Co musíte ráno vědět (3. června)

Image
Auta na elektřinu, elektromobily, ekologická auta
Obrázek: Thinkstock

Co přinesla středa na akciových trzích v Evropě a v zámoří, dokdy hodlá tolerovat Evropská komise státům současnou rozpočtovou nekázeň a v čem bude nyní snadnější dobíjení vašeho elektromobilu? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu před důležitou statistikou mírně vzrostly, dolar posílil

Akcie ve Spojených státech ve středu před důležitými ekonomickými údaji, které budou zveřejněny koncem tohoto týdne, mírně posílily. V růstu pokračovaly energetické společnosti díky zvýšení cen ropy. Producenti surovin naopak klesli, stejně jako akcie automobilky Tesla. Index Dow posílil o 0,07 % na 34 600,38 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,14 % na 4 208,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,14 % na 13 756,33 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,35 % na 17,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva a půl bazického bodu na 1,589 %.

Tikající bomba - ilustrační foto
2. 6. 2021 14:56
Politická rizika jako časovaná bomba: Ve světě roste politické a sociální napětí s možnými dopady na ekonomiku a byznys

Sociální napětí a z něj pramenící riziko občanských nepokojů se může ve světě (včetně Evropy) zvýšit až desetinásobně...

2. Optimismus evropským burzám vydržel i ve středu, investoři čekají na verdikty centrálních bank

Evropští investoři s napětím očkávají, jak na svých zasedáních zareagují centrální banky na starém kontinentu i ve Spojených státech na globálně rostoucí spotřebitelské ceny. Ve středu největší zisky svým majitelům přinesly akcie automobilek, které zdražily o 1,1 %. Dobré zprávy dorazily také ze španělského trhu práce a ruské ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu zpevnil o 0,28 % na 451,34 bodu, německý DAX posílil o 0,23 % na 15 602,71 bodu, britský FTSE 100 získal 0,39 % na 7 108 bodů a francouzský CAC 40 přidal 0,49 % na 6 521,52 bodu.

Akcie - ilustrační foto
2. 6. 2021 17:37
Investování a volatilita jsou jako dvě strany jedné mince, přesto by vás to nemělo děsit

Mezi roky 1926 a 2020 bylo průměrné roční zhodnocení indexu S&P 500 zhruba na úrovni 10 %. To ovšem neznamená, že každý...

3. Zájem investorů o pražskou burzu byl ve středu slabší. Ceny ani objemy se téměř nehnuly

Nejvýmluvněji středeční dění na pražské burze ilustruje pohyb indexu PX, který dosáhl zisku 0,01 % a uzavřel na 1 173,82 bodu. Mezi velkými tituly zaznamenal největší změnu Avast se ztrátou mírně přes půl procenta. Oslabila také Komerční banka. V zelených číslech skončily akcie Monety, Erste a ČEZ.

Video thumbnailplay-btn
31. 5. 2021 12:00
Investorský magazín: Jak zhodnocovat peníze pro své děti?

Vstup do dospělosti bude pro vaše děti vždy snazší, pokud budou mít k dispozici našetřené peníze. Jaké nejlepší způsoby...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou vycházet indexy nákupních manažerů ve službách a celkové, Austrálie přidá obchodní bilanci a maloobchodní tržby a v Americe zaujmou počty vytvořených pracovních míst v soukromé sféře, statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti a podrobnější data o zásobách ropy a pohonných hmot. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
28. 5. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. května

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 31. května a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská komise vyzvala státy k další podpoře ekonomik, návrat k pravidlům chce v roce 2023

Země Evropské unie by měly pokračovat ve fiskální podpoře svých ekonomik na cestě k oživení z pandemické krize i v příštím roce. V rámci pravidelného jarního balíčku hodnocení hospodářské kondice unijních států k tomu ve středu vyzvala Evropská komise. Skupina zemí s nejvyšším veřejným dluhem, do níž patří například Německo, Francie či Itálie, by přitom podle komise měla být při využívání veřejných peněz opatrnější než další státy.

