Mantinely pro vaše portfolio. Budoucnost bude nejistá vždy, ale investiční strategii máte ve svých rukou

Lidé se příliš neumějí ovládat, pokud jde o jídlo, a také mívají zkreslenou představu o tom, kolik toho snědli. Lidé s nadváhou nebo přímo obézní mají často pocit, že toho snědli podstatně méně, než kolik to bylo ve skutečnosti. Je také dobře známo, že trvá zhruba dvacet minut, než lidskému mozku dojde, že se tělo již nasytilo, že má dost. A něco podobného platí v investování.
I pro investory může být náročné poznat, že mají dost. Během medvědích trendů mají pocit, že je příliš brzy na nákupy a pozdě na prodeje. Když trhy naopak rostou, zdráhají se prodávat a mají pocit, že promeškali čas vhodný na nákupy. Když máte balík peněz v hotovosti, jsou to celkem nervy, investovat do aktiv, která jsou samozřejmě spojena s určitou mírou rizika.
Co když trh zkolabuje těsně poté, co nakoupím? Co když prodám příliš brzy, a zbavím se tak předčasně akcií příštího Applu nebo Nvidie? A co když se včas nezbavím akcií, které se ukáží být příštím Enronem, NWR nebo Lehman Brothers? Na investování je nejnáročnější nejistota. Budoucnost nikdo neznáme a nikdo nedokážeme dlouhodobě ideálně časovat nákupy a prodeje aktiv. Komu se to daří, má buď štěstí, nebo se mu to nedaří a pouze to tvrdí.
Co s tím? Jednoduchá řešení neexistují. V dlouhodobém horizontu se ale ukazuje jako nejlepší dostupný a poměrně jednoduše dodržovatelný recept předem stanovená investiční strategie a stanovení si určitých mantinelů v rámci rozhodování a samotné skladby investičního portfolia. Co může pomoci?
- Pečlivý výběr investic: Nabídka investic je stále pestřejší a co nový investiční nástroj, to poutavý marketing a často opravdu zajímavé téma. Méně je ale často více, a tak je potřeba stále nové možnosti investování pečlivě filtrovat a do portfolia pustit jen to, co bude odpovídat vaší strategii, finančním cílům a tak dále.
- Správná rozhodnutí bývají ta včasná: Zisky i ztráty mohou mít vliv na vaši psychickou i fyzickou kondici. Peníze a investice vyvolávají emoce, které by ale neměly vstupovat do rozhodovacího procesu. Proto je dobré si předem stanovit způsoby, jak budete reagovat na různé scénáře vývoje na trzích, ale třeba i na různé myslitelné změny v rodině, v práci a podobně. Zkrátka se do tržní nejistoty nevydávat bez plánu.
- Nejde jen o výsledky: Trhy jsou jedna velká výsledková tabule. Ceny vám velice jasně dávají najevo, zda prohráváte, nebo jste v plusu. Vaše okamžitá bilance je ale výsledkem působení nepřeberného množství vlivů, nad nimiž nemáte kontrolu. Co kontrolovat můžete, je váš rozhodovací proces. Musíte být připraveni na lepší i horší časy a vědět, že jste se rozhodovali v souladu s tím, co jste si na začátku investování stanovili.
Nic z uvedeného neznamená vzdát se flexibility, je ale cílem vyhnout se neuváženým a prudkým změnám strategie nebo složení portfolia. Cílem je alokace aktiv v souladu s tím, jaké riziko dokážete snést a jaký máte investiční horizont. Nezískáte tím jistotu, že správně načasujete obchody. Ale získáte jistotu, že se do tržní nejistoty nevydáváte bez přípravy.
Zdroj: A Wealth of Common Sense