Co musíte ráno vědět (23. listopadu)

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi v Evropě a za oceánem, co si tuzemští analytici myslí o varování japonské Nomury, že Česku hrozí měnová krize, a jaký je ve světě zájem o šampaňské? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý posílily a index S&P 500 uzavřel nad 4 000 bodů, investoři vyhlížejí pomalejší zvyšování sazeb
Americké akcie posílily. K růstu jejich cen přispěly mimo jiné i příznivé výsledky maloobchodní společnosti Best Buy. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,18 % a uzavřel na 34 098,10 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,36 % na 4 003,58 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil také o 1,36 % na 11 174,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,79 % na 21,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 3,758 %. Ceny ropy se zvedly o procento a půl, obdobně posílilo stříbro a zlato uzavíralo na zelené nule. Bitcoin a ether shodně přidaly bezmála tři procenta.
2. Evropské akcie v úterý zpevnily, zisky hlavních indexů byly zhruba do procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v zelených číslech. Dařilo se cenným papírům z odvětví ropy a zemního plynu poté, co Saúdská Arábie odmítla zprávu, že by státy OPEC+ mohly zvýšit těžbu. Úspěšnou seanci za sebou mají i akcie těžařů. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,73 % na 436,22 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,03 % na 7 452,84 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,29 % na 14 422,35 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 6 657,53 bodu. Sektor ropy a plynu přidal téměř pět procent a odvětví těžby zpevnilo o bezmála tři procenta.
3. Pražská burza v úterý oslabila, Erste ale pokračovala v růstu
Index PX pražské burzy v úterý ztratil 0,37 % na 1 238,12 bodu. Pod nulou uzavřel druhý den v řadě. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a skupiny ČEZ. V růstu naopak pokračovala Erste.
4. Očekávané události
Ve středu nad ránem bude zasedat novozélandská centrální banka. Během dne pak budou vycházet předběžné listopadové indexy nákupních manažerů a Spojené státy přidají ještě objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, statistiku nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a prodeje nových domů a večer Fed zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Analytici: Česká ekonomika je v nerovnováze, měnová krize ale nehrozí
Česká ekonomika je v současnosti sice v nerovnováze, měnová krize ale zemi v této chvíli nehrozí. Shodují se na tom analytici, které v úterý oslovila ČTK. Japonská finanční skupina Nomura Holdings v pondělí označila Česko spolu s Maďarskem a Rumunskem za země ohrožené měnovou krizí. Opírala se přitom o poměr devizových rezerv k dovozu, výši krátkodobých úrokových sazeb a stav rozpočtových a obchodních ukazatelů jednotlivých zemí.
6. Německé výrobní podniky dosáhly hranice úspor plynu, vyplývá z průzkumu Ifo
Přibližně třem čtvrtinám německých podniků, které při výrobě využívají zemní plyn, se podařilo snížit spotřebu této suroviny jen s minimálním dopadem na produkci. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnil hospodářský institut Ifo. Z dotazování podniků dále vyplynulo, že prostor pro další úspory už je omezený.
7. Bělorusko žádá o zvýšení poplatku za tranzit ropy od ledna o 39 %
Bělorusko chce od ledna zvýšit poplatek za tranzit ropy o 39 %. Odůvodňuje to očekáváním, že objem ropy v běloruské části přepravního systému klesne o polovinu. S odvoláním na Igora Ďomina, mluvčího ruské společnosti Transněfť, o tom v úterý informovala agentura TASS.
8. Maďarská centrální banka opět ponechala základní úrok na 13 %
Maďarská centrální banka v úterý podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 13 %. Úroky tak nezměnila už druhý měsíc za sebou. Maďarsko má nyní nejvyšší základní úrokovou sazbu v Evropské unii. Maďarská centrální banka se loni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 zvyšovat náklady na úvěry.
9. Bloomberg: Hodnota Muskova majetku letos klesla o více než 100 miliard dolarů
Hodnota majetku amerického podnikatele a šéfa automobilky Tesla Elona Muska se od začátku letošního roku snížila o více než 100 miliard dolarů. Na vině je především pokles ceny akcií Tesly na dvouleté minimum, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejího indexu miliardářů se během pondělí hodnota Muskova majetku snížila o 8,6 miliardy dolarů na 169,8 miliardy dolarů. Proti začátku roku tak byla nižší o 100,5 miliardy dolarů. Musk ale i tak zůstává nejbohatším člověkem na světě.
10. Mise MMF: Česká ekonomika v příštím roce klesne zhruba o půl procenta
Česká ekonomika po letošním růstu o 2,3 % v příštím roce klesne, hrubý domácí produkt se sníží asi o půl procenta. Vyplývá to ze závěrů pravidelné mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v České republice. V říjnovém globálním výhledu měnový fond předpovídal, že české hospodářství v letošním roce vzroste o 1,9 % a v roce příštím o 1,5 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Společnosti Moët Hennessy dochází zásoby šampaňského, poptávka po něm stoupá
Francouzskému výrobci luxusních vín a lihovin Moët Hennessy dochází zásoby šampaňského. Poptávka po něm po uvolnění protipandemických omezení stoupá, napsala agentura Bloomberg. Po počátečním propadu na začátku pandemie covidu-19 hlásí největší značky v oblasti luxusního zboží nákupní horečku.
Dochází nám zásoby některých špičkových šampaňských vín, uvedl šéf společnosti Philippe Schaus v rozhovoru s televizí Bloomberg na Fóru nové ekonomiky v Singapuru. Dodal, že současné období ve firmě interně nazývají zlatá 20. léta, jak se označovala 20. léta minulého století. Doplnění nabídky čeká v příštím roce.
Francouzský prodejce luxusního zboží LVMH, pod nějž Moët Hennessy spadá, ve svých posledních výsledcích překonal odhady analytiků ve čtyřech z pěti hlavních divizí. Společnost Hermès International zaznamenala nárůst tržeb o 24 %, a to i přes zvýšení cen řady výrobků.
Bohatí spotřebitelé sice zatím signalizují, že jsou stále ochotni kupovat drahé zboží, ale světové hospodářství se potýká s narůstajícími problémy. Klíčovým prvkem nejistoty je inflace, uvedl Schaus. Růst nákladů na suroviny může znamenat, že společnost zvýší cenu některých výrobků, dodal.
Aktuality
