Co musíte ráno vědět (5. března)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie na obou stranách Atlantiku, kolik peněz v únoru Češi investovali do kryptoměn a jakému "faulu" čelí některé španělské fotbalové kluby? To vše musíte ráno vědět.

Image
Fotbal, sport - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily kvůli růstu výnosů dluhopisů

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně oslabily. Šéf americké centrální banky Jerome Powell svými výroky zklamal investory, které znepokojuje nárůst výnosů dluhopisů vlády Spojených států s delší splatností. Index Dow ztratil 1,11 % a uzavřel na 30 924,14 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,34 % na 3 768,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 2,11 % na 12 723,47 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 7,12 % na 28,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o téměř devět bazických bodů na 1,557 %.

Co potřebujete vědět o obchodování před začátkem a po konci oficiální seance na burze

Únorová slabost amerických akcií? Celkem normální, za to může prezident!

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, investoři znovu sledovali růst výnosů dluhopisů

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě ve čtvrtek skončilo v červených číslech. Na trh se odpoledne vrátily obavy investorů spojené s růstem výnosů dluhopisů. Výnos 10letého vládního bondu Spojených států se dostal až nad 1,5 %. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,37 % na 411,91 bodu, britský FTSE 100 odepsal rovněž 0,37 % na 6 650,88 bodu a německý DAX přišel o 0,17 % na 14 056,34, zatímco francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,01 % na 5 830,65 bodu.

Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně vzrostla, dařilo se akciím likérky Stock Spirits a Avastu

Pražská burza po středečním poklesu ve čtvrtek mírně vzrostla, index PX posílil o 0,23 % na 1 058,47 bodu. Nahoru ho vytáhly hlavně akcie likérky Stock Spirits a technologické společnosti Avast. Nedařilo se naopak bankám.

MONETA Money Bank, Erste Group Bank, Komerční banka: Kompletní přehled investičních doporučení

Když tržní sazby pod taktovkou ČNB (po)rostou, zvažte zajištění "po schodech"

4. Očekávané události

Páteční dopoledne nabídne zprávy o německých továrních objednávkách a české nezaměstnanosti. Ve Spojených státech odpoledne vyjde zpráva o situaci na trhu práce a dále výsledek obchodní bilance. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Češi v únoru nakoupili kryptoměny téměř za miliardu korun

V únoru se v České republice prodaly kryptoměny za zhruba 900 milionů korun. Proti lednu je tato částka vyšší o asi 400 milionů korun a v meziročním srovnání je asi šestkrát vyšší. Důvodem je zejména rostoucí kurz bitcoinu a dalších kryptoměn, říká ředitel české společnosti Bitstock.com Martin Stránský. Na Slovensku byl objem obchodu s digitálními měnami v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosáhl v přepočtu kolem 300 milionů Kč.

6. Místo výrobce krému Nivea v indexu DAX zaujme Siemens Energy

Společnost Siemens Energy, která dodává energetickému odvětví turbíny, nahradí 22. března v hlavním indexu německých akcií DAX výrobce krému Nivea, firmu Beiersdorf. Informovala o tom ve středu večer německá burzovní skupina Deutsche Börse.

7. Nezaměstnanost v lednu zůstala v EU na 7,3 % a v eurozóně na 8,1 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 %. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 %. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

8. ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 %

Česká národní banka ve čtvrtek nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 %. ČNB proticyklickou kapitálovou rezervu využila poprvé na konci roku 2015, kdy ji s platností od 1. ledna 2017 stanovila na 0,5 %. Naposledy se sazba změnila loni 18. června, kdy bankovní rada sazbu snížila na 0,5 % s platností od 1. července z 1 %.

9. Řecko může předčasně splatit další část půjčky od MMF

Záchranný fond eurozóny ESM schválil žádost Řecka o předčasné splacení drahé půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Uvedla to ve čtvrtek agentura Reuters. Řecko podalo v únoru k ESM žádost o splacení 3,3 miliardy eur, což výrazně sníží náklady na obsluhu dluhu, protože úroky z úvěrů od MMF jsou mnohem vyšší, než za kolik si země nyní může půjčit na trzích.

10. USA: Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 27. února vzrostl méně, než se čekalo

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 27. února nově 745 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy to bylo 736 tisíc (revidováno ze 730 tisíc), ale lepší, než čekali analytici (750 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 20. února 4,295 milionu. Po 4,419 milionu v předcházejícím týdnu očekával trh růst na 4,3 milionu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Barcelona, Real a další kluby musí vrátit státní podporu

Evropský soudní dvůr rozhodl, že španělské fotbalové kluby FC Barcelona, Real Madrid, Bilbao a Pamplona neoprávněně využívaly daňové výhody od španělské vlády. Důvodem k podpoře byl fakt, že byly z hlediska daní brány jako neziskové organizace. Podle čtvrtečního rozhodnutí musejí státní pomoc vrátit, což zpětně činí několik milionů eur.

K závěru, že daňové výhody pro španělské kluby představovaly nedovolenou státní podporu a vláda v Madridu je musí vymoci zpět, došla Evropská komise v létě 2016. Vedení Barcelony následně toto stanovisko soudně napadlo a tribunál soudního dvora EU předloni rozhodnutí anuloval.

Pro kluby je to další komplikace ve složité sezóně, kterou ovlivnila pandemie covidu-19. Například Barcelona nedávno zveřejnila, že i kvůli koronaviru její celkové dluhy aktuálně činí 1,17 miliardy eur, z toho 730,6 miliony eur představují krátkodobé závazky.

Musíte vědět
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat