Dlouhodobé trendy a principy: Jak investovat a neřešit americké volby, případně je brát jen jako příležitost

Jsou principy investování, které s americkými volbami nepřestanou platit. A také jsou témata a oblasti, které se budou rozvíjet bez ohledu na to, kdo se stane americkou hlavou státu a jaké bude příští stranické složení Kongresu. Některé trendy se mohou pozdržet, jiné urychlit, ale fundamentálně by se na nich nic měnit nemělo.
1. Diverzifikace
Bez ohledu na politické klima je diverzifikace portfolia jedním z nejdůležitějších investičních principů. Umožňuje rozložit riziko a chránit investora před dopady výkyvů cen na trzích. Investice do různých sektorů a regionů snižuje závislost na ekonomickém či politickém vývoji jednoho státu, byť jde o největší ekonomiku světa.
2. Dlouhodobý horizont
Dlouhodobé investice obecně bývají méně ovlivněny krátkodobými politickými a ekonomickými událostmi. Přestože volby mohou vyvolat krátkodobou volatilitu, akciové trhy mají tendenci se vracet na růstovou trajektorii.
3. Technologie a inovace
Technologický pokrok a inovace jsou hnacími silami růstu, které do značné míry dokáží překonat omezení daná případnou politickou ideologií. Oblasti jako umělá inteligence, zelené technologie, biotechnologie nebo cloudové služby zůstávají atraktivní, lišit se může míra růstu a některé související faktory, v případě rozvoje umělé inteligence třeba energetika, a tedy politicky (ne)preferované zdroje energie.
4. Ochrana před inflací
Ekonomové se víceméně shodují, že fiskální politika v USA zůstane i po volbách velice uvolněná, a tedy potenciálně vyvolávající inflační tlaky. O možné druhé vlně inflace jsme hovořili i v rámci předvolebního rozhovoru se stratégy Michalem Stupavským (Conseq IM) a Miroslavem Plojharem (Česká spořitelna). Téma zajištění se proti inflaci tak zůstane aktuální, v rámci portfolia je přitom možné je "hrát" mnoha způsoby (komodity, reality, protiinflační dluhopisy, ale třeba i bitcoin).
5. Defenziva vs. cyklické sektory
Ekonomika dlouhodobě prochází fázemi růstu a poklesu (nebo alespoň zpomalení růstu). Cyklické sektory, jako jsou průmysl a zbytné spotřební zboží a služby, prosperují v době růstu, zatímco defenzivní sektory jako zdravotní péče nebo veřejné služby bývají stabilní v obdobích poklesu ekonomické aktivity. Neplatí to ale všeobecně, mnohá odvětví jsou ovlivněna specifickými faktory, například dodavatelé energií (historicky typicky defenzivní odvětví) těží z rozvoje energeticky náročné infrastruktury pro technologie umělé inteligence.
6. Fundamenty
Hodnotoví investoři se mohou zaměřit firmy s pevnými základy, jako jsou stabilní cash flow, silná bilance a atraktivní příležitosti pro rozvoj byznysu (a tedy i výnosu pro akcionáře), které nejsou bezprostředně ovlivněny politickým děním.
7. ESG
Trendy v udržitelnosti a společensky odpovědném investování nabývají na významu. Tempo jejich rozvoje a přijímání souvisejících opatření se ale mohou lišit za demokratické a republikánské administrativy v USA.
8. Likvidita a řízení rizika
V každé době, kterou provází nějaká větší nejistota (a můžeme se ptát, která doba taková vlastně není), je namístě mít v rámci investování stanovenou strategii pro řízení rizik a také dostatek volných peněz na případné výhodné nákupy "ve slevě".
A doplním několik konkrétnějších bodů, které v jednom ze svých předvolebních reportů shrnuli stratégové ze Saxo Bank:
- Výdaje na infrastrukturu: Ať ve volbách vyhraje kdokoli, lze očekávat zvýšení investic do infrastruktury, což prospěje stavebnictví a odvětvím průmyslu a základních materiálů.
- Deglobalizace: Světové dodavatelské řetězce se mění. Na pokračující deglobalizaci volby mnoho nezmění, dlouhodobě na ní vydělají země jako Vietnam, Indie či Indonésie.
- Výdaje na obranu: Vzhledem ke geopolitické nestabilitě se americký rozpočet na obranu zřejmě zvýší, ať se prezidentem stane kdokoli.
- Zdravotní péče: Inovativní a defenzivní sektor zároveň. Je pravděpodobné, že se mu bude dařit bez ohledu na politický vývoj.
- Zlato: Žlutý kov lze nadále považovat za spolehlivé a bezpečné tržní útočiště v dobách nejistoty.