Jak akcie (ne)reagují na zpravodajství
|

Jak akcie (ne)reagují na zpravodajství

Informace jsou nejsilnější zbraní investorů. Čím blíže je obchodník zdroji zpráv, tím kratší je jeho reakční doba na finančních trzích. Co když je to ale ve skutečnosti trochu jinak?

Zpravodajství Média Investování Ponaučení pro investory

Hrozba obchodních válek sráží světové akcie, objevilo se v posledních týdnech zřejmě na všech finančních a ekonomických portálech. Barry Ritholtz, zakladatel společnosti Ritholtz Wealth Management, ovšem upozorňuje, že aktuální kolísání cen akcií nemusí mít s hrozbami pro světový obchod nic společného. "Výkyvy cen jsou přirozené, dochází k nim bez ohledu na to, zda se ve světě něco děje," říká Ritholtz.

Známý investor vzpomíná na rok 2003, kdy USA vpadly do Iráku. Jeden z titulků na internetu tehdy hlásal: Bombardování historické mešity poslalo ceny akcií dolů, ceny ropy se prudce zvyšují. Akcie na Wall Street tehdy ale brzy otočily a ropa přišla o většinu zisků. Titulek se tak změnil. Akcie rostou navzdory zprávám o bombardování historické mešity, ceny ropy se stabilizovaly, zněla nová verze.

"Internet je úžasný v tom, že umožňuje pružně reagovat na aktuální dění. Kdyby byl titulek použitý v tištěném médiu, nikdo by s ním už nikdy nic neudělal," říká Ritholtz.

Podobně to vypadalo i na začátku současného cyklu zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky. Když akcie ztrácely, bylo to kvůli obavám trhu, co budou vyšší sazby znamenat pro ekonomiku, růst cen na burzách byl naopak vysvětlován optimismem investorů z důvěry Fedu v americkou ekonomiku.

"Na trzích je všeobecně přijímán názor, že zprávy určují směr vývoje na burzách, často se však zdá, že je tomu přesně naopak," říká Ritholtz. "Buďte proto v pozoru, až budete znovu číst svůj oblíbený plátek, který vám bude vysvětlovat, jak finanční svět reaguje na aktuální dění."

Zdroj: Bloomberg