Co musíte ráno vědět (15. října)
Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, co přináší drahá ropa Rusku a čím naopak nehraje do karet lidem v Česku? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky výsledkovým zprávám i statistice z trhu práce
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek podpořily čtvrtletní výsledkové zprávy i statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Posílily velké banky, ale i technologické společnosti. Index Dow přidal 1,55 % na 34 910,02 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,70 % na 4 438,15 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,71 % na 14 824,90 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,55 % na 16,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 1,516 %. S&P 500 vykázal největší jednodenní zisk od 5. března, Nasdaq Composite zaznamenal největší skok od 20. května a Dow posílil nejvíce od 20. července.
2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, dařilo se odvětví základních materiálů
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Dařilo se hlavně sektoru základních materiálů, který přidal více než tři procenta. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 1,20 % na 465,92 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,92 % na 7 207,71 bodu, německý DAX přidal 1,40 % na 15 462,72 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,33 % na 6 685,21 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila, nedařilo se Komerční bance ani skupině ČEZ
Index PX pražské burzy ve čtvrtek klesl o 0,25 % na 1 362,26 bodu, a v záporných číslech tak skončil už potřetí v řadě. Nedařilo se skupině ČEZ, banky uzavřely smíšeně.
4. Očekávané události
Na konci týdne zaujmou nové úvěry v Číně, nové registrace aut v eurozóně a také inflační data z Francie a Itálie. Eurozóna a Indie přidají informace o obchodní bilanci, Kanada oznámí výrobní ceny a prodeje aut a ve Spojených státech budou nejdůležitější maloobchodní tržby. Vedle nich USA zveřejní ještě ceny v zahraničním obchodu, index průmyslové aktivity v New Yorku (Empire State Index) a předběžný index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Drahá ropa zvýšila hodnotu majetku ruského státního investičního fondu na rekord
Růst cen ropy a zemního plynu zvýšil hodnotu majetku v ruském státním investičním fondu na rekordní úroveň. Prezident Vladimir Putin si ale přeje schovat rezervy na horší časy. Když letos schválil 35 miliard dolarů na infrastrukturní projekty, nařídil vládě další výdaje omezit. Podle informovaných zdrojů není na cestě mnoho dobře připravených projektů.
6. IMFC: Vysoké ceny energií by neměly zpomalit boj s klimatickými změnami
Vysoké ceny energií by neměly sloužit jako omluva pro zpomalení přechodu k čistým energetickým zdrojům v rámci boje proti klimatickým změnám. Uvedla to ve čtvrtek švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová, která je předsedkyní Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC). Ten určuje strategii Mezinárodního měnového fondu (MMF).
7. WSJ: Boeing se potýká s další vadou stroje 787 Dreamliner, týká se dílů z titanu
Americký výrobce letadel Boeing se potýká s další vadou letounu 787 Dreamliner. Týká se některých součástek z titanu, které jsou slabší, než by měly být. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek napsal server listu The Wall Street Journal (WSJ). Defekt se týká letadel vyrobených v uplynulých třech letech.
8. Přední německé instituty snížily výhled růstu HDP na letošní rok
Přední německé ekonomické instituty snížily svůj společný výhled růstu největší evropské ekonomiky na letošní rok, neboť výrobu nadále ohrožují slabé dodávky. Hrubý domácí produkt se podle institutů zvýší o 2,4 % místo původně očekávaných 3,7 %. V příštím roce naopak čekají rychlejší oživení.
9. Výrobní ceny v Číně v září kvůli cenám komodit rekordně vzrostly
Výrobní ceny v Číně v září stouply v meziročním srovnání o rekordních 10,7 %. Přispěl k tomu rekordní růst cen komodit. Slabá poptávka ale zpomalila růst spotřebitelských cen, uvedl ve čtvrtek čínský statistický úřad. Index výrobních cen je měřítkem toho, co výrobci účtují svým odběratelům. Protože Čína je největším světovým vývozcem, mohl by růst výrobních cen v této zemi ovlivnit i další státy. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali za měsíc září růst výrobních cen o 10,5 %. V srpnu se výrobní ceny zvýšily o 9,5 %.
10. Představitelé G7 schválili zásady pro digitální měny centrálních bank
Finanční představitelé skupiny G7, která sdružuje sedm největších ekonomik světa, schválili 13 zásad veřejné politiky pro digitální měny centrálních bank (CBDC). Tyto měny by měly být založeny na transparentnosti, právu a správném řízení ekonomiky. Ve svém sdělení to uvedli ministři financí a centrální bankéři G7.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Benzin i nafta jsou nejdražší za téměř 7 let, podle analytiků ceny dále porostou
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dále prudce zdražují a jejich ceny jsou nejvyšší za téměř sedm let. Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o 87 haléřů na 35,47 Kč za litr, nafta stála ve středu průměrně 34,07 Kč za litr, což bylo o korunu a 16 haléřů více než o týden dříve. Podle analytiků ceny dále porostou, někteří mluví o tom, že v zimě mohou atakovat 40 korun za litr.
Více motoristé za benzin platili naposledy v druhé polovině listopadu 2014, průměrná cena litru nafty nyní přesáhla 34 korun poprvé od prosince 2014. Před rokem byl Natural 95 o více než 7,50 Kč levnější, za naftu si tehdy čerpací stanice účtovaly v průměru o sedm korun méně. Pohonné hmoty ve zdražování následují ropu, jejíž cena na světových trzích od začátku roku stoupla o desítky procent. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.
Hlavní ekonom TRINITY BANK Lukáš Kovanda upozornil, že cena severomořské ropy Brent se v pondělí dostala poprvé od roku 2018 nad úroveň 84 dolarů za barel. "S výjimkou několika dní října 2018, kdy se její cena vyhoupla až nad 86 dolarů za barel, je tak nejdražší od roku 2014," uvedl. Benzin i nafta v ČR proto podle něj zdraží i v příštích sedmi dnech, a to v rozsahu kolem 30 haléřů na litr v případě benzinu a 50 haléřů na litr v případě nafty.
"V zimě nelze vyloučit ceny benzinu v ČR až kolem 40 korun za litr, nafta by mohla být srovnatelně drahá, případně jen o několik desítek haléřů levnější. Ekonomové i politici připouštějí, že v zimě se barel ropy Brent může prodávat i za ceny kolem 100 dolarů. V poslední době to připustil ruský prezident Vladimir Putin, předtím podobnou prognózu publikovali například analytici Bank of America," dodal Kovanda.
Další růst cen pohonných hmot v ČR očekává také analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "V druhé polovině října očekáváme další růst cen benzinu i nafty. Nafta by měla zdražit o dalších 80 haléřů, což je důsledek prudkého růstu ceny zemního plynu a s tím související vyšší poptávky po topném oleji. Benzin by měl zdražit o více než 60 haléřů," řekl ve čtvrtek. "Aktuální energetická krize v Evropě a v Asii vyvolává na trhu paniku a jednotlivé země se snaží před zimou zajistit co nejvíce energetických komodit," dodal.