Co musíte ráno vědět (1. listopadu)
Jak světové trhy zakončily říjnové obchodování, jak to vypadá s evropskou inflací a komu se tak v Německu rovnou přezdívá? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek mírně posílily, k jejich růstu přispěl Microsoft. Celý týden byl pro Wall Street ziskový
Americké akcie v pátek mírně zdražily, k jejich růstu velkou měrou přispěla softwarová firma Microsoft. Index Dow si připsal 0,25 % a uzavřel na 35 819,56 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,19 % na 4 605,38 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,33 % na 15 498,39 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,63 % na 16,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,561 %. Cena akcií Microsoftu se během pátečního obchodování vyšplhala na rekordní maximum a firma sesadila Apple z pozice největšího podniku světa podle tržní kapitalizace. Nejvyšší zisky za několik let oznámily ropné giganty ExxonMobil a Chevron. Za celý týden index Dow přidal 0,40 %, S&P 500 se zvýšil o 1,33 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,70 %.
2. Evropské akciové indexy ani v pátek nedoznaly větších změn, cenné papíry Volva předvedly svižný burzovní start
Akcie švédské automobilky Volvo při svém pátečním debutu na stockholmské burze zdražily o 22 % a staly se největším evropským IPO letošního roku. Makrodata Eurostatu poukázala na další zrychlování tempa inflace v eurozóně i na růst ekonomiky Evropské unie o 2,1 %. Celoevropský benchmark STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,07 % na 475,51 bodu (za týden +0,77 %), německý DAX klesl o 0,05 % na 15 688,77 bodu (za týden +0,94 %), britský FTSE 100 ztratil 0,16 % na 7 237,57 bodu (za týden +0,46 % ) a francouzský CAC 40 posílil o 0,38 % na 6 830,34 bodu (za týden +1,44 %).
3. Pražskou burzu poslal v pátek níže především půlmiliardový výprodej akcií ČEZ, index PX mírně ztratil i v týdenním vyjádření
Index PX odepsal v pátek 0,94 % na 1 326,10 bodu. Druhým poklesem v řadě tak úplně vymazal zisky ze začátku týdne. Index do červených čísel táhly hlavně akcie ČEZ (-2,33 %). Podle Vladimíra Vávry z WOOD & Company byly akcie energetické společnosti od rána pod tlakem kvůli klesajícím cenám elektrické energie na burze. Nedařilo se ani Erste (-1,06 %), která svým vývojem zaostává za západoevropským bankovním sektorem. Hospodářské výsledky za třetí kvartál oznámila MONETA Money Bank. Index PX během zkráceného obchodního týdne oslabil o 0,31 %.
4. Očekávané události
Na poli makrodat budou v pondělí sledované finální indexy nákupních manažerů v průmyslu v USA a Číně, korejská obchodní bilance, německé maloobchodní tržby a americké výdaje ve stavebnictví. V 10 dopoledne se můžete těšit na expertní pohled na trhy v podání Jaroslava Brychty z XTB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Inflace v eurozóně v říjnu opět zrychlila, dosáhla 4,1 %
Růst cen v eurozóně v říjnu stejně jako v předchozích měsících zrychloval a činil 4,1 %. Meziroční míra inflace ovlivněná zejména prudkým zdražováním energií tak o sedm desetin procentního bodu překonala hodnotu ze září. Ve svém rychlém odhadu to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat. Inflace nyní dosahuje hodnot srovnatelných s dobou před finanční krizí z roku 2008. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině listopadu.
6. Očekávání dalšího růstu úroků ve střední Evropě zůstávají vysoká, nic na tom nemění ani zpomalení hospodářského růstu
Očekávání dalšího růstu úrokových sazeb ve střední Evropě zůstávají vysoká. Poslední statistické údaje o růstu inflace v Polsku a zpomalení ekonomického růstu v České republice jen málo ovlivnily trhy, které v tomto regionu očekávají výrazné zpřísňování úrokových sazeb ještě do konce letošního roku. Uvedla to agentura Reuters.
Analytici: ČNB zvýší sazby o 0,5 procentního bodu, vyšší růst je ale možný
7. Ekonomika EU pokračovala v růstu, ve třetím čtvrtletí HDP narostl o 2,1 %
Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí dále zotavovala z dopadů koronavirového poklesu a vzrostla o 2,1 %. Hospodářství EU tak po poklesu o 0,1 % v prvním kvartálu roste s postupným uvolňováním pandemických omezení již druhé tříměsíční období v řadě, když ve druhém čtvrtletí jeho výkon stoupl o dvě procenta. Ve svém prvním rychlém odhadu to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat.
Německý HDP ve 3. čtvrtletí pokračoval v růstu, tempo bylo ale nižší
Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostla o 2,8 %
8. Americký regulátor FDA schválil vakcínu Pfizeru pro děti mezi 5 a 11 lety
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek schválil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech pro děti mezi 5 a 11 lety. Lékaři v této věkové skupině budou podávat dvě dávky v rozmezí tří týdnů, které budou obsahovat třetinu účinné látky oproti dávkám určeným pro dospělé a dospívající. Očkování dětí proti covidu-19 v této věkové skupině ještě musí dát finální zelenou americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které svoje doporučení zveřejní v úterý.
9. Saúdskoarabský ropný gigant Aramco zvýšil čtvrtletní zisk téměř trojnásobek
Saúdskoarabská těžební společnost Saudi Aramco v třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk téměř na trojnásobek. Firma v neděli oznámila, že vydělala 30,4 miliardy USD ve srovnání se ziskem 11,8 miliardy USD před rokem. Aramco patří podle objemu tržeb k největším firmám světa, ke zlepšení hospodaření nad očekávání analytiků ve čtvrtletí přispěly zejména vyšší ceny ropy i zvýšení prodeje.
Rozpočet Saúdské Arábie se díky cenám ropy po dvou letech vrátil do přebytku
10. Země se na summitu G20 shodly, že chtějí udržet oteplování pod kritickou hranicí
Lídři zemí G20 se v neděli na summitu v Římě shodli, že jejich cílem je udržet globální oteplování pod kritickou hranicí 1,5 stupně ve srovnání s předindustriální érou. Vyplývá to ze závěrů schůzky, o nichž informovala agentura Reuters. Ve společném prohlášení ale není řeč o konkrétních opatřeních na snižování emisí. Původně zvažovanou formulaci o snaze "podstatně snížit emise" nahradil nakonec závazek snižovat emise "co nejrychleji, proveditelně a co nejhospodárnějším způsobem".
Lídři G20 schválili globální minimální daň, hovořili o rozdělení vakcín ve světě
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Německý bulvární deník kritizuje šéfku ECB, nazval jí Madam Inflace
Neprodávanější německý bulvární list Bild se pustil do ostré kritiky prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové. Dal jí přezdívku Madam Inflace a obvinil ji, že je vysokopříjmovou osobou, která ráda nosí luxusní doplňky a zřejmě se nezajímá o potíže obyčejných lidí. Podle listu svým tolerováním vysoké inflace ničí příjmy a úspory běžných občanů.