25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Tentokrát o tom, že velikost a pasivní přístup jsou jasnou výhrou, že se Hongkong brzy sesune do recese, že Ray Dalio chce vydělat v Číně, že zlato a bitcoin nemají téměř nic společného a že vliv obchodní války vyvrcholí až v roce 2021.
Nedávno jsme psali o rozdělení ETF pro obchodníky a alokátory. Ti druzí jsou zastánci spíše konzervativního přístupu a do těchto fondů nyní plyne mnohem více peněz (protože investují pasivně a dlouhodobě). Nyní nabízíme důkaz, že pasivní přístup stále vítězí a velké společnosti, které nabízejí tyto produkty, jsou schopné navyšovat objem aktiv pod správou mnohem rychleji než jejich menší aktivní konkurenti. Stejně jsem ale zvědav, jak to bude, až začne medvědí trend, zda pasivní přístup skutečně bude fungovat.
Asset Managers With $74 Trillion on Brink of Historic Shakeout https://t.co/WvnS0cy3Gx pic.twitter.com/eIJxHKf5BF
— Barry Ritholtz (@ritholtz) August 9, 2019
Demokraté mohou fandit protestujícím mladým lidem v Hongkongu, kteří se nechtějí smířit s nadvládou Číny, ale firmy v sektorech jako turismus nebo maloobchod jim nepoděkují. Turisté ruší plánované cesty do země a váhat začínají také investoři. Pokud dojde k druhému čtvrtletnímu poklesu ekonomiky za sebou, jak to očekávají někteří analytici, recese bude na světě. Pokud by navíc došlo k ozbrojené intervenci ze strany Číny, mohou být důsledky dlouhodobé. Již samotné riziko intervence zvyšuje nejistotu na trzích. Ať žije svoboda.
In Hong Kong, crucial industries such as tourism and retail sales are suffering as overseas visitors postpone trips and stores close amid violent conflicts https://t.co/WBIbEvv4bG
— The Wall Street Journal (@WSJ) August 9, 2019
V Hongkongu sice Čínu nemusejí, ale známý investor na ni momentálně hodně sází. Svůj postoj odůvodňuje rychlým ekonomickým růstem a technologickým rozvojem, který ze země může udělat lídra v oblasti moderních technologií. Pozitivně vnímá také možnosti vlády a centrální banky v oblasti fiskální a monetární politiky, díky čemuž je země schopna mnohem pružněji a efektivněji reagovat na známky oslabení.
"People say, 'Why are you so bullish on China?' And I know it's very controversial, particularly at this time, to be very bullish on China. I really admire what is being done and I want to be a part of it and I think our investors should be a part of it." https://t.co/UWUYuENvxc
— Jesse Felder (@jessefelder) August 7, 2019
Srovnávání zlata a bitcoinu podle mě nedává smysl, protože tyto alternativy nemají prakticky nic společného. Ukazuje to i tento graf, který dělá ze zlata ve srovnání s bitcoinem fond peněžního trhu. Možná to Eric Balchunas myslel tak, že zlato v porovnání s bitcoinem nic nevydělá, ale nástroj s volatilitou bitcoinu zároveň nemá místo v žádném rozumném portfoliu.
Bitcoin makes Gold look like a money market fund.. pic.twitter.com/fmipruffE2
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) August 8, 2019
A tato tabulka je nejlepší. Pobavily mě zejména řádky s využitelností jako platidlo a přenositelností. Platit něčím, co může mít zítra dvojnásobnou "hodnotu", může jen vyslovený nadšenec, případně zoufalec. A počítat s tím, že stabilní internet je všude, může nejspíše jen někdo, kdo nikdy nevytáhl paty z města.
ICYMI, here's @JSeyff's handy table comparing gold and bitcoin (aka 'Store-of-Value Smackdown'): pic.twitter.com/rcYxjqm1xQ
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) August 8, 2019
Podle analytiků z Bloombergu bude vliv obchodní války mezi USA a Čínou eskalovat až na konci roku 2021. Takže Trumpovi to může být jedno, on tou dobou v úřadu být nemusí.
Bloomberg Economics estimates of #TradeWar impact on global GDP, inclusive of full/maximum tariffs and assumed correction in global stock market @bpolitics pic.twitter.com/5NELYCdgTf
— Liz Ann Sonders (@LizAnnSonders) August 9, 2019