Solidní výnosy + nízká volatilita = falešný pocit bezpečí

Osmnáct let nabízel Bernie Madoff svým klientům téměř 11% roční výnosy, což se téměř shoduje s dlouhodobými výnosy na akciových trzích. Na Madoffově letadle však nebyly šílené nabízené výnosy, ale to, že tyto výnosy nabízel klientům při extrémně nízké volatilitě, odhadem kolem 2,5 %.

Pokud to budeme chtít hodnotit v souvislostech, musíme si uvědomit, že historická volatilita na akciových trzích se pohybuje kolem 20 %. U dluhopisů je to kolem 8 % a u hotovosti (reprezentované státními pokladničními poukázkami) byla volatilita v posledních 90 letech kolem 3 %! To znamená, že Madoff nabízel výnosy akcií při volatilitě hotovosti. Jelikož investoři stále hledají svatý grál, který by jim zabezpečil maximální zisky při minimálních ztrátách, není divu, že jich tolik naletělo. Zkrátka chtěli věřit tomu, že dobrá výkonnost je lehce dosažitelná a předvídatelná.

Bez rizika to (ne)jde

Velmi dobrý příklad, jak může taková honba za vysokými výnosy a nízkým rizikem vypadat, uvádí investor a hedgeový manažer Dominique Dassault na svém webu Global Slant. Popisuje algoritmy, které v minulosti vytvořili on i jiní manažeři v hedgeových fondech při hledání tržních anomálií prostřednictvím kvantitativních tržních strategií. Tyto fondy se snažily dosahovat vysokých rizikově očištěných výnosů, přičemž mnoha z nich se to i podařilo. Má to ale háček (vždy to má háček).

"Velmi dobrý model byl schopen vydělávat kolem 5–7 % ročně, ale 3,5–5 % bylo rovněž akceptovatelných. Jak by tedy někdo mohl vydělávat skutečné peníze, zejména když zvážíme mzdové náklady na vývoj/řízení/monitorování těchto modelů, které jsou nezanedbatelné? Ano, jeden způsob se našel, i když v krátkodobém horizontu by to výkonnost zhoršilo. Pokud by však model v reálu fungoval, určitě by se vyplatil. Odpovědí je finanční páka, a mám na mysli skutečně velkou páku, a to po tak dlouhou dobu, jak jen to při nízké volatilitě jde," píše Dassault.

Páka: Vysoké výdělky, vysoké ztráty

Nejznámějším příkladem toho, jaké problémy může páka způsobit, byl fond Long-Term Capital Management, který v 90. letech vedla skupina laureátů Nobelovy ceny. Fond se zaměřoval na využití malých rozdílů v relativním ohodnocení a aplikaci obrovského objemu páky pro dosažení celkových výnosů. Určitý čas byl fond schopen dosahovat velice dobrých výnosů, a to dokonce při zajímavém riziku, které všichni kolem tak usilovně hledali. Dnes je fond historií, protože kvůli extrémnímu pákovému efektu a ruskému bankrotu zkrachoval a musel být zachraňován Fedem. Modely, které vytvořily nejchytřejší hlavy na světě, tak patří mezi největší neúspěchy v hledání investičního svatého grálu.

Dassault sdílel jednu zajímavou myšlenku od jiného portfoliomanažera, který vystihl důvod, proč tyto fondy nakonec zbankrotují:

"Navzdory tomu, že chceme věřit vlastní intelektuální jedinečnosti, nakonec děláme stále tu samou chybu. A když se to stane, příliš mnoho obchodů a investic vykazuje stejné charakteristiky. Když chtějí všichni najednou tyto podobné obchody ukončit, na trhu vzniká problém."

Nízká volatilita neznamená nízké riziko

Všechny fondy nemusejí dopadnout podobně jako LTCM ani nemusí jít o podvod jako u Madoffa. Jde o extrémní případy. Riziko podobných případů ale roste, protože všichni investují podobným způsobem.

Tato skutečnost dokazuje, že konzistentní a naoko snadné výnosy mohou investory vést k falešnému pocitu bezpečí. Vede je to k tomu, že jsou kvůli nižší volatilitě schopni akceptovat ostatní rizika. Pro investory je zkrátka jednoduché přestat se soustředit na další rizika, která vznikají v jiných oblastech, když se zabývají pouze sledováním volatility. Hezké vzorce a rizikové modely je "zblbnou".

Riziko je jako chameleon, který se mění s prostředím. Neexistuje jednoduchý způsob, jak se u portfolia zbavit rizika, protože to se rychle mění. Na trzích je stále potřeba dělat kompromisy. Pokud investor nechce nebo není schopen přijmout nečekaný vývoj, může se stát, že když nepůjde všechno podle plánu, bude nepříjemně překvapen.

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat