Pokles ziskovosti firem vs. růst cen akcií: Mohou mít investoři pravdu?

Zatímco ziskovost amerických firem padá, ceny akcií se po březnových výprodejích odrazily a rostou. Vědí snad investoři něco, co zůstává zbytku světa utajeno?

Index S&P 500 od 23. března, kdy se dostal na lokální dno, posílil o zhruba 30 %, zatímco americké společnosti, jejichž akcie jsou zahrnuté v S&P 500, vykázaly za první čtvrtletí meziroční propad zisků o více než 12 %. Výsledkem je další růst forwardového P/E, které se tak dostalo na nová maxima od dob internetové bubliny, a také růst ukazatele PEG (poměr P/E k dlouhodobému růstu ziskovosti společností) nad 2, tedy vstup do pásma, v němž tento indikátor ještě nikdy nebyl.

Nejděsivější graf současnosti ukazuje extrémní zranitelnost akciového trhu
Americké akcie se po březnovém propadu odrazily a index S&P 500 již smazal přes polovinu ztrát. Firmy ale mezitím hlásí prudký propad ziskovosti. A analytici očekávají, že první čtvrtletí bylo z pohledu zisků jen drobným sklouznutím ve srovnání s tím, co teprve přijde.

"Valuační ukazatele jsou na několikaletých maximech, což oprávněně vzbuzuje obavy o kondici akciového trhu," říká Tony Caxide, investiční ředitel společnosti Hamilton Capital, podle kterého jsou americké akcie poměrně drahé i navzdory masivním vládním stimulům.

Podle Roberta Johnsona, výkonného ředitele Economic Index Associates, investoři věří, že ekonomika projde rychlým ožitím ve tvaru písmene "V", on sám ale v tento scénář příliš nedoufá. "Tento předpoklad je podle mě až příliš optimistický," říká. Ekonomové často hovoří spíše o vývoji ve tvaru písmene U, L, případně W.

David Tepper (Appaloosa Management): Dražší americké akcie jsem zažil jen na přelomu milénia
Ocenění amerického akciového indexu S&P 500 na základě očekávaných zisků v následujících 12 měsících (forwardové P/E) se v týdnu vyhouplo na nejvyšší úroveň od roku 2002. Akciový trh je poměrně vysoko a Fed lije na trh další peníze. Akcie Amazonu, Facebooku nebo Alphabetu ve svých cenách již zahrnují optimistické scénáře, uvedl ve vysílání televize CNBC uznávaný hedgeový manažer David Tepper.

Co když se akciový trh nemýlí

Ne všichni jsou ale toho názoru, že investoři přestřelili a budou za svou chamtivost potrestáni. Michael Darda, hlavní ekonom společnosti MKM Partners, například říká, že současný růst cen akcií lze ospravedlnit třeba právě masivními vládními stimuly, které by podle očekávání měly tlačit výše inflaci, a tedy i ziskovost firem.

"Hodnoty P/E se skutečně zdají být absurdní, nejde ale o jediný indikátor ocenění. Třeba hodnoty prémie za riziko spojené s investováním do akcií (equity risk premium, ERP) se vrátily na úrovně z doby po finanční krizi z roku 2008," říká.

Darda zdůrazňuje, že koronavirová krize je bezprecedentní událostí, a je tedy mimořádně složité odhadovat další vývoj, klidně se ale podle něj brzy může tvrzení, že americké akcie jsou předražené a investoři věřící v jejich další růst přišli o rozum, ukázat jako zásadní nepochopení situace.

Investorský magazín: Tipy na investice v době (po)koronavirové
Z dramatického březnového pádu se akciové trhy překvapivě rychle oklepaly. Je to znamení brzkého ekonomického oživení, nebo jen dočasný růst v rámci medvědího trendu? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém dostávají prostor také spekulativní akciové a měnové tipy. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.
Zdroj:
MarketWatch
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat