Co musíte ráno vědět (23. listopadu)

Šampaňské, sekt, alkohol, přípitek - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi v Evropě a za oceánem, co si tuzemští analytici myslí o varování japonské Nomury, že Česku hrozí měnová krize, a jaký je ve světě zájem o šampaňské? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý posílily a index S&P 500 uzavřel nad 4 000 bodů, investoři vyhlížejí pomalejší zvyšování sazeb

Americké akcie posílily. K růstu jejich cen přispěly mimo jiné i příznivé výsledky maloobchodní společnosti Best Buy. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,18 % a uzavřel na 34 098,10 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,36 % na 4 003,58 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil také o 1,36 % na 11 174,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,79 % na 21,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 3,758 %. Ceny ropy se zvedly o procento a půl, obdobně posílilo stříbro a zlato uzavíralo na zelené nule. Bitcoin a ether shodně přidaly bezmála tři procenta.

Raketový růst - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
22. 11. 2022 10:25
Toto je faktor, který může odstartovat famózní akciovou rally

Ptáte se, co by se muselo stát, aby se podařilo zažehnout novou udržitelnou akciovou rally? Pak asi nedáváte pozor, říká...

Buy, nákup - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Freepik.com
22. 11. 2022 6:22
UBS: Těmto firmám svědčí pokles inflace a v roce 2023 to poznáte na cenách jejich akcií

Podle ekonomů a stratégů z banky UBS poroste globální HDP v roce 2023 historicky nízkým tempem, přičemž řadě významných...

2. Evropské akcie v úterý zpevnily, zisky hlavních indexů byly zhruba do procenta

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech. Dařilo se cenným papírům z odvětví ropy a zemního plynu poté, co Saúdská Arábie odmítla zprávu, že by státy OPEC+ mohly zvýšit těžbu. Úspěšnou seanci za sebou mají i akcie těžařů. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,73 % na 436,22 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,03 % na 7 452,84 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,29 % na 14 422,35 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 6 657,53 bodu. Sektor ropy a plynu přidal téměř pět procent a odvětví těžby zpevnilo o bezmála tři procenta.

MS ve fotbale 2022 - ilustrační foto
Obrázek: Wallpapercave.com
22. 11. 2022 16:52
Index FTSE jako anglický fotbal, Cruyffova a Powellova otočka a Messiho poslední pokus aneb o fotbalovém šampionátu trochu jinak

Nebyla by to snad ani britská pobočka globální investiční společnosti, kdyby na startu fotbalového světového šampionátu...

3. Pražská burza v úterý oslabila, Erste ale pokračovala v růstu

Index PX pražské burzy v úterý ztratil 0,37 % na 1 238,12 bodu. Pod nulou uzavřel druhý den v řadě. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a skupiny ČEZ. V růstu naopak pokračovala Erste.

Zlato, zlaté cihly
Obrázek: World Gold Council
22. 11. 2022 12:29
Drahé kovy: Ceny zlata i stříbra ustoupily z 4měsíčních maxim

Ceny drahých kovů v uplynulém týdnu korigovaly níže. Zlato zlevnilo o 1,2 % a stříbro odepsalo 3,7 %.

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem bude zasedat novozélandská centrální banka. Během dne pak budou vycházet předběžné listopadové indexy nákupních manažerů a Spojené státy přidají ještě objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, statistiku nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a prodeje nových domů a večer Fed zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
18. 11. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici: Česká ekonomika je v nerovnováze, měnová krize ale nehrozí

Česká ekonomika je v současnosti sice v nerovnováze, měnová krize ale zemi v této chvíli nehrozí. Shodují se na tom analytici, které v úterý oslovila ČTK. Japonská finanční skupina Nomura Holdings v pondělí označila Česko spolu s Maďarskem a Rumunskem za země ohrožené měnovou krizí. Opírala se přitom o poměr devizových rezerv k dovozu, výši krátkodobých úrokových sazeb a stav rozpočtových a obchodních ukazatelů jednotlivých zemí.

6. Německé výrobní podniky dosáhly hranice úspor plynu, vyplývá z průzkumu Ifo

Přibližně třem čtvrtinám německých podniků, které při výrobě využívají zemní plyn, se podařilo snížit spotřebu této suroviny jen s minimálním dopadem na produkci. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnil hospodářský institut Ifo. Z dotazování podniků dále vyplynulo, že prostor pro další úspory už je omezený.

7. Bělorusko žádá o zvýšení poplatku za tranzit ropy od ledna o 39 %

Bělorusko chce od ledna zvýšit poplatek za tranzit ropy o 39 %. Odůvodňuje to očekáváním, že objem ropy v běloruské části přepravního systému klesne o polovinu. S odvoláním na Igora Ďomina, mluvčího ruské společnosti Transněfť, o tom v úterý informovala agentura TASS.

8. Maďarská centrální banka opět ponechala základní úrok na 13 %

Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 13 %. Úroky tak nezměnila už druhý měsíc za sebou. Maďarsko má nyní nejvyšší základní úrokovou sazbu v Evropské unii. Maďarská centrální banka se loni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 zvyšovat náklady na úvěry.

9. Bloomberg: Hodnota Muskova majetku letos klesla o více než 100 miliard dolarů

Hodnota majetku amerického podnikatele a šéfa automobilky Tesla Elona Muska se od začátku letošního roku snížila o více než 100 miliard dolarů. Na vině je především pokles ceny akcií Tesly na dvouleté minimum, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejího indexu miliardářů se během pondělí hodnota Muskova majetku snížila o 8,6 miliardy dolarů na 169,8 miliardy dolarů. Proti začátku roku tak byla nižší o 100,5 miliardy dolarů. Musk ale i tak zůstává nejbohatším člověkem na světě.

10. Mise MMF: Česká ekonomika v příštím roce klesne zhruba o půl procenta

Česká ekonomika po letošním růstu o 2,3 % v příštím roce klesne, hrubý domácí produkt se sníží asi o půl procenta. Vyplývá to ze závěrů pravidelné mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v České republice. V říjnovém globálním výhledu měnový fond předpovídal, že české hospodářství v letošním roce vzroste o 1,9 % a v roce příštím o 1,5 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Společnosti Moët Hennessy dochází zásoby šampaňského, poptávka po něm stoupá

Francouzskému výrobci luxusních vín a lihovin Moët Hennessy dochází zásoby šampaňského. Poptávka po něm po uvolnění protipandemických omezení stoupá, napsala agentura Bloomberg. Po počátečním propadu na začátku pandemie covidu-19 hlásí největší značky v oblasti luxusního zboží nákupní horečku.

Dochází nám zásoby některých špičkových šampaňských vín, uvedl šéf společnosti Philippe Schaus v rozhovoru s televizí Bloomberg na Fóru nové ekonomiky v Singapuru. Dodal, že současné období ve firmě interně nazývají zlatá 20. léta, jak se označovala 20. léta minulého století. Doplnění nabídky čeká v příštím roce.

Francouzský prodejce luxusního zboží LVMH, pod nějž Moët Hennessy spadá, ve svých posledních výsledcích překonal odhady analytiků ve čtyřech z pěti hlavních divizí. Společnost Hermès International zaznamenala nárůst tržeb o 24 %, a to i přes zvýšení cen řady výrobků.

Bohatí spotřebitelé sice zatím signalizují, že jsou stále ochotni kupovat drahé zboží, ale světové hospodářství se potýká s narůstajícími problémy. Klíčovým prvkem nejistoty je inflace, uvedl Schaus. Růst nákladů na suroviny může znamenat, že společnost zvýší cenu některých výrobků, dodal.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat