US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (10. června)

TikTok - ilustrační foto
Zdroj: flickr.com

Co se ve středu přihodilo na burzách v Americe a Evropě, v jaké otázce dokázali američtí zákonodárci najít shodu napříč politickým spektrem a jak to dopadlo s Trumpovými příkazy mířícími proti službám TikTok a WeChat? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
10. 6. 2021 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu před zprávou o vývoji inflace v USA oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu před čtvrtečním zveřejněním zprávy o vývoji americké inflace oslabily. Pokračovalo ovšem horečnaté nakupování akcií velkých firem, kterých se zbavují velcí investoři, ze strany retailu. Index Dow ztratil 0,44 % a uzavřel na 34 447,14 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,18 % na 4 219,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,09 % na 13 911,75 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,8 % na 17,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 1,492 %.

Inflace by měla růst jen přechodně, říká ekonom. A rekapituluje, jak na ni letos (ne)budou reagovat Fed a ECB

Inflace by měla růst jen přechodně, říká ekonom. A rekapituluje, jak na ni letos (ne)budou reagovat Fed a ECB

2. Evropské burzy se ve středu držely poblíž nuly, trhy čekají na data o americké inflaci

Do obchodování s evropskými akciemi se ve středu většina investorů příliš nehrnula, neboť se čeká na makroekonomický vrchol tohoto týdne - čtvrteční data o vývoji amerických spotřebitelských cen, která by měla naznačit další kurz monetární politiky ve Spojených státech. Ze středečních zpráv zaujala předpověď Světové banky, jež se domnívá, že globální ekonomika letos vzroste o 5,6 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 ve středu přidal 0,09 % na 454,44 bodu, německý DAX oslabil o 0,38 % na 15 581,14 bodu, britský FTSE 100 ubral 0,20 % na 7 081,01 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,19 % na 6 563,45 bodu.

Co v červnu (ne)změní Evropská centrální banka?

Co v červnu (ne)změní Evropská centrální banka?

3. České akcie ve středu napravily úterní ztrátu a zavřely na pondělní hodnotě

Středeční obchodování s akciemi na pražské burze patřilo především Komerční bance, která zaznamenala nejvyšší nárůst ceny, a Monetě, která suverénně kralovala zobchodovaným objemům. Kromě zmíněných bank se podařilo posílit také ČEZ a Avastu. Zlevnily cenné papíry Erste a O2. Index PX si připsal zisk 0,19 % na 1 180,24 bodu, tedy na hodnotu, na níž končil i v pondělí.

Kryptoměny dláždí cestu další finanční krizi, tvrdí expert na drahé kovy

Kryptoměny dláždí cestu další finanční krizi, tvrdí expert na drahé kovy

4. Očekávané události

Ve čtvrtek bude hlavní událostí měnověpolitické zasedání Evropské centrální banky a v USA se investoři zaměří na inflaci, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a bilanci federálního rozpočtu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 7. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americký Senát schválil technologický balíček za 250 miliard dolarů

Americký Senát schválil rozsáhlou většinou zákon, jenž má výrazně posílit schopnost USA čelit čínským technologiím. Pro legislativní text hlasovalo 68 senátorů, proti jich bylo 32, uvedla ve středu agentura Reuters. Celková hodnota opatření je odhadována na zhruba 250 miliard dolarů. Jedním z hlavních opatření je podpora ve výši 50 miliard dolarů výzkumu a výrobě polovodičů. Spojené státy tak chtějí snížit svou závislost na dovozu této pro moderní technologie klíčové součástky.

6. Přebytek zahraničního obchodu Německa v dubnu prudce vzrostl

Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa v dubnu prudce vzrostl na 15,5 miliardy eur z loňských 3,4 miliardy eur. Výrazně se přitom zvýšil vývoz i dovoz. Vývoz z Německa stoupl i meziměsíčně, podpořen vyšším obchodem se Spojenými státy, což naznačuje, že největší evropská ekonomika pokračuje v ožívání. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad Destatis. Loni v dubnu ekonomika bojovala s první vlnou pandemie nemoci covid-19.

7. Northvolt získal od investorů 2,75 miliardy USD na rozšíření továrny na baterie

Švédský výrobce lithium-iontových baterií Northvolt získal od investorů 2,75 miliardy USD. Peníze použije na rozšíření roční výrobní kapacity své továrny, kterou buduje v severním Švédsku, na 60 GWh ze současných 40 GWh, aby uspokojil rostoucí poptávku po bateriích pro elektrická auta.

8. Volkswagen se dohodl s bývalými manažery ohledně dieselgate

Německý koncern Volkswagen ve středu informoval, že se ohledně skandálu kolem podvodů s výfukovými plyny dohodl s bývalými vysokými manažery. Na základě dohody získá odškodné téměř 288 milionů eur. Dohodu musí schválit v červenci výroční valná hromada akcionářů. Berlínská prokuratura ve středu ve spojení s kauzou obžalovala bývalého šéfa koncernu Martina Winterkorna z křivé výpovědi.

9. Dvě poradenské firmy doporučily akcionářům Monety odmítnout propojení s PPF

Poradenské společnosti Glass Lewis a Institutional Shareholder Services doporučily akcionářům Monety Money Bank, aby hlasovali proti plánu na koupi českých a slovenských úvěrových aktivit investiční skupiny PPF. Uvedly, že kupní cena může být příliš vysoká. PPF plán hájí.

10. Ferrari má nového šéfa, přechod k elektrickému pohonu povede Benedetto Vigna

Italský výrobce luxusních sportovních vozů Ferrari má nového šéfa. Přechod k elektrickému pohonu bude od září řídit 52letý Benedetto Vigna, který nyní vede největší divizi francouzsko-italského výrobce čipů STMicroelectronics.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bílý dům zrušil Trumpovy příkazy, které se pokoušely zakázat TikTok a WeChat

Bílý dům zrušil exekutivní příkazy, kterými se bývalý americký prezident Donald Trump pokusil zakázat ve Spojených státech oblíbené čínské komunikační aplikace TikTok a WeChat. Nová administrativa prezidenta Joea Bidena chce sama prověřit, zda aplikace ohrožují americkou národní bezpečnost, jak argumentoval Trump. 

Prezident Joe Biden pověřil nynější vedení ministerstva obchodu, aby zanalyzovalo aplikace, které vyvíjí, dodává nebo kontroluje Čína. Americkým úředníkům dělají starosti především ty, které shromažďují osobní údaje uživatelů nebo jsou napojeny na čínské vojenské či zpravodajské aktivity.

Vláda Donalda Trumpa se snažila zablokovat novým uživatelům možnost tyto aplikace vůbec stahovat. Američanům také zakázala blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které platformy TikTok a WeChat vlastní. Soudy však Trumpovy exekutivní příkazy zablokovaly, a ty tak nikdy nenabyly účinnosti.

Bidenova administrativa nyní vydala nové exekutivní příkazy, které ty staré ruší. Kromě těch namířených proti TikToku a WeChat zneplatňují i nařízení proti osmi dalším softwarovým aplikacím pro komunikaci a finanční technologie vydaná v lednu.

TikTok má ve Spojených státech 100 milionů uživatelů. Aplikace WeChat není v zemi tak oblíbená. Celosvětově má více než jednu miliardu uživatelů, avšak převážně v Číně.

Trumpovy exekutivní příkazy vzbudily nevoli Pekingu. Analytici v době jejich vydání upozorňovali, že není jisté, zda má prezident zákonnou pravomoc aplikace v USA zakázat.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně