Jsou snad dluhopisy lepší investice než akcie?
|

Jsou snad dluhopisy lepší investice než akcie?

Řada investorů považuje dluhopisy za investici druhé kategorie. Přitom detailnější pohled na ně ukazuje, že jejich zatracování není namístě.

Dluhopisový trh Býčí trh Americké státní dluhopisy Státní dluhopisy

Výnos 30letých amerických vládních dluhopisů od loňského listopadu spadl z 3,5 % na zhruba 2 %. Ještě před měsícem se přitom pohyboval okolo 2,6 %. V tak krátkém čase jde o výrazný pohyb. Výnos 30letých bondů je v současnosti na rekordních minimech.

Výnos dluhopisů a jejich cena jsou v inverzním vztahu, propad výnosu tak zákonitě přinesl růst jejich ceny. Z pohledu té tak od roku 2000 dokonce americké vládní dluhopisy porážejí americké akcie.

Řada investorů tvrdí, že jsme svědky obří dluhopisové bubliny. Pravdou je, že kdyby se trend otočil a výnosy začaly růst, ceny by zamířily prudce dolů. Jenže je potřeba brát v potaz mimo jiné to, že Fed ukončil cyklus zvyšování sazeb. (Výrazný) růst výnosů amerických vládních dluhopisů tak lze čekat jen těžko.

Dluhopisy navíc činí atraktivnějšími to, že ve srovnání s akciemi jsou výrazně méně náchylné k prudkému propadu cen. Zatímco index S&P 500 zažil od roku 1926 dvacet propadů o 20 % a více (a dalších pět o 19 %), dluhopisy jen dva, oba navíc na začátku 80. let 20. století, kdy šly úrokové sazby Fedu prudce nahoru.

Americké vládní dluhopisy investorům vynášejí od roku 1981 téměř 10 % ročně. Index S&P 500 ve stejném období generoval zisk 11,2 % ročně. Ale zatímco dluhopisy od roku 1981 klesly nejvýrazněji o 16 %, S&P 500 zažil ještě výraznější ztrátu během jediného dne a hned dvakrát se sesunul na polovinu.

Nikdy neříkej nikdy, historické zkušenosti ale naznačují, že zatracovat dluhopisy se jednoduše nevyplácí. V některých ohledech totiž akcie strčí do kapsy.

Zdroj: A Wealth of Common Sense