Co musíte ráno vědět (13. dubna)

Image
Technologie, umělá inteligence - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

Jak vstoupily do nového týdne akcie v Evropě a na Wall Street, jaký další trest čínští regulátoři připravili pro vzpurného zakladatele Alibaby a jak se světově proslulý Hannover Messe vyrovnává s pandemií nemoci covid-19? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí mírně sestoupily z historických maxim, čeká se na výsledky firem

Americké akcie mírně oslabily, sestoupily tak ze svých rekordních maxim. Investoři nyní čekají na nové údaje o ekonomice Spojených států a na zveřejňování čtvrtletních hospodářských výsledků amerických firem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,16 % na 33 745,40 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,02 % na 4 127,99 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,36 % na 13 850,00 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,32 % na 16,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o půl bazického bodu na 1,671 %. Ceny ropy se zvedly o půl procenta, naopak mírně ztratilo zlato a stříbro zlevnilo o procento a půl. Bitcoin mírně zdražil a obchoduje se nad 60 000 USD.

Goldman Sachs: Těchto 33 firem čeká letos díky otevírání ekonomiky výbušný růst tržeb

6 ETF, se kterými můžete do portfolia zahrnout (nejen) tržní bulvár

2. Evropské akcie zahájily týden poklesem, nedařilo se technologickým titulům

Obchodování na západoevropských trzích skončilo v pondělí v červených číslech. Nejvýrazněji zlevnily akcie z technologického odvětví, které jako celek odepsalo více než procento. Náladu na burzách výrazněji nepodpořilo ani vyjádření šéfa americké centrální banky Jeromea Powella, že Fed letos pravděpodobně úrokové sazby nezvýší. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,46 % na 435,24 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,39 % na 6 889,12 bodu, německý DAX oslabil o 0,13 % na 15 215 bodů a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,13 % na 6 161,68 bodu.

Trhy na prahu druhého kvartálu: Co se (ne)ví o blížící se době po pandemii?

Komoditní býci pozorně sledují tento graf

3. Pražská burza v pondělí uzavřela nejvýše za posledních téměř 60 týdnů

Pražská burza v úvodu týdne posílila na nejvyšší hodnotu od začátku epidemie v Česku. Index PX v pondělí stoupl o 0,42 % na 1 096,47 bodu, což je jeho nejlepší závěr od 20. února loňského roku. Dařilo se většině hlavních titulů, nejvíce ale indexu k růstu pomohly akcie ČEZ a Erste.

Kvantitativní uvolňování v ČR je dárek pro politiky od politiků aneb novela zákona o ČNB a nová on-line platforma jako další faktory posilující fundament společnosti SAB Finance

Pět dovedností a vlastností, bez kterých se dnes na trhu práce neobejdete

4. Očekávané události

V noci na úterý na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, dopoledne se Spojené království pochlubí zprávami o HDP, průmyslové výrobě a obchodní bilanci, Německo přidá index velkoobchodních cen, ČR inflační statistiku a výsledek běžného účtu a investoři budou vyhodnocovat také indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a eurozónu. Ve Spojených státech vyjde zpráva o inflaci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský fintech Ant Group se "na přání centrální banky" stane finančním holdingem

Čínská finančně-technologická společnost Ant Group, která spadá pod internetového prodejce Alibaba, změní strukturu a stane se finančním holdingem. Oznámila to v pondělí čínská centrální banka. Podnik bude podléhat podobným kapitálovým požadavkům jako banky. Ant Group s nařízením centrální banky souhlasí. O víkendu úřad pro regulaci trhu udělil mateřské firmě Alibaba rekordní pokutu 18 miliard jüanů (60,2 miliardy Kč) za zneužívání monopolu. Alibaba a Ant Group jsou v hledáčku pekingských úřadů od konce loňského roku, kdy jejich zakladatel Jack Ma ostře kritizoval čínský regulační systém.

6. Americká centrální banka letos úroky asi nezvýší, řekl její šéf

Americká centrální banka letos úrokové sazby pravděpodobně nezvýší, a to navzdory tomu, že se ekonomika zotavuje po pandemii covidu-19 rychleji, než se předpokládalo. V rozhovoru v televizi CBS to řekl šéf centrální banky Jerome Powell. Základní úrok je teď ve Spojených státech v pásmu 0-0,25 %, kam jej Fed snížil loni v březnu.

