US MARKETOtevírá za: 11 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Zlato má za sebou šest měsíců ztrát. Je výprodej u konce?

V uplynulém týdnu si zlato i stříbro připsaly nepatrné zisky, když oba kovy v dolarovém vyjádření uzavřely shodně o 1,1 % výše. Celkově však zlato v dolarech ztrácí již 6 měsíců v řadě, což se naposledy stalo v roce 2018. Tehdy podobný pokles vyústil v obrat výše z medvědího trendu. Může mít trh i současný výprodej za sebou?

Otázka za milion, samozřejmě. Cena zlata ve středu 28. září dosáhla nejnižší úrovně za 2,5 roku na 1 615 USD za unci, čímž byla mírně prolomena i podpora v pásmu 1 645 až 1 625 USD. Poté nabrala razantněji severní směr a růst se zastavil až u 1 675 USD. To z technického hlediska také nebyla náhoda, jelikož tato úroveň sloužila v uplynulých 2,5 roku jako spodní strana silné podpory, nyní tedy naopak rezistence. Růst ceny začal chvíli poté, co centrální banka Spojeného království ohlásila, že zahajuje dočasně neomezené nákupy státních dluhopisů (jen trochu jinou formu kvantitativního uvolňování).

Zlato graf denní v USD

O dočasném zastavení poklesu ceny zlata jsem spekuloval již v poslední zprávě, a to zejména kvůli stavu COT pozic na burze COMEX. A podle poslední zprávy (k 27. září) došlo k dalšímu vylepšení net SHORT pozic komerčních obchodníků, a to až na 62 138 kontraktů, což je další nejnižší stav od dubna 2019.

Od letošního března, kdy dolarová cena zlata otestovala historický vrchol a následně klesla o 450 USD na unci, klesly souběžně čisté prodejní pozice (net SHORT) komerčních obchodníků o vysokých 245 000 kontraktů (24,5 milionu uncí, tedy asi 762 tun). Toto množství je tak významné, že převyšuje jakoukoli jinou změnu pozic na trhu se zlatem na jiných burzách či v ETF. Jinými slovy, na burze COMEX změnilo zlato majitele v mnohonásobně větší míře než kdekoli jinde ve světě. Pokud by někdo pochyboval o vlivu COMEX na ceny kovů, dostal tímto jasnou odpověď.

Tabulka COT na zlato

Ještě významnější je skutečnost, že mezi největšími komerčními kupujícími byli ti, kteří v minulosti drželi nejvyšší koncentrované SHORT pozice (velká čtyřka a velká osmička). To mě utvrzuje v tom, že se blíží významné cenové dno na trhu se zlatem, přičemž není rozhodující, zda nastane bezprostředně nyní, nebo o několik měsíců později (při ještě lepší struktuře).

Rozhodující bude, jak se trh bude vyvíjet v okolí ceny 1 675 až 1 687 USD za unci. Pokud pásmo neprolomí, sestupný trend pokračuje a v následujících týdnech lze čekat propad pod 1 600 USD. Uzavření nad zmíněným pásmem na týdenní bázi naopak může vést k zotavení do pásma 1 725 až 1 800 USD za unci.

Rétorika světových centrálních bankéřů bude zajisté nadále hrát nemalou roli při cenotvorbě na trhu s kovy. Tento týden i proto může být živo v pátek, až budou zveřejněna data z amerického trhu práce za září.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Na adresu Fedu: Jestli už by to náhodou nestačilo...

Na adresu Fedu: Jestli už by to náhodou nestačilo...

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika