Kdyby Apple vyráběl iPhone celý v USA, stál by až 3 500 dolarů. Neprodejné

Donald Trump se netají tím, že by se rád do historie zapsal jako prezident, který vrátil výrobu amerického zboží do Ameriky. Třeba takový iPhone od Applu, vlajková loď spotřební elektroniky zrozená ve Spojených státech, by ale podle některých propočtů mohl s nálepkou Made in USA vyjít až na 3 500 dolarů. Dost na to, aby si Trump ani ne dva týdny po oznámení takzvaných recipročních cel uvědomil, že tarify na všechny a všechno nejsou správnou cestou, a tak z nich mobily vyjmul. V přepočtu skoro 80 tisíc korun by totiž mohlo řadu hrdých Američanů odradit od nakousnutého jablka v kapse.
Když Donald Trump na začátku dubna oznámil balík recipročních cel, prohlásila mluvčí Bílého domu, že je prezident přesvědčený, že Spojené státy mají dost zdrojů a pracovní síly na to, aby se iPhone vyráběl celý na americké půdě. Netrvalo to dlouho a začaly se ozývat první kritické hlasy, podle nichž prezident žije mimo realitu, protože iPhone vyráběný ve Spojených státech je ekonomický nesmysl.
Současný šéf Bílého domu ale není prvním prezidentem, který si s myšlenkou "ryze amerických" iPhonů pohrává. Už Barack Obama se na tuto možnost v roce 2011 zeptal Steva Jobse. Zakladatel Applu mu ale tehdy bez velkých vytáček odpověděl, že "ta pracovní místa se už nevrátí". Steve Jobs ze světa odešel ještě ten rok, Obama klíče od Bílého domu předal na začátku roku 2017. A třebaže Oválná pracovna teď říká pane Donaldu Trumpovi a v čele Applu stojí Tim Cook, sen vrátit iPhone do Ameriky z Bílého domu nezmizel.
Analytik Wamsi Mohan z Bank of America spočítal, že nejnovější iPhone 16 Pro Max, který je přímo Applem nabízený za 1 199 dolarů (asi 26,5 tisíce korun), by jen při zohlednění ceny práce v USA musel mít na cenovce částku o čtvrtinu vyšší, skoro 1 500 dolarů. A třeba Dan Ives ze společnosti Wedbush je ještě větší pesimista, když cenu odhadl na 3 500 dolarů, ale s tím, že Apple by navíc musel investovat kolem 30 miliard dolarů, aby přesunul desetinu produkce svého dodavatelského řetězce do Spojených států.
Americký původ, čínská výroba
Apple mobilní telefony vyvíjí ve Spojených státech, jejich výrobu ale přenechává smluvním partnerům. V největší míře tchajwanské Hon Hai Precision Industry, známé spíše jako Foxconn, která má v Číně hned 12 továren. Z Číny pak pochází kolem 80 % všech iPhonů.
"Předpokládat, že po uvalení cel na nějakou zemi se jednoduše výroba přesune jinam, v tomto případě domů, do Spojených států, je mimořádně naivní," říká Jeff Fieldhack, analytik z Counterpoint Research. "I kdyby třeba samotný Foxconn souhlasil s tím, že část výroby přesune do Spojených států, trvalo by roky, než by se to stalo. A kde by obě strany vzaly jistotu, že za pár let zase nebude všechno jinak?"
Jen výrobou iPhonů se ve Foxconnu podle odhadů zabývají statisíce lidí. Továrny společnosti jsou přitom svého druhu svébytnými městy. Třeba areál v Čeng-čou, kterému se přezdívá iPhone City, má rozlohu jako 630 fotbalových hřišť. Ponechme raději stranou, jaké v těchto výrobních zařízeních panují pracovní podmínky, když třeba v roce 2011 musely být kolem některých budov nataženy bezpečnostní sítě kvůli nárůstu počtu sebevražd skokem z okna.
Podle hongkongských novin South China Morning Post zaměstnanci čínských továren při nájezdu výroby iPhonu 16 dostávali hodinovou odměnu v přepočtu 3,63 dolaru a k tomu náborový příspěvek tisíc dolarů. Pro srovnání, nejnižší hodinová mzda je ve Spojených státech 7,25 dolaru, ale třeba v Kalifornii, kde Apple sídlí, je to 16,50 dolaru. Wamsi Mohan odhaduje, že zatímco v Číně vyjde kompletní smontování jednoho iPhonu na mzdách na 40 dolarů, v Americe by to bylo až pětkrát tolik.
Foxconn se už o přesun části své produkce do USA pokusil. V roce 2017 Donald Trump oznámil investici podniku 10 miliard dolarů ve Wisconsinu. Co by se v továrně ale mělo vyrábět, úplně jasné nebylo. Pak Foxconn své plány několikrát přehodnotil. V době pandemie padla volba na roušky, nakonec ale couvl a z nedokončeného areálu odešel.
Americký iPhone? Nejde jen o smontování
"Přesunout kompletaci iPhonů do Spojených států je těžko představitelné, potenciálně mimořádně nákladné, provozně neefektivní, ale stále teoreticky možné. Jenže to se bavíme jen o lidské práci," říká Wamsi Mohan z Bank of America. "Vůbec neřešíme to, že iPhony jsou složené z dílů, ze kterých jen naprosté minimum má americký původ. