Dow Jones: doporučení pro všech 30 společností II.

Dow reprezentuje americký akciový trh déle než celé století. Aktuální situace 30 firem v tomto indexu a jejich aktuální investiční doporučení může být pro investory nápovědou, jak se zotavující se ekonomika může vyvíjet v dalším období.

Walt Disney

KOUPIT

Tržby zábavních parků klesly ve třetím fiskálním čtvrtletí o 9 procent. Naštěstí ani během recese neklesá obliba sportovních televizních přenosů. Stanice ESPN zažívá boom, a tak se v uplynulém období mediální síť podílela 70 procenty na operativním zisku celé společnosti. Disney tak odolává recesi poměrně dobře – P/E ratio okolo 15, založené na odhadech zisku pro rok 2009, je výrazně pod historickým průměrem.

Dupont

DRŽET

Chemický gigant prochází těžkým obdobím snižování nákladů, které má Dupontu pomoct zvládnout dopady krize. Ovšem zotavení ekonomiky se už, zdá se, promítlo do ceny akcie, která od začátku července narostla o více než 30 procent. Firma navíc možná bude muset hýbat s dividendou (dosud 1,64 dolaru, tedy cca 5 procent ceny akcie), pokud se před finálním zotavením ekonomiky situace ještě zhoupne dolů.

ExxonMobil

KOUPIT

ExxonMobil je jedna z nejbezpečnějších možností investic do energetického sektoru, nehledě na vývoj ceny ropy. Firma je dostatečně velká a správně vedená, takže je stále na špici pelotonu. Program zpětného odkupu akcií sice trochu ztrácí dech, ale dividenda 1,68 dolaru (2,4 procenta ceny akcie) je pravidelně navyšována.

General Electric

DRŽET

Pro GE jsou velice zajímavé jak budování infrastruktury, tak projekty zaměřené na čisté energie. General Electric se podílí například na výrobě vodních turbín nebo čištění vody. Obavy ovšem panují u finanční části společnosti, která loni vytvořila 39 procent operativního zisku společnosti. Sužují ji stejné problémy jako celý finanční sektor.

Hewlett-Packard

KOUPIT

Výrobce tiskáren se potýká s poklesem poptávky. Firmy šetří, propouštějí zaměstnance a méně utrácejí za vybavení. Naštěstí Hewlett-Packard vede jeden z nejlepších manažerů pro období úspor – Mark Hurd. Loňská akvizice společnosti EDS navíc zlepšuje vyhlídky HP v sektoru IT služeb, který se zdá být stabilnějším než samotný obor hardwaru.

Home Depot

DRŽET

Těžko si představit maloobchod, který bude zasažen nemovitostní krizí více než výrobci potřeb pro domácnost. Tržby propadly v prvním fiskálním čtvrtletí meziročně o 10 procent. Management se snaží šetřit, kde se dá, což může firemní finance zlepšit. Zisk by měl být letos okolo 1,40 dolaru na akcii, což je zhruba polovina oproti roku 2006. Příští rok by mělo přijít zlepšení.

IBM

KOUPIT

Technologická společnost, která působí na trhu od roku 1911, zřejmě dělá něco správně. IBM si zakládá na síle značky a dobrých vztazích se zákazníky. V posledních letech stále více přesouvá těžiště svého zájmu z hardwaru na software a služby. Díky tomu se jí daří zvyšovat tržby i zisk. Přebytek cashflow pak IBM umožňuje navyšovat dividendu a odkupovat akcie.

Intel

DRŽET

Dominantní hráč na trhu s mikroprocesory. Tento sektor těží z nutnosti obnovovat IT technologie během trvající krize. Intel je v dobré kondici, vyplácí v rámci technologického sektoru hodně zajímavou dividendu 56 centů, ovšem akcie jsou v tuto chvíli v poměru k předpokládanému zisku na akcii za letošní rok hodně drahé (34:1).

Johnson & Johnson

KOUPIT

Firma s dlouhou tradicí se podobá diverzifikovanému investičnímu fondu. Má silnou pozici na trhu s léky na předpis, zdravotnických přístrojů, volně prodejných léků i dalších produktů. J&J je také geograficky vyvážená – polovina tržeb je ze zahraničí. Firma má jako jedna z pouhých šesti nefinančních společností dluhopisový rating AAA, vytváří velké množství peněz a vynáší ročně 3,3 procenta.

JPMorgan Chase

KOUPIT

JPMorgan vedená Jamiem Dimonem utržila během finanční krize několik velkých škrábanců, ale na rozdíl od jiných bank přežila nejhorší časy vážně nezraněna. Akcie podpořené i vládní podporou bankám posílily od března o 180 procent. Banka má dobrý kapitál a bude pokračovat v získávání podílu na trhu v rámci úvěrů a investičního bankovnictví.

Přehled doporučení na prvních deset společností z indexu Dow Jones

Poslední várku investičních doporučení z indexu DJ nabídne www.investicniweb.cz ve středu ráno

Zdroj:
Kiplinger
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB):
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat