Co musíte ráno vědět (5. října)

LGBTQ, sexuální menšiny - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com

Jak skončilo úterní obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, čím Elon Musk opět zaskočil akciový trh a kvůli čemu se v Rusku snesl hněv na TikTok a Twitch? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý výrazně zpevnily, trh spekuluje na mírnější přístup Fedu k měnové politice

Akcie ve Spojených státech druhý den za sebou prudce posílily. Menší než očekávané zvýšení úrokových sazeb australskou centrální bankou vzbudilo naději, že by americká centrální banka mohla zmírnit své agresivní zvyšování sazeb. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 2,80 % a uzavřel na 30 316,32 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 3,06 % na 3 790,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 3,34 % na 11 176,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,42 % na 29,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 3,635 %. Ceny ropy se zvedly o více než tři procenta, zlato i stříbro přidaly procento a půl a bitcoin o necelá čtyři procenta na zhruba 20 280 USD.

Horská dráha, volatilita - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
3. 10. 2022 18:39
Děsí vás akciová volatilita? Co mají teprve říkat bondaři

Volatilita cen akcií je letos nadprůměrná, nadměrné kolísání je ale tématem i pro další trhy. V běžných časech...

2. Evropské akcie za sebou mají nejlepší den od poloviny března

Evropské akcie za sebou mají nejlepší den od poloviny března, rostly v souladu s ostatními světovými trhy. Přispěly k tomu rostoucí naděje, že centrální banky mohou zmírnit tempo zvyšování úrokových sazeb. Panevropský index STOXX Europe 600 si v úterý připsal 3,12 % na 403,03 bodu, posílil tak třetí seanci v řadě. Hlavní index britských akcií FTSE 100 vzrostl v úterý o 2,57 % na 7 086,46 bodu, hlavní index německých akcií DAX si připsal 3,78 % na 12 670,48 bodu a index pařížské burzy CAC 40 stoupl o 4,24 % na 6 039,69 bodu.

Zlato - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
4. 10. 2022 6:35
Zlato má za sebou šest měsíců ztrát. Je výprodej u konce?

V uplynulém týdnu si zlato i stříbro připsaly nepatrné zisky, když oba kovy v dolarovém vyjádření uzavřely shodně o 1,1...

3. Pražská burza v úterý zaznamenala největší denní nárůst za dva a půl roku

Index PX pražské burzy v úterý vzrostl o 5,07 % na 1 177,35 bodu. Zaznamenal tak největší denní nárůst od března 2020, umazal velkou část ztrát z posledních dní a uzavřel nejvýše od 22. září. V plusu zakončilo den sedm z deseti titulů pražského indexu, nejvíce posilovala Komerční banka, jejíž akcie profitovaly z návrhu výplaty mimořádné dividendy.

Česká koruna, bankovky - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
4. 10. 2022 17:27
Proč zrychlení růstu mezd v Česku nemusí roztočit mzdově-inflační spirálu?

V poslední době slýcháme, že zvyšování nominální mzdy stejnou měrou, jakou se zvyšují spotřebitelské ceny (takzvaně "o...

4. Očekávané události

Ve středu zaujmou indexy nákupních manažerů ve službách, obchodní bilance USA, Kanady nebo Německa a v Americe budou oznámeny počty vytvořených pracovních míst v soukromé sféře (ADP). O těžbě ropy budou jednat zástupci zemí OPEC+ a v noci na středu bude navíc zasedat novozélandská centrální banka. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
30. 9. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bloomberg: Elon Musk navrhl, že koupí Twitter za původně dohodnutých 44 miliard USD

Americký miliardář Elon Musk navrhl, že koupí internetovou společnost Twitter za původně dohodnutou cenu 54,20 dolaru za akcii, tedy celkem za zhruba 44 miliard dolarů. Informovala o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Akcie Twitteru po zprávě prudce posílily a obchodování s nimi bylo přerušeno.

6. Francouzská vláda předložila regulátorům návrh na úplné zestátnění EdF

Francouzská vláda v úterý předložila regulačnímu úřadu nabídku na převzetí zbývajících akcií elektrárenské společnosti EdF, které nevlastní. Vláda, která drží 84 % EdF, nabízí za každou akcii 12 eur. Potvrdila tak podmínky nabídky, které avizovala již v létě. Za získání zbývajících 16 % akcií EdF by měla zaplatit 9,7 miliardy eur.

7. Micron investuje do závodu na čipy na severu státu New York až 100 miliard USD

Americká společnost Micron Technology hodlá během následujících 20 let investovat až 100 miliard dolarů do výstavby továrního komplexu na výrobu čipů na severu státu New York. Informoval o tom v úterý list The New York Times. Americký prezident Joe Biden v srpnu podepsal zákon o čipech a vědě, který počítá se subvencemi 52,7 miliardy dolarů na výzkum a výrobu polovodičů. Cílem zákona je oživit domácí výrobu čipů a zvýšit schopnost USA konkurovat Číně.

8. Handelsblatt: Volkswagen chce na zkoušku uvést na burzu i další své značky

Německá automobilová skupina Volkswagen chce na zkoušku uvést na burzu i další své značky. Rozhodla se tak poté, co se její dceřiná firma Porsche po vstupu na burzu minulý týden co do hodnoty téměř vyrovnala mateřskému koncernu. Německému hospodářskému deníku Handelsblatt to v úterý řekl generální ředitel Volkswagenu Oliver Blume. Neupřesnil ale, zda jsou další vstupy koncernových značek na burzu skutečně v plánu.

9. Meziroční růst výrobních cen v eurozóně v srpnu dosáhl rekordních 43,3 %

Meziroční tempo růstu výrobních cen v eurozóně v srpnu stouplo a výrobní inflace se zvýšila z červencových 38 % na rekordních 43,3 %. Oznámil to v úterý evropský statistický úřad Eurostat. V celé Evropské unii se výrobní ceny meziročně zvýšily o 43 % po červencovém nárůstu o 37,9 %. Ceny nadále tlačí vzhůru zejména růst nákladů na energie.

10. Ryanair v září zvýšil počet přepravených cestujících o 49 %

Irská nízkonákladová společnost Ryanair v září přepravila 15,9 milionu cestujících, což je její třetí nejvyšší měsíční údaj. Meziročně počet cestujících vzrostl o 49 % a proti době před pandemií nemoci covid-19 byl vyšší o 13 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rusko dalo kvůli Ukrajině a LGBT pokutu provozovatelům platforem TikTok a Twitch

Rusko pokutovalo provozovatele čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok za propagandu v souvislosti s LGBT, tedy lesbami, gayi, bisexuály a transgenderovými osobami. Streamingová služba Twitch, která patří americké společnosti Amazon, pak zaplatí za video o Ukrajině, protože podle soudu obsahuje nepravdivé informace. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.

TikTok má zaplatit tři miliony rublů (1,26 milionu Kč) za video, které "propaguje netradiční hodnoty, LGBT, feminismus a zkreslenou reprezentaci tradičních sexuálních hodnot". Firmě Twitch soud vyměřil pokutu čtyři miliony rublů. Podle tiskových agentur je to trest za to, že společnost uspořádala rozhovor s poradcem šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Oleksijem Arestovyčem.

Pokuty představují nejnovější střet v dlouhodobém sporu Moskvy s velkými technologickými společnostmi. Ten doprovázejí sankce za obsah, požadavky na ukládání dat a některé přímé zákazy.

Rusko po únorové invazi na Ukrajinu schválilo zákon, který zakazuje diskreditaci jeho ozbrojených sil. Za porušení zákona hrozí trest až 15 let vězení. Moskva zahraniční technologické firmy před porušováním tohoto zákona varovala.

Twitch už dříve zaplatil tři miliony rublů za jiné video s Arestovyčem. Agentura TASS v úterý informovala, že firmě hrozí dvě další pokuty až za osm milionů rublů, protože nevymazala obsah, který podle Ruska obsahuje nespolehlivé informace o zvláštní vojenské operaci, jak Moskva nazývá útok na Ukrajinu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
3. 12. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Michal Semotan, J&T Banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat