Investování: Ignorujte průběžné ztráty a soustřeďte se na délku horizontu
|

Investování: Ignorujte průběžné ztráty a soustřeďte se na délku horizontu

Zlozvykem velkého množství investorů je až příliš časté kontrolování výkonnosti portfolia. Neustálé sledování vývoje cen držených aktiv je přitom kvůli průběžným ztrátám, kterým se nelze vyhnout, obrovským náporem na psychiku.

Investování Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory Investiční horizont Chyby v investování

Přirozenou reakcí člověka na pociťované nebezpečí je ochrana, u akcií a dalších investičních nástrojů obvykle v podobě jejich prodeje a odchodu z trhu. Proto ti, kdo své portfolio kontrolují častěji, než je zdrávo, se buď točí v začarovaném kruhu nákupů a prodejů za nevýhodné ceny, nebo s investováním dříve či později skončí a začnou hlásat, že burzy jsou jen velký podvod řízený prominentními bankéři a superboháči.

Nikdo neví, kdy trh projde dílčí korekcí. Jisté je jen to, že poklesy cen finančních aktiv jsou přirozené a nastávají opakovaně. Následující graf ukazuje nejvýraznější průběžné poklesy cen akcií z indexu S&P 500 v jednotlivých letech.

Dvouciferné procentuální průběžné ztráty lze na americkém akciovém trhu pozorovat v průměru jednou za přibližně dva roky a poklesy o dvacet a více procent v průměru asi jednou za čtyři roky.

Jaké ponaučení z toho plyne pro investory? Předně to, že průběžné ztráty jsou přirozené, bez nich by trhy nemohly existovat. Rozhodující je délka investičního horizontu. Čím delší horizont investor má, tím menší je pravděpodobnost, že z trhu odejde se ztrátou.

Zisk z držení akcií v horizontu jednoho roku a 3 a 10 let

Zdroj: peterlazaroff.com