US MARKETZavírá za: 4 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Co Twitter dal: Akcie za dluhy

Tentokrát o tom, jak Fed napumpoval peníze do amerických akcií, o tom, proč není investování vždy lehké, že cena ropy možná opět padne a že čínský finanční systém má velké problémy. A nakonec něco z historie.

1. Akcie za dluhy

Jasné, stručné a graficky přehledné. Fed stáhl z trhu aktiva za 4 biliony dolarů, která byla nahrazena dalšími firemními dluhopisy v hodnotě 4 bilionů dolarů. A peníze z těchto dluhopisů byly použity na zpětné odkupy akcií těchto firem.

2. Základ investování

Mnoho lidí si říká, že by investování bylo mnohem lehčí, kdyby akcie neztrácely. Platí to zejména pro ty, kteří začali investovat před méně než deseti lety. Přitom právě poklesy a medvědí trendy vytvářejí příležitosti pro ty, kteří chtějí nakupovat akcie za rozumné ceny. Lidé se hrnou do obchodů, které nabízejí slevy, ale když začnou zlevňovat akcie, bývají vystrašení a z trhu se stahují.

A přitom propady sotva začaly (a třeba zase jednou vezmou rychlý konec).

3. Ropa ztrácí

Podobné je to s analytiky a cenami některých aktiv, například ropy. V druhé polovině dubna, když cena barelu vzrostla na čtyřměsíční maximum (ropa Brent byla na 75 USD), se spekulovalo o tom, co se stane, když bude kurz na 100 USD. Po měsíčním poklesu ceny (barel WTI se obchoduje zhruba za 58 USD) se již spekuluje o tom, jak hluboko ještě cena černého zlata spadne. Signál ke spekulaci na růst? Nevím, je to ale každopádně stále to samé.

4. Čínské banky mají problém

Před týdnem jsme psali o tom, že v první pětce nejhodnotnějších bankovních značek jsou čtyři z Číny. Čínská vláda přitom nyní musela převzít kontrolu nad Baoshang Bank kvůli "vážným dluhovým problémům". Stalo se tak poprvé za více než 20 let. Představitelé vlády se snaží vyvolávat dojem, že jde pouze o preventivní opatření, které má za cíl vyhnout se destabilizaci systému. Podle ekonomů je ale Baoshang Bank ukázkou toho, jak to dopadne, když se banky snaží zakrývat svou expozici vůči rizikovým dlužníkům tím, že obcházejí pravidla a zabřednou do stínové ekonomiky.

5. Historické okénko

26. května 1896 se na stránkách listu Wall Street Journal poprvé objevil index Dow Jones Industrial Average, tehdy sestávající z 12 největších průmyslových firem. Nebyl to první index od Charlese Dowa, tím byl Dow Jones Railroad Average (od roku 1970 známý jako Dow Jones Transportation Average), který vznikl již v červenci 1884.

Před 96 lety poprvé vyšla kniha založená na rozhovorech s Jessem Livermorem, největším akciovým spekulantem v historii. Dodnes je považována za povinnou četbu nejen pro intradenní obchodníky.

Americké akcieBankyČínaFiremní dluhopisyHistorieChyby v investováníPonaučení pro investoryRopa BrentRopa WTI
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa