25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie společnosti ČEZ se v prvním pololetí staly nejvíce ziskovou investicí na pražské burze, když si připsaly 17% zhodnocení. Za takto dobrou výkonností můžeme najít vícero důvodů.
Jedním z důvodů růstu v prvním pololetí byla mizerná výkonnost v předešlém roce, kdy titul ztratil téměř 24 %. Není výjimkou, když akcie na burze přestřelují od svých vnitřních hodnot, což byl i případ nepříznivého vývoje ceny akcií ČEZ. Celkově negativní sentiment mezi investory vůči energetickému sektoru v Evropě držel pod tlakem většinu akcií firem zabývajících se výrobou elektřiny.
Právě nadbytek elektřiny v Evropě, spojený se slabými ekonomikami, vedl k poklesu cen silové elektřiny během tří let o více než 40 % na současných 34,5 Eur/MWh. Také ceny emisních povolenek klesly k historicky nejnižším úrovním, teprve další byrokratický zákrok Evropské komise – odložení uvolnění povolenek na 900 milionů tun oxidu uhličitého na energetický trh – vedl k jejich pozvolnému růstu. Právě to bylo prvním impulzem pro růst cen akcií ČEZ.
Další oporou pro ČEZ byly spekulace ohledně výše dividendy, kdy ministr financí Andrej Babiš navrhoval výplatu až celého loňského čistého zisku. Atraktivní výše možné dividendy okolo 70 Kč byla dalším lákadlem pro nejednoho investora včetně polských penzijních fondů, které po nedávno spuštěné "penzijní antireformě" začaly postupně diverzifikovat svá portfolia mimo polské akcie.
Pozitivně bylo také přijato chystané snižování nákladů, vývoj v Albánii nebo prozatímní odsunutí výstavby dvou nových jaderných bloků elektrárny v Temelíně. To a mnoho dalších méně významných událostí vedlo k tomu, že se ČEZ stal od začátku roku nejvýkonnější akcií na pražské burze.
Pro druhé pololetí je však takové zhodnocení málo pravděpodobné. Mnoho zmíněných faktorů je již v ceně akcie zohledněno. Navíc při zohlednění současné ceny silové elektřiny (34,5 EUR/MWh), která se nadále pohybuje blízko svých historických minim, a při absenci výraznějších růstových stimulů lze očekávat pokles čistého zisku až do roku 2016. Právě za dva roky má společnost ČEZ zajištěn prodej 44 % kapacity za cenu 38 EUR/MWh, pro rok 2015 pak 77 % kapacity za 40,5 EUR/MWh.
Výše dividendy by tedy mohla ze současných 40 Kč na akcii v příštích letech mírně klesnout, avšak nesmíme zapomínat na majoritního akcionáře, tedy stát, respektive politiky, kteří mohou dividendu výrazně ovlivnit. Společnost ČEZ nyní zároveň postrádá výrazné růstové stimuly a soustředí se spíše na konsolidaci stávajících aktiv. To vše limituje další výrazný růstový potenciál akcií ČEZ a řadí titul spíše mezi defenzivní investice.