Co připomněla celní přestřelka: Pět nadčasových principů investování

Zdroj: Pixabay.com
Trhy mohou jásat nad mediálními titulky, ale vládnou jim fundamenty. Změna nálady na trhu po zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou vyvolala oživení, dlouhodobé výnosy ale budou záviset na kvalitě firem, jejich ziskovosti a cenové síle. Nemá smysl snažit se předvídat vývoj na trzích, je potřeba být jako investoři připraveni reagovat. Diverzifikace a sázky na silné firmy pomáhají portfoliím zvládat šoky, jako byl ten celní. Strukturální růst bude i přes geopolitické výkyvy nadále poháněn tématy jako digitalizace, čistá energetika nebo inovace ve zdravotnictví.
Trhy se probudily k životu poté, co USA a Čína pozastavily eskalaci obchodní války. Obchodníci se opět zaměřili na riziková aktiva v naději, že trh má to nejhorší za sebou. Pro dlouhodobé investory ale není důležité, co se stalo, ale co se skutečně změní. Co to bude? Odpověď pomohou najít investiční principy, které již obstály ve zkoušce času.
1. Titulky mohou hýbat trhy, výnosy jsou ale poháněny fundamenty
Euforická reakce trhu nebyla vyvolána novými ekonomickými údaji nebo zvýšením zisků, ale změnou nálady. Přechod od konfrontace ke spolupráci se investorům líbí. Pro dlouhodobé investory je ale krátkodobá nálada irelevantní. V delším horizontu jsou důležité fundamenty, jako jsou kvalita firem, cash flow a strukturální trendy.
Co dělat: Soustřeďte se na dlouhodobý výhled svých investic, ne na jednotlivé politické události.
2. Oživení je šance pro připravené, ne pro ty, co jen reagují
Oživení na trzích v posledním týdnu bylo odměnou pro investory, kteří již drželi pozice. I mnoho velkých institucionálních investorů bylo zaskočeno, protože byli v neutrální pozici třeba vůči americkým akciím.
Ponaučení: Není potřeba předvídat, co bude další katalyzátor pohybu na trzích. Stačí být připraveni zainvestovat, když se objeví.
3. Přijdou další politická překvapení, investiční strategii na tom nelze stavět
Obchodní příměří možná vydrží a přejde v "mír", ale cla jako taková velice pravděpodobně zůstanou zvýšená. Tato opatření tak nepochybně povedou ke změnám dodavatelských řetězců, dolehnou na marže firem a také ovlivní inflaci. Trh se ve skutečnosti připravuje (nebo by měl) na další šok v podobě slabší ekonomiky. Velká pozornost bude upřena na hospodářské výsledky firem v době, kdy se do nich cla již plně propíší, ať budou platit v jakékoli podobě.
Rada: Využijte širokou diverzifikaci, abyste ochránili své investiční portfolio před výkyvy vyvolanými politickými vlivy. Přílišná závislost na jednom regionu nebo odvětví vás může vystavit nadměrné a zbytečné volatilitě.
4. Trhy hledí dopředu, mohou ale špatně odhadnout načasování
Dlouhodobé investování podle strategie "kup a drž" není o dokonalém načasování. Cílem je být na správné straně dlouhodobých trendů.
Strategie: Identifikujte dlouhodobá témata, která přetrvají bez ohledu na politický "šum", a držte cenné papíry kvalitních firem v příslušných oblastech.
5. Čas strávený na trhu je důležitější než načasování vstupu na trh
Od pandemie přes bankovní krize po cla. Trh čelil v posledních letech mnoha otřesům. Investoři, kteří zůstali ve svých pozicích – zejména v diverzifikovaných portfoliích kvalitních investic –, dosáhli lepších výsledků než ti, kteří se snažili časovat každý zvrat.
Doporučení: Využijte momenty nejistoty ne k obchodování, ale k revizi alokace aktiv, k rebalancování portfolia nebo průměrování nákupních cen u dlouhodobých pozic.
Jak převést tyto investiční principy do praxe?
- Zaměřte se na kvalitní společnosti s dobrou cenovou silou. Cla fungují jako daň uvalená na globální podnikání – zvyšují vstupní náklady, narušují dodavatelské řetězce a tlačí na marže, zejména u společností zapojených do přeshraničního obchodu.
- Silná rozvaha (nízké zadlužení, zdravé hotovostní rezervy, provozní flexibilita) umožňuje společnostem absorbovat šoky, aniž by musely slevit z výzkumu a vývoje, náboru talentů nebo dlouhodobých strategií.
- Cenová síla umožňuje firmám přenést vyšší náklady na zákazníky, aniž by došlo k poklesu poptávky, a zachovat tak ziskovost i v inflačním prostředí nebo v prostředí s vysokými cly.
Globální diverzifikace jako ochrana
Obchodní napětí je nestálé a často nepředvídatelné. Geopolitická rizika, cla a změny regulace se mohou v jednotlivých regionech výrazně lišit. Globálně diverzifikované portfolio snižuje citlivost na změny politiky v jednotlivých zemích.
- Tři pilíře Evropy: Infrastruktura, inovace a nezávislost jsou silný strukturální základ.
- Čínský tlak na technologie a automatizaci nadále mění trendy v oblasti produktivity a inovací (nejen) v Asii.
Příprava na kolísavé výnosy? Defenzivní příjmy!
Vzhledem k tomu, že se náklady související se cly promítají do zisků firem, zejména ve třetím čtvrtletí lze očekávat větší volatilitu.
- Defenzivní sektory, jako jsou veřejné služby a spotřební zboží, nabízejí stabilnější cash flow.
- Firmy zvyšující dividendy mohou pomoci vyvážit růst a výnosy a podpořit stabilitu portfolia.
Sázka na strukturální velké trendy
Obchodní spory mohou přicházet a odcházet, ale dlouhodobé transformace pokračují. Nadále probíhají digitalizace, stárnutí populace a dekarbonizace. Expozice vůči tématům, jako jsou umělá inteligence, čistá energetika nebo zdravotnictví, pak může portfoliím zajistit pozici pro udržitelný růst, který bude pokračovat i po krátkodobých narušeních, jako bylo (a je) to poslední celní.
Aktuality
dnes | 14:22
dnes | 13:59
dnes | 13:39