Vysoká inflace vyzývá k akci v portfoliu. Těchto pět akcií dává smysl a nakupte i zlato a bitcoin, říká portfoliomanažer
Inflace je nejvyšší za desítky let a investoři hledají aktiva, která jsou schopna alespoň ochránit hodnotu jejich peněz, v lepším případě je i reálně zhodnocovat. Mike Venuto relativně nedávno založil fond, který má již v názvu obsažen svůj hlavní cíl. A zatím se mu daří výborně. Jmenuje se Amplify Inflation Fighter ETF a za poslední tři měsíce strčil do kapsy 99 % konkurence. Jaké akcie má Venuto v portfoliu, které další investice doporučuje a jaké chybě by se podle něj investoři měli v současnosti snažit vyhnout?
Překonat letos se svým portfoliem hlavní akciové indexy skoro nemohlo být jednodušší. Stačilo přece nakoupit třeba index akcií firem těžících a zpracovávajících ropu a plyn, ten v USA od začátku roku přidal zhruba 50 %. Ano, nyní víme, že to bylo tak jednoduché, vsadit ale ve správnou dobu na tak úzce zaměřený index jistě není něco, co by vám poradil (a ohledně načasování vůbec uměl poradit) kdokoli, kdo to s vaší finanční budoucností v delším horizontu myslí dobře.
Velká část stratégů nejen na Wall Street v posledních měsících doporučuje defenzivní sektory jako zdravotní péči, reality, finance (ovšem nyní již s rizikem recese ne v takové míře) a samozřejmě komoditní společnosti. Ne všichni ale s inflací hodlají zápasit s obranným štítem, najdou se i útočně naladění manažeři. A jedním z nich je právě Mike Venuto ze společnosti Toroso Investments, portfoliomanažer nového fondu Amplify Inflation Fighter ETF, který je na trhu od začátku února.
Od února do dubna fond posílil o 5,5 %, zatímco index S&P 500 odepsal 5,4 %, a překonal zároveň 99 % akciových fondů srovnávaných společností Morningstar. "Nemyslím si, že je již růst inflace za námi. A jsem navíc přesvědčen, že to, jak inflaci chápe a definuje Wall Street, je na hony vzdáleno tomu, jak ji vnímají běžní lidé. Ty zajímají hlavně ceny potravin a paliv, případně bydlení," upozorňuje Venuto.
Jeho Amplify Inflation Fighter ETF staví především na titulech a komoditách navázaných přímo či nepřímo na reálná aktiva jako energie, drahé kovy, zemědělskou výrobu a půdu. Právě na pozemky většina amerických ETF sází zpravidla skrze realitní investiční trusty (REIT), investice do nich je ale zhusta spojena s vysokou daňovou povinností (až 20 %), protože tyto entity musejí minimálně 90 % svých zisků vyplácet ve formě dividend. Zní to skvěle, až na ty daně. "Struktura, která sice vydělává, ale musí drtivou většinu zisků hned vyplácet, není podle mě ideální odpovědí na vysokou inflaci," míní portfoliomanažer, a varuje tak investory před možným chybným vyhodnocením přínosů tohoto typu investic.
A proto vybírá "inflační pojistky" méně závislé na dividendách, například přímo developery nebo těžaře komodit, ale také komodity včetně zlata a bitcoinu (ano, největší kryptoměnu řadí mezi komodity, což má ostatně jistou logiku). Realitní investiční trusty v portfoliu Venutova fondu najdeme, jde nicméně výhradně o struktury navázané na zemědělskou půdu a lesy (dřevo je v USA základním stavebním materiálem).
Následujících pět akcií má v portfoliu Amplify Inflation Fighter ETF výraznou váhu. Berte je jako (další) inspiraci k hlubší analýze. Některé spadají do odvětví, jež Venuto třeba aktuálně takticky podvážil, třeba výstavbu a cestovní ruch (očekávaný dopad rostoucích sazeb na trh s hypotékami a na spotřebitele obecně), podobné nuance jsou ale nakonec vždy na jednotlivých investorech a jejich specifických cílech a vztahu k riziku.
Farmland Partners (REIT zaměřený na zemědělskou půdu a farmy), Nucor (výroba oceli), Rayonier (lesy), Green Brick Partners (výstavba), Airbnb (cestovní ruch, reality)
Zdroj: Toroso Investments, Insider