6. EU se dohodla na daňových pravidlech pro velké firmy, podle kritiků jsou slabá

Státy Evropské unie se v úterý večer dohodly s Evropským parlamentem na nových pravidlech, která mají pomoci v boji proti daňovým únikům velkých firem. Společnosti podnikající ve více státech budou muset zveřejňovat údaje o zaplacených daních ve všech jednotlivých zemích. Nevládní organizace jako Transparency International směrnici kritizovaly jako neúčinnou, neboť se nevztahuje na většinu zemí světa.

7. Počet lidí bez práce ve Španělsku v květnu klesl rekordním tempem

Počet lidí bez práce ve Španělsku v květnu klesl proti předchozímu měsíci o 3,3 % na 3,78 milionu. Oznámilo to ve středu španělské ministerstvo práce, podle něhož jde o nejvýraznější zaznamenaný pokles. Nezaměstnanost v zemi klesla už třetí měsíc v řadě, k čemuž výrazně přispívají polevující pandemie a postup v očkování a s tím související uvolňování protikoronavirových opatření.

8. USA oznámily cla kvůli digitálním daním, jejich platnost ale pozastavily

Spojené státy ve středu oznámily 25% cla na dovoz v hodnotě přes dvě miliardy dolarů z šesti zemí, a to kvůli jejich digitálním daním. Platnost těchto cel však okamžitě pozastavily až na 180 dnů, aby tak poskytly čas na dokončení širších rozhovorů o mezinárodních daňových pravidlech.

9. O2 chce mít celé Česko pokryté mobilní sítí 5G do tří let

Operátor O2 chce pokrýt mobilní sítí 5G celé území Česka do tří let. Celou Prahu bude mít firma pokrytou za rok. Síť bude stavět se svým technologickým partnerem CETIN a dodavatelem technologií Ericsson v rámci celkové obměny vysílacích technologií. Uvedli to zástupci O2 na středeční tiskové konferenci.

10. Ekonomika Austrálie v prvním čtvrtletí přidala mezikvartálně 1,8 %, je zpět na úrovni z doby před pandemií

Australská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,8 %, čímž překonala odhady, a vrátila se na úroveň z doby před pandemií. Uvedl to ve středu australský statistický úřad. Hospodářství, které se loni vinou protipandemických opatření propadlo poprvé od roku 1991 do recese, pomohly vyšší výdaje spotřebitelů a firem a růst poptávky po surovinách.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

PRE a E.ON vzájemně zpřístupnily své dobíjecí stanice pro elektromobily

Řidičům, kteří jsou u jedné z firem registrovaní, bude pro dobití vozu stačit na 346 stanicích sítí PREpoint a E.ON Drive v Česku karta nebo čip jen od jedné ze společností. Oficiální zahájení spolupráce se ve středu uskutečnilo na dobíjecí stanici v pražských Holešovicích.

"Dojezdy nových modelů elektroaut se prodlužují, a tak propojení dobíjecích stanic dvou předních provozovatelů této infrastruktury je logickým krokem, který řidičům zpříjemní a usnadní cestování i na větší vzdálenosti. V budoucnu Pražská energetika plánuje jít ještě o krok dál a pro své zákazníky chystá dobíjení nejen na území Česka, ale rovněž u našich zahraničních partnerů," řekl generální ředitel PRE Pavel Elis.

Výhody spolupráce pro řidiče se budou podle firem postupně rozšiřovat tím, že počet dobíjecích stanic u obou provozovatelů se rychle zvyšuje. PRE chce mít do konce roku přes 500 dobíjecích stanic, E.ON chce do tohoto termínu provozovat 200 a do konce příštího roku 300 dobíjecích stanic. "Ač jsme v energetice konkurenti, těší mě, že jsme v oblasti rozvoje veřejné dobíjecí infrastruktury dokázali najít společnou řeč a spojili síly ve prospěch zákazníka," uvedl člen představenstva E.ON Energie Jan Zápotočný.

Podobný krok do budoucna plánuje také lídr trhu, společnost ČEZ, která v Česku pro elektromobily aktuálně provozuje více než 300 stojanů. "Ve zpřístupnění sítě svých dobíjecích stanic různým poskytovatelům služby dobíjení vidíme nejen v Česku, ale i na celoevropské úrovni velký potenciál. O propojení jednáme s řadou subjektů včetně automobilek a v dohledné době ho uvedeme do praxe," řekl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Do roku 2030 chce podle něj firma v Česku provozovat přes 800 stanic.

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat