Trh se zlatem: Chybí data, kybernetický útok zastavil vydávání COT reportů. Cena je v sestupném trendu

Je to již měsíc, kdy vyšel poslední COT report o trhu se zlatem. Informace o rozložení obchodních pozic na burze COMEX přestaly být publikovány 24. ledna, tedy v kritické době, kdy cena žlutého kovu dosáhla důležitého vrcholu a začala klesat.
Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) zveřejnila následující tiskové prohlášení: "Informujeme veřejnost o zpožděních hlášení COT reportů kvůli kybernetickému incidentu v dceřiné společnosti ION (clearingové centrum pro finanční deriváty). Jedná se o poskytovatele služeb v oblasti správy zúčtování derivátových příkazů, prováděných příkazů a obchodů pro třetí strany. Po kybernetickém incidentu souvisejícím s ION se reportující firmy potýkají s problémy s předáváním včasných a přesných dat CFTC."
V současnosti lze tedy pouze odhadovat, jak se vyvíjí situace na nejdůležitější burze s kovy (z hlediska jejího vlivu na ceny). Zlato i stříbro nastoupily cestu jasného sestupného trendu, kterému se říká "salami slicing". Jedná se o to, že cena tvoří každý obchodní den nová minima, a motivuje tak technické obchodníky k prodejům. Obdobný proces se odehrává i při růstu ceny, byť ne v tak precizní podobě jako při sesunu kurzu.
Tento technický model byl vždy doprovázen prodeji ze strany hedgeových fondů (Managed Money) a nákupy kontraktů komerčními obchodníky (Commercials). A bezesporu se to děje i v současnosti. Ale protože nemáme data o změnách pozic, nelze s jistotou určit, kdy zhruba nastane cenové dno současného poklesu. Takové dno nastalo téměř vždy tehdy, když se prodejní pozice MM dostaly na maxima (připomeňme pozice MM loni v listopadu, vizte graf).
Zpravidla nejprve docházelo k prodejům s tím, jak MM likvidovali své LONG pozice. Snižováním LONG pozic docházelo současně ke snížení open interestu; to se děje i nyní. Ale poté přišlo další agresivní kolo prodejů s tím, že MM obchodníci začali otevírat nové SHORT pozice, čímž se open interest začal opět zvyšovat. Tento druhý krok v současnosti chybí. Celkové pozice v open interestu jsou jedny z nejnižších za několik posledních měsíců (i let) a zdá se, že MM se přece jen zdráhají otvírat nové SHORT pozice, alespoň prozatím.
Nadměrné shortování kovů nedopadlo v minulosti pro MM úspěšně. Většinou vše skončilo následnou SHORT covering rally, kdy MM kupovali se ztrátami své prodejní pozice při odrazu ceny zpět. Že by se hedgeové fondy konečně ponaučily?
Z technického hlediska se cena zlata dostala na Fibonacciho 38,2% retracement. Pokud by se tedy rozjelo kolečko shortování, je možný propad na 50% retracement, případně i 61,8% retracement.
Ceny zlata i stříbra se ovšem vyvíjejí v tandemu. Zejména primární cyklus na trhu se stříbrem je již extrémně časově natažený, v minulosti dosáhl 28 týdnů snad jen jednou. Stříbro je nyní v 25. týdnu cyklu a cena klesá na primární dno. Pokud primární dna nenastala v pátek 17. února, domnívám se, že nejpozději zhruba v polovině března by měl současný výprodej na trhu s drahými kovy vyvrcholit.