7. Švédská vláda zlepšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky

Švédská ekonomika v letošním roce podle vlády navzdory třetí vlně epidemie koronaviru poroste rychleji, než se předpokládalo. Vláda v pondělí předpověděla, že se hrubý domácí produkt letos zvýší o 3,2 %. V prosincové prognóze přitom letošní růst odhadovala pouze na tři procenta.

8. Francouzské firmy Suez a Veolia se spojí v transakci za 13 miliard eur

Francouzské firmy Suez a Veolia se spojí, na transakci za téměř 13 miliard eur se dohodly po měsících korporátního boje. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Firmy podnikají v odvětví úpravy vody a distribuce tepla, od 19. století si konkurují. Suez nabídku na převzetí od Veolie dlouho odmítal a považoval ji za neadekvátní.

9. Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance Communications

Americký softwarový gigant Microsoft v pondělí potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů je zahrnut i čistý dluh.

10. Podíl nesplácených úvěrů v eurozóně je navzdory recesi nejnižší od roku 2015

Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů v eurozóně v posledním čtvrtletí loňského roku navzdory recesi klesl na 2,63 %, což je nejnižší úroveň od roku 2015. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Evropská centrální banka. Ta však očekává, že hluboká a bolestná recese bude mít dopady na ekonomiku v nadcházejících letech, a varovala, že banky se dostatečně nepřipravují na příliv špatných úvěrů po skončení pandemie.

BONUS

Hannoverský veletrh, jeden z největších na světě, se uchýlil na internet

Kvůli pandemii nemoci covid-19 začal v pondělí hannoverský veletrh Hannover Messe jen digitálně. Šéf výstavy Jochen Köckler je rád alespoň za takovéto řešení, loni se jeden z největších světových veletrhů kvůli karanténním opatřením neuskutečnil vůbec. Lítost nad tím, že se přehlídka průmyslových technologií, inovací a automatizací musela uchýlit na internet, vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová.

"Ráda bych se s vámi sešla osobně, protože tohle je můj poslední kancléřský projev k otevření veletrhu," řekla u příležitosti otevření výstavy Merkelová, která po 16 letech v úřadu odchází z politiky. "Doufejme, že příští rok se veletrh bude konat v klasické podobě," dodala.

Do Hannoveru každoročně míří okolo 6 000 vystavovatelů a na 200 000 návštěvníků. Kvůli přechodu na digitální formát ale zájem opadl, letos se přihlásilo asi 1 800 vystavovatelů, z nichž třetina je z Německa. Pro Česko je na veletrhu vyčleněno úterní dopoledne, kdy zastoupení Obchodní a hospodářské komory ze saského Chemnitzu připravilo česko-německou burzu pro hledání obchodních partnerů.

"Digitální akce je jistě lepší než odřeknutí," poznamenal Köckler v rozhovoru s deníkem Hannoversche Allgemeine Zeitung. I tak ale organizátoři věří, že si události přenášené přes internet nenechá ujít až 100 000 lidí. Výstava potrvá do pátku 16. dubna.

Zda virtuální návštěvníci skutečně dorazí, ovšem není jasné. Média poukazují na to, že internetové verze přehlídek dosud očekávání nenaplnily. Köckler i tak uvedl, že současné omezení vnímá jako příležitost zjistit, co digitální formát výstavě nabízí. Nevylučuje, že v příštích prezenčních ročnících by se část událostí mohla přenést i na internet.

Tématem letošní výstavy je propojenost a automatizace v produkci a logistice. Nedílnou součástí je i šetrný přístup k životnímu prostředí a energetická účinnost, což vychází ze snah Evropské unie stát se do poloviny století klimaticky neutrální.

O nezbytnosti digitalizace a zejména digitální nezávislosti Evropy na úvod veletrhu hovořila i Merkelová, velkou část projevu ale věnovala pandemii. "Musíme si přiznat, že třetí vlna je pro nás zřejmě zdaleka tou nejhorší," řekla. Uvedla také, že německé hospodářství je rozpolcené. "Zatímco průmysl se ukázal jako silný, služby trpí," uvedla.

Zopakovala, že jedinou cestou z pandemie je očkování. "Úspěšný boj s pandemií je jen ten společný, proto Německo podpořilo dvěma miliardami eur COVAX," dodala Merkelová k projektu Světové zdravotnické organizace, jehož cílem je zajistit očkování i nejchudším zemím.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat