US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Jak probíhá německá energetická revoluce a jaký vzkaz Berlín vysílá světu?

Máme-li příštím generacím zanechat obyvatelnou planetu, musíme změnit svůj přístup k životnímu prostředí, shodli se účastníci pařížské klimatické konference v roce 2015. Role vůdce energetické revoluce se již dříve ujalo Německo. A jeho cíle nebyly zrovna malé.

Do roku 2020 se měl podle odvážných plánů německé vlády objem emisí skleníkových plynů snížit oproti roku 1990 o 40 %, primární energetická spotřeba měla oproti roku 2008 klesnout o 20 % a podíl obnovitelných zdrojů na celkovém energetickém mixu měl být oproti roku 2000 vyšší o 20 %.

Nyní je ovšem jasné, že země nesplní ani jeden z těchto cílů, nestane-li se zázrak. Objem skleníkových plynů je zatím nižší jen o zhruba 28 %, primární energetická spotřeba se snížila jen o necelá 4 % a podíl zelené energie se zatím zvýšil jen o zhruba 13 %.

Německo - energetické cíle vs. realita

Do německé energetiky by v rámci jejího "ozeleňování" mělo do roku 2025 celkově natéct přibližně 500 miliard eur. Vláda ale již nyní ví, že v otázkách ekologie zůstane jen u cílů. Je zřejmé, že klasické zdroje, jako jsou uhelné elektrárny, budou muset nadále sloužit a zásobovat podniky i domácnosti "špinavou" elektřinou.

Překážkou na cestě k zelené energetice je rovněž plán německé vlády uzavřít jaderné elektrárny. Není totiž jasné, jakými zdroji chce jádro nahradit. Navíc jádro, které rozhodně nelze označit na rozdíl od uhlí za "špinavé".

Německo - podíl zdrojů energie na celkovém energetickém mixu

Odborníci navíc upozorňují, že pokud se cíle v oblasti ekologizace energetiky nedaří plnit Německu, bude to pro velké znečišťovatele vzduchu, například pro Čínu, ještě tvrdší oříšek. Zatímco německá ekonomika je z téměř 70 % tvořená službami, které spotřebovávají méně energie a neprodukují tolik znečištění, čínská ekonomika je z 40 % tvořená průmyslem a z 8 % zemědělstvím, tedy odvětvími s tradičně větší spotřebou energií a vyšší podílem na znečišťování životního prostředí.

A pak je tu ještě jedno ale. Podle neziskové organizace World Resources Institute pro omezení oteplení Země do konce století na maximálně dva stupně Celsia nebude pravděpodobně stačit ani případné naplnění cílů v oblasti emisí skleníkových plynů přijatých na klimatické konferenci v Paříži. Podle WRI by globální emise skleníkových plynů musely být koncem století takřka nulové, aby růst teploty nepřesáhl dva stupně.

Scénáře vývoje emisí skleníkových plynů a změny teploty na Zemi

Zdroj: Bloomberg

Ekologie a životní prostředíElektřinaEnergetika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie