříme do světa," uvedl Maršálek.
Modul zaměřený na inhalaci vodíku vyvinula firma H2 Medical Technologies ve spolupráci s ostravskou společnosti VR Life, která se zabývá vývojem virtuální reality. Jana Trdá z firmy VR Life uvedla, že podle zadání vytvořili na míru prostředí viktoriánského skleníku, který evokuje pocit příjemného vlhkého teplého vzduchu.
"Speciálně pro možnost cvičení vestoje jsme vyvinuli vodíkový stan, ve kterém se může člověk s virtuální realitou pohodlně pohybovat," uvedla Trdá. Při cvičení se podle ní pacienti cítí zpravidla příjemně a jsou schopni a ochotni cvičit déle než bez virtuální reality.
Virtuální realitu už některé nemocnice při terapiích využívají. Například podle Nemocnice Pelhřimov je cvičení díky ní efektivnější, ale i zábavné a pomáhá odvádět pozornost pacientů od bolestivého pohybu a k pohybu přirozeně motivuje.
Pozitivní účinky inhalace vodíku prokázala například studie vědců z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která se zabývala rekonvalescencí pacientů po prodělání covidu-19. Výsledky podle nich potvrdily hypotézu, že molekulární vodík může pomáhat i lidem, kteří trpí například akutním respiračním onemocněním, nikoli jen sportovcům, u nichž je prokázán pozitivní vliv molekulárního vodíku na výkon a snížení únavy.
Aktuality
