SPAD: Budoucnost českých akcií a ohlednutí se za výsledkovou sezónou v Praze

Udržení nebo mírné zvýšení zisků bude alfou a omegou vývoje v příštím roce. To, že si myslíme, že jsme se odrazili ode dna, neznamená, že rok 2011 bude rokem prudké expanze a vidiny nějakého výrazného navýšení zisků. Vyšší dividendy jsou reálné například u společností Philip Morris, Telefónica O2, Komerční banka a možná i u ČEZu. Osobně bych se v příštím roce vyhnul obloukem akciím společnosti ECM, jejíž budoucnost je stále nejistá.

Rekapitulace výsledkové sezóny za 3. kvartál

Většina výsledků společností dopadla v souladu s očekáváním bez velkého překvapení. Čísla ve 3. kvartálu byla průměrně trochu slabší než v tom druhém, což bylo dáno sezónností. Tituly ve SPADu jsou svým záběrem a velikostí odlišné, tudíž výsledky v porovnání s minulým rokem byly ovlivněny individuálně stavem prostředí. Například ČEZ si pohoršil, naopak Komerční banka si polepšila.

Zajímavé je, že zveřejnění výsledků nemělo na burze prakticky žádný efekt. Souvisí to s tím, že byly významnější faktory, které hýbaly s kurzy akcií. Ať už faktory týkající se samotné společnosti, nebo prostředí, ve kterém se nachází.

 • CME měla díky jednorázovým položkám úžasný čistý zisk. Po odečtení zisků z prodeje aktiv na Ukrajině se však společnost dostává do ztráty, a proto se potýká s nedůvěrou trhu. Tato nedůvěra je umocněna vyřazením CME z indexu MSCI a personálními problémy.

 • U ČEZu také více než výsledky, které dokonce lehce překonaly očekávání analytiků, ovlivnily kurzy akcií otázky týkající se emisních povolenek, darovací daně a fotovoltaiky.

 • U NWR byla podle mého názoru očekávání trhu dost nadhodnocená. Bylo to hlavně tím, že ve výsledovce je zaznamenán prodej NWR Energy, kde zisk se projevil dost ve 2. kvartálu. Pokud bychom odečetli tento mimořádný zisk, tak vlastně zisk za 9 měsíců by byl průměrný.

 • Jako vítěz je často označována Telefónica O2, která si vytvořila přehodnocením nehmotných aktiv prostor k tomu, aby vyplácela více na dividendách. Myslím si, že bude držet 40 Kč nejbližší dva roky.

 • Příjemným překvapením pro mě byla Komerční banka, která snížila opravné položky na špatné úvěry, čímž se jí zvýšil zisk.

 • Naopak za největší propadák považuji developerskou společnost ECM, která má zápornou hodnotu vlastního jmění a řeší, jak se dohodnout s věřiteli na výplatě dluhopisů.

  Do konce roku 2010 žádný zlom

Nemyslím si, že by společnosti korigovaly svůj výhled do konce roku 2010. Stojí za to zmínit, že největší nedůvěra k odhadům společnosti do konce tohoto roku byla u mediální CME, protože úroveň EBIT je zatím hodně vzdálená tomu, co sama firma potvrzuje do konce roku.

Konečnými čísly za rok 2010 může zamíchat vývoj měnových kurzů. Dolar posílil, což má negativní dopad na Pegas Nonwovens. Naopak by to mohlo pomoci Unipetrolu, avšak ten se potýká s problémy spojenými s očekáváním odstávek v příštím roce a s řešením tepelného a energetického hospodářství.

Už tato sezóna indikuje, jak by se mohly vyvíjet dividendy v roce 2010, a mění původní odhady, že by dividendy za rok 2010 měly být menší než za rok 2009. Navýšení dividend je podle mě reálné například u společností Philip Morris, Telefónica O2 a Komerční banka. Podle mého názoru dojde i k menšímu navýšení u ČEZu.

Dividendy NWR jsou vypláceny na pololetní bázi. Při podobných výsledcích za 2. pololetí bych viděl dividendu na úrovni 20 centů. Myslím si, že cena, za kterou se akcie NWR obchodují, je odpovídající, místy trochu vyšší. Při ceně lehce nad 200 Kč jsme nakupovali, při současné ceně, která se pohybuje okolo 235 Kč, bych byl opatrný a spíše pozice snižoval.

Aktuální kurzy akcií na BCPP sledujte zde

Výhled na rok 2011

České firmy budou ovlivněny nestabilitou, která souvisí s umělými zásahy do ekonomiky a se zvýšenou daňovou zátěží, která postihne hlavně české domácnosti. Firmy se chystají snížit náklady na pracovní sílu. Výjimkou bude možná automobilový průmysl, který je na tom lépe. Věštba pro příští rok je poněkud vrtkavá. I v Americe přiznávají někteří ekonomové a analytici, že mají v ruce dva paralelní scénáře – dobrý a špatný. Pozitivnější scénář je, že zafungují opatření, jejichž cílem bylo podpořit ekonomiku, a Evropa udrží dluhovou krizi na uzdě. Spojené státy mohou prosperovat díky silnému dolaru. V této souvislosti slabší euro může podpořit export z Evropy do Ameriky, tím pádem by profitovalo Německo a v návaznosti na to Česká republika.

Může však nastat i temnější scénář, kdy nezafungují opatření, o kterých hovoříme, jak mají, a česká ekonomika bude přidušena. Společnosti obchodované v Praze, a to nejen duální listingy, by tím obecně trpěly.

 • Již zmíněná vrtkavost bude patrná konkrétně například u Erste Group, která bude závislá na tom, jak se bude vyvíjet region střední a východní Evropy.

 • Podobné to bude u VIG, která operuje prakticky ve stejném regionu.

 • Očekávané objemy produkce NWR jsou v podstatě na stejných úrovních, co se týče koksovatelného uhlí i energetického uhlí. Produkce koksu o 20 % klesne, ale neznamená to nic jiného než to, že se společnost vrací na standardní úroveň. Samozřejmostí je, že v příštím roce bude společnost nadále bojovat o vstup na polský trh.

 • Po dlouhé době vidím u Unipetrolu strategičtější vize, například v oblasti energetiky a konkurence na trhu. Dále vidíme plány na vývoj produktů vhodných pro distribuční síť pohonných hmot a produktů optimalizujících portfolio produkce v petrochemii. To však nic nemění na tom, že jsem skeptický vůči kurzu na burze, kde dlouhodobě vidím cenu okolo 170 Kč.

 • Osobně bych se obloukem vyhnul akciím ECM. Vnímám pozitivně zprávy o podpoření restrukturalizačního plánu společnosti, avšak žádná definitivní dohoda zatím nepadla. Myslím si, že bude velký odpor konvertovat dluhopisy na akcie, protože dluhopisy mají v portfoliích některé banky a fondy. Tam nelze mávnutím proutku konvertovat, jelikož každý má svoji investiční strategii, která by byla tímto hrubě narušena. V současnosti to vypadá tak na 55 %, že se ECM dohodne s věřiteli. V opačném případě si myslím, že by firma spěla k ukončení činnosti a odchodu z burzy.

Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat