Česká republika na titulních stranách světových médií, ale Polsku můžeme pořád závidět

Česká republika se po delší době opět dostala na přední stránky globálních finančních médií. Bohužel, jak už to tak v posledních letech bývá, neděje se tak v kontextu nečekaných pozitivních překvapení, tématem je prohibice tvrdého alkoholu zavedená v souvislosti s otravami methanolem.
Ne, nehodláme rozvíjet úvahy o tom, zda jsou odhady ztrát, které může prohibice generovat měsíčně pro státní rozpočet (prý kolem 750 milionů korun), relevantní. Stejně tak nehodláme zabřednout do akademické debaty o tom, zda je prohibice dostatečně tržně-konformní řešení a zda dříve či později otevře prostor pro další rozvoj černého trhu.
Kéž by byly jiné starosti
Spíše bychom chtěli upozornit na to, že prohibice, která nás může zaměstnávat několik týdnů či měsíců, bude znamenat, že úsilí vlády, a potažmo pozornost veřejnosti, budou napřeny směrem, který nás sice logicky mediálně zviditelňuje (a to i ve finančním světě), avšak bohužel pouze v souvislosti s tímto nešťastným incidentem.
Česká republika se tak například dostává do zajímavé mediální konfrontace s Polskem. O tom se shodou okolností po delším čase také po víkendu psalo ve Wall Street Journalu, téma však bylo zcela odlišné. WSJ se věnuje tomu, že polská ekonomika v poslední době výrazně zpomaluje (růst činí podle nás stále ještě záviděníhodná 2 %), a tak vláda ve Varšavě začíná řešit, kterak ekonomiku podpořit.
Zajímavé je, že nemá dojít jen na krátkodobá poptávková opatření, liberální vláda premiéra Tuska chce podpořit strukturálními reformami i nabídkovou část ekonomiky. Polská vláda se přitom pokouší najít ideální mix opatření, aby ekonomice pomohla optimálním způsobem, ale zároveň ji v krátkodobém horizontu příliš nepřiškrtila.
Co k tomu dodat? Snad jen, že skutečnost, že se Poláci právě vinou takových "trablů" dostanou na přední stránky globálních finančních periodik, můžeme svým severním sousedům jen závidět.
Zdroj: ČSOB