Investování: Pár rad pro ty, kteří si mohou dovolit riskovat
|

Investování: Pár rad pro ty, kteří si mohou dovolit riskovat

Mladí investoři mají na své straně jednu velkou výhodu, kterou ti starší nemají šanci trumfnout. Jde o čas, přesněji potenciální délku investičního horizontu, který jim umožňuje sestavení rizikovějšího portfolia. Na co by měli investoři, kteří jsou ochotni riskovat, myslet při výběru investic?

Investiční portfolio Kontrariánské investování Podílové fondy ETF Diverzifikace investic Úspory Investiční strategie Investování

Nejprve je potřeba upozornit, že následující rady nejsou určeny pro ty, kdo by si chtěli poskládat portfolio z jednotlivých titulů, byť je to samozřejmě z hlediska výše rizika "chvályhodný" úmysl. Jde spíše o alokaci aktiv, která by mohla vyhovovat investorům s větší tolerancí k riziku.

1. Optimalizujte na základě vlastních potřeb, ne podle vzorců

Zpětné testování může být užitečné, když se investor rozhoduje mezi různými scénáři, ale tvorba portfolia pouze na základě historických výsledků je nebezpečná. I když se to může ukázat jako nejlepší strategie, čas na investora působí jinak, když investuje reálné peníze, než když pouze zpětně testuje danou strategii.

2. Přizpůsobte svá očekávání

Investoři vkládají peníze do nejvýnosnějších strategií, co je akciový trh trhem, protože se jim to zdá bezpečnější. Minulost ale není dobrým rádcem, a už vůbec ne zárukou budoucích výnosů.

3. Kontrariánský přístup není pro ovce

Investovat do společností, které zrovna nejsou v kurzu, může být náročné. Přístup, při němž investor vybírá především hodnotové tituly, které jsou v daném čase nedoceněné, vyžaduje velkou trpělivost a disciplínu.

4. Poznejte to, do čeho investujete

Investičních strategií je opravdu mnoho, zejména po rozšíření faktorového investování. Než se investor rozhodne pro nějaký investiční produkt, měl by si zjistit, co obnáší strategie, kterou využívá daný fond nebo ETF. Výrazy jako "hodnota" nebo "hodnotový přístup" ještě neznamenají, že je daný investiční nástroj opravdu zahrnuje.

5. Diverzifikace

Mít v portfoliu desítky hodnotových titulů může vypadat lákavě. Ale investice do množství akcií, které jsou si podobné jako vejce vejci, nezajistí dobrou diverzifikaci. K překonání trhu je potřeba zvolit přístup, který bude odlišný od běžných hodnotových fondů. Zdravé množství rizika může znamenat lepší výnosy bez toho, že by se investorovi příliš často zvedal tlak kvůli vysoké volatilitě na trzích.

6. Investiční plán včetně scénářů budoucích změn

S postupujícím věkem a změnami životních priorit bývá rozumné měnit také investiční portfolio. Je ale dobré si důvody pro změny vymezit ještě před začátkem investice, aby investor nedělal unáhlená rozhodnutí.

7. Ideální alokace aktiv se ukáže až časem

Dokonalé portfolio, strategie nebo tržní pozice neexistují. Zpětné testování zvládne ukázat, jak mohlo vypadat dokonalé portfolio před deseti lety, ale neexistuje způsob, jak to zjistit předem. Jakékoli portfolio může v určitém okamžiku působit špatně, nemusí to ale být důvod pro jeho změnu.

8. Úspory jsou v mládí důležitější než investice

Je správné se o investování a spoření na důchod zajímat již v mládí. Je ale dobré si uvědomit, že na začátku produktivního věku je možná důležitější spoření, které může napomoci k vytvoření si vhodných finančních návyků. Ty se mohou následně zúročit při stanovení investiční strategie a pozitivně se projevit ve výsledcích investování. Stavba portfolia je důležitá, ale osvojení si dobrých zvyků v oblasti osobních financí je ještě důležitější než samotné investiční rozhodování.

Zdroj: A Wealth of Common Sense