Investiční profesionálové se obávají recese, akcie prý čeká jen skromný růst
|

Investiční profesionálové se obávají recese, akcie prý čeká jen skromný růst

Investiční profesionálové oslovení magazínem Barron's sice v letošním roce očekávají růst akciového trhu, ale na návrat silného býčího trendu to podle nich nevypadá. Někteří z nich dokonce mají obavy z recese.

S&P 500 Výhled na rok 2019 Recese Býčí trh

Očekávání pozitivního vývoje na akciovém trhu je mezi analytiky a investory v podstatě tradicí. Většinou to funguje, a když ne, je dobré být ve stádu s ostatními ovcemi, které se mýlí. Na trzích pak vládne nejistota, jako je tomu nyní. Všechny oslovené banky a investiční společnosti očekávají na americkém akciovém trhu růst.

Magazín Barron's ale od oslovených investorů chtěl přesnou hodnotu, ne rozpětí. Lepší informaci o očekáváních jednotlivých oslovených bank a investičních společností tedy může poskytnout komentář k dané cílové ceně.

Očekávání růstu není překvapením, ale nečekané jsou poměrně nízké cílové ceny velkého množství oslovených. V polovině prosince (kdy průzkum proběhl) index S&P 500 byl na 2 600 bodech. Nejvíce optimistické předpovědi na 3 100 bodech by tedy měly znamenat růst o téměř 20 %. Před posledním propadem ale bylo maximum indexu S&P 500 na 2 940 bodech, což znamená i u nejoptimističtějších předpovědí nárůst o přibližně 5 %. Zbytek je pouze návratem k původnímu maximu, většina předpovědí nedosahuje ani na maxima z roku 2018, což je trochu v rozporu s očekávanými zisky společností.

Liz Ann Sondersová ze společnosti Charles Schwab (nebyla mezi společnostmi oslovenými magazínem Barron's) má pro letošek největší obavy ze zpomalení růstu a vysychání likvidity, kterému není věnována dostatečná pozornost. Fed zpřísňuje měnovou politiku, ECB se k tomu pomalu chystá a podobné plány mají i jiné centrální banky. Kromě jejich měnové politiky se však podle Sondersové zhoršuje celková finanční kondice.

Problémem je podle ní i to, že individuální investoři mají největší starost o to, co bude s dluhy a deficity států, zatímco Wall Street to vůbec neřeší. V roce 2019 podle ní není vyloučena recese a na trzích s investičními aktivy bude záležet na tom, jak se k nejisté situaci postaví samotní investoři (tuto větu si asi Sondersová do CV nedá, ale to není tématem tohoto textu).

Z vyjádření investičních profesionálů a jejich predikcí tedy vyplývá, že v letošním roce bude důležité zejména to, kolik očekávaných problémů se nakonec projeví na trzích, zda jsou tato očekávání realistická a co bude mít na trhy nakonec největší vliv. Nejlepší strategií pro rok 2019 tak zůstává kombinace zdravého rozumu, kontroly emocí a dostatečných rezerv hotovosti.

Zdroj: Barron's