US MARKETOtevírá za: 3 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Důchodová reforma zvyšuje rizika všech občanů ČR: Psychologie vnímání rizika

Poslední týdny jasně ukázaly, že fi­nančně­-ekonomické procesy probíhají výhradně v prostředí plném extrémů. Pro extrémní situace nemá lidský organismus vybudovány obranné mechanismy správného vnímání – správnou intuici. Ta­to skutečnost se dá dobře vysvětlit na pošetilém chování politiků nebo samoz­vaných ekonomických odborníků, kteří podstupují velká rizika, nebo naopak výrazně podceňují nabízené šance.

Martin Svoboda
Martin Svoboda
6. 9. 2011 | 6:15
Psychologie

Jen velmi nepatrné zpřesnění možného rizika vede k tomu, že lidský rozum (nezaměňovat se selkým rozumem) velmi výrazným způsobem ovlivní cel­kové vnímání rizika¨. Vše je ještě horší tím, že oklamat se nechají i "skuteční odborníci" - i oni se při svých rozhodnutích opírají o špatné vjemy.

Pokud například řekneme, že investoři na kapitálových trzích ztratí v průměru každých třicet let veškeré zainvestované prostředky, budou "lidské bytosti" spíše investovat, než kdyby se jim řeklo, že šance ztratit každý rok určitou finanční sumu je 4,4 procenta.

Také v běžném životě je tento zkreslující mechanismus správného vnímání rizika všudypřítomný. Například při cestování letadlem. Jste na exotické dovolené v zahraničí a rozhodujete se, zda máte letět lokální aerolinkou, která vás jako jediná pře­praví na obzvlášť zajímavý ostrov.

Stati­stiky o bezpečnosti dokládají, že tato le­tecká společnost na vámi vybraný exo­tický ostrov létá jednou ročně a v průměru jednou za tisíc let dojde ke zřícení letadla. Jestliže výlet neuskutečníte, s velkou pravděpodobností již nikdy nebudete mít příležitost se na ostrov po­dívat. Jak se rozhodnete?

Patrně k letu svolíte. Ale pokud byste dostali informa­ci, že "statistiky o bezpečnosti ukazují, že v průměru jeden z tisíce letů skončí zřícením", patrně by počet osob akceptujících tuto skutečnost byl výrazně nižší. Přitom v obou případech je nebezpečí zřícení letadla 1:1 000, ovšem druhá formulace vyvolává pocit mnohem většího rizika. Schválená důchodová reforma zvyšuje rizika všech občanů v ČR. Paradoxně nedojde k posílení individuální nezávis­losti v rozhodování, ale naopak ke zvýšení závislosti nás všech na státu, který se prostřednictvím dluho­pisů, které označí za bezrizikové, profi­nancuje velice pohodlně své dluhy.

Účet zaplatí "ztracená generace" třicát­níků a čtyřicátníků, která věří i tomu, že nedávné otřesy na Chebsku nikdy nemo­hou nastat v tak "vzdáleném" Temelíně, a riziko nukleární katastrofy je tudíž nulové.

Důchodová reforma: Druhý pilíř jen pro bohaté?

DůchodyPenzijní reformaPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa