KONTEXT: Nové (ne)pořádky #8 aneb o odpovědnosti k planetě i vlastnímu portfoliu

Covid-19 působí jako urychlovač revolučních trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastínila série "nové (ne)pořádky". V osmém, závěrečném dílu načrtávám změnu uvažování, kterou je potřeba v portfoliu reflektovat.
Společnosti, které se chovají zodpovědně, svým akcionářům nabídly od ledna do září vyšší výnosy než ty, kterým ochrana životního prostřední a citlivý přístup k sociálním otázkám mnoho neříkají. Vyplývá to z nedávno zveřejněné analýzy Fidelity Investments, podle které držitelé nevyššího ESG ratingu měřícího ohleduplnost vůči okolí nabídly během prvních devíti měsíců roku průměrný zisk na úrovni 0,4 %, zatímco skupina s nejhorší známkou odepsala 23 %.
Tento druh investování tedy odolává koronavirovému zátěžovému testu a podle mnohých i díky němu (množství levných peněz na straně jedné a katarzi, jež pandemie přinesla, na té druhé) bude jeho nástup ještě rychlejší, než se čekalo (v poslední debatě z cyklu ABCD investora letošního roku o tom – od 49. minuty – hovoří Lubomír Vystavěl z NN Investment Partners). Již před příchodem koronaviru se přitom čekalo, že objem prostředků investovaných do firem reflektujících nejen monetární zisky naroste během příštích dvou dekád o 20 bilionů USD.
Mnozí (investoři) shora diktované zohlednění "zelených", sociálních a podobných faktorů z principu odmítají coby sociální inženýrství. Opomínají přitom, že právě tímto způsobem vznikla většina norem a standardů dnes považovaných za přirozené, a to včetně organizace světa do národních států, jak v knize Imagined Communities zdokumentoval Benedict Anderson. (Společně s tím pak někteří v důsledku svého postoje opomínají zlaté pravidlo, že si investování a emoce zrovna netykají.)
To neznamená, že se v rámci bezesporu záslužné snahy o nápravu některých, často trhem způsobených nebo udržovaných nepravostí neobjeví věci pochybné, ba přímo hlouposti. Nastartovanou proměnu poháněnou světonázorem nastupující generace, měnícími se prioritami lidí u kormidla a v neposlední řadě neoddiskutovatelnými výzvami, před kterými jako svět a západní civilizace stojíme, to ale nejspíše nezmění. Vítězné portfolio, zejména v dlouhodobém horizontu, by to mělo zohlednit.
O tom, jak myšlení předních českých manažerů ve stále větší míře akcentuje společenskou zodpovědnost, jsem v rámci série Alter Eko nazvané Byznys v roce 2021 diskutoval s ředitelem poradenské společnosti IdeaSense Rudolfem Čihákem. Šlo o volné pokračování cyklu expertních debat o trendech, které budou formovat náš svět v příštích dekádách, kterou nabízí kniha Orwell na steroidech: Průvodce chaosem 21. století.