Co musíte ráno vědět (26. května)

ČEZ - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak dopadlo čtvrteční obchodování s akciemi na burzách v Evropě a v USA, jak si podle zpřesněné zprávy v prvním čtvrtletí vedla americká ekonomika a jaké příjmy měli loni členové představenstva ČEZ? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, dařilo se titulům napojeným na umělou inteligenci

Americké akcie uzavřely obchodování převážně se zisky. Po zveřejnění skvělého výhledu prudce posílily akcie výrobce čipů NVIDIA, což povzbudilo akcie firem napojených na umělou inteligenci (AI). Na devizovém trhu posiloval dolar a ztrácelo euro. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,11 % a uzavřel obchodování na 32 764,65 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 0,88 % na 4 151,28 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,71 % na 12 698,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,44 % na 19,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o deset bazických bodů na 3,822 %. Ceny ropy klesly zhruba o tři procenta, zlato i stříbro odepsaly okolo procenta a bitcoin se na konci dne obchodoval na zelené nule za asi 26 460 USD.

Vlk z Wall Street
Obrázek: Paramount Pictures
25. 5. 2023 12:35
Koncentrace amerického akciového trhu jako důvod k obavám? Nehledejte problémy tam, kde nejsou

Americký akciový index S&P 500 během prvních čtyř měsíců letošního roku zpevnil o 8,3 %. Z toho celých šest procentních...

2. Evropské akciové indexy ve čtvrtek klesly, dařilo se ale technologickým titulům

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v červených číslech. Na burzách přetrvává negativní nálada kvůli riziku nárazu Spojených států do dluhového stropu. Dařilo se akciím v technologickém odvětví, mimo jiné díky růstu cenných papírů americké firmy NVIDIA, všechny ostatní sektory ale skončily pod nulou. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,32 % na 456,18 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ztrátou 0,74 % na 7 570,87 bodu, německý DAX odepsal 0,31 % a uzavřel na 15 793 bodech a francouzský CAC 40 se snížil o 0,33 % na 7 229,27 bodu.

Dluhopisy, dluhopisový trh - ilustrační foto
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2023 10:20
Není dluhopis jako dluhopis aneb bondy jako (ne)bezpečná investice

Velká část investorů považuje dluhopisy za investice s malým rizikem. Nejenže se to často říká, někdy to tak opravdu je...

3. Pražská burza ve čtvrtek podle indexu PX zpevnila o 0,27 %

Pražská burza ve čtvrtek smazala středeční ztrátu, index PX zpevnil o 0,27 % na 1 320,84 bodu. Vzhůru šly akcie zbrojovky Colt CZ Group a Erste Group Bank, více než dvě procenta přidaly cenné papíry energetické společnosti ČEZ.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn

Země Evropské unie jsou historicky rozdělené v přístupu k energetice. Řada zemí ve velkém spalovala uhlí, zatímco...

4. Očekávané události

V noci na pátek v Japonsku vyjdou inflační data pro oblast Tokia. Dopoledne bude patřit britským maloobchodním tržbám a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, statistiku osobních příjmů a výdajů, výsledek obchodní bilance se zbožím, velkoobchodní zásoby nebo na finální květnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
19. 5. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zpomalení růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí bylo mírnější, než uváděl rychlý odhad

Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 1,3 %. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Upřesnilo tak rychlý odhad z konce dubna, podle kterého růst činil 1,1 %. I přes toto zlepšení údaje však růst největší ekonomiky světa výrazně zpomalil z 2,6 % v předchozích třech měsících.

6. Brusel schválil převzetí švýcarské banky Credit Suisse domácím konkurentem UBS

Evropská komise ve čtvrtek schválila převzetí druhé největší švýcarské banky Credit Suisse větším domácím konkurentem UBS. Dospěla k závěru, že transakce výrazněji nenaruší hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru. Komise to uvedla v čtvrteční tiskové zprávě.

7. Německá ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla do recese

Německá ekonomika se v prvním letošním čtvrtletí propadla do recese. Podle zpřesněných údajů se hrubý domácí produkt ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 %, uvedl ve čtvrtek spolkový statistický úřad Destatis. Původně statistici uváděli, že růst v prvním čtvrtletí stagnoval.

8. Zahraniční firmy zjišťují, že není jednoduché opustit Rusko

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu mnoho globálních společností oznámilo, že plánují opustit Rusko nebo tam alespoň omezit své aktivity. Ukázalo se však, že odchod z Ruska je obtížnější, než se původně zdálo. Ruská vláda zavedla překážky, vyžaduje schválení odchodu a ukládá daně a slevy z prodejní ceny. Firmy se tak ocitají v situaci, kdy se pohybují mezi západními sankcemi a veřejným míněním na straně jedné a snahou Ruska od odchodů odrazovat na straně druhé, napsala agentura AP.

9. Německá Lufthansa koupí menšinový podíl v italském konkurentovi ITA

Německá letecká společnost Lufthansa se dohodla s italskou vládou, že koupí menšinový podíl v italském konkurentovi ITA Airways, který je nástupcem zkrachovalé Alitalie. Firma to napsala v čtvrtečním sdělení. Lufthansa uvedla, že nyní do firmy ITA investuje 325 milionů eur a získá v ní podíl 41 %. Dodala, že si rovněž zajistila opci na zvýšení tohoto podílu či úplné převzetí italského podniku. Italský stát se zavázal, že do firmy vloží dalších 250 milionů eur.

10. Cineworld chce v červenci opustit bankrotový režim, věřitelé přijali restrukturalizaci

Britský provozovatel kin Cineworld chce v červenci opustit režim soudní ochrany před věřiteli. Firma ve čtvrtek v aktualizovaném oznámení pro regulační úřady uvedla, že její plán restrukturalizace podpořila většina věřitelů. Obchodních aktivit společnosti v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a v Izraeli se ochrana před věřiteli netýká.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Představenstvo ČEZ si loni vydělalo 135 milionů Kč, z toho Beneš 35 milionů

Osm členů představenstva energetické společnosti ČEZ mělo celkový příjem za loňský rok stejný jako v roce 2021. Celkem si přišli na 135 milionů Kč, nejvíce dostal šéf představenstva a generální ředitel Daniel Beneš, který měl nárok téměř na 35 milionů Kč. Vyplývá to ze zprávy, kterou ve čtvrtek společnost zveřejnila na webu. ČEZ měl v loňském roce čistý zisk zhruba 81 miliard Kč, meziročně byl osmkrát vyšší.

Celkové příjmy členů představenstva firmy se dělí na pevnou a pohyblivou složku. Pohyblivá složka vychází z plnění ukazatelů výkonnosti, které stanovuje a vyhodnocuje dozorčí rada. Nárok na plnou výši pohyblivé složky za loňský rok mají podle zprávy podniku všichni členové představenstva.

Nejvíce dostal generální ředitel společnosti Daniel Beneš. Jeho celkový roční příjem činil 35,2 milionu Kč, což je oproti předloňsku o procento více. Ředitel divize finance Martin Novák dostal 20,4 milionu Kč, na 20,1 milionu Kč si pak přišel místopředseda představenstva a šéf sekce obchodu a strategie Pavel Cyrani.

Ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač obdržel 16,2 milionu Kč, ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek získal za loňský rok téměř 14,6 milionu Kč a ředitelka sekce správa Michaela Chaloupková 14,5 milionu Kč. Nejméně, 12,7 milionu Kč, připadlo Janu Kalinovi, který je služebně nejmladší, když nastoupil do představenstva v roce 2021 a nahradil Ladislav Štěpánka. Ten ještě loni dostal 1,6 milionu Kč.

"Přestože ČEZ v loňském roce vydělal akcionářům o 70,8 miliardy Kč více, a pokud to valná hromada schválí, vyplatí akcionářům i rekordní dividendu, příjem vedení společnosti zůstal na stejné úrovni jako v předchozím roce," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Zda je příjem představenstva ČEZ adekvátní, je podle Beneše k diskuzi, řekl v březnu webu Blesk.cz. V porovnání s ostatními energetickými firmami v Evropě jsou ale podle něj manažeři ČEZ placení "spíše méně". "Když kterýkoli člen představenstva ČEZ dostane nabídku z německé nebo jiné evropské energetické firmy, je to více peněz. To, jestli ta částka je ospravedlnitelná nebo mravná, to je o individuálním názoru každého," uvedl. Upozornil, že výše odměny je zastropovaná a rozhoduje o ní dozorčí rada.

Čistý zisk ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy Kč z předloňských 9,9 miliardy Kč. Významný nárůst odrážel enormní růst cen elektřiny v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren společnosti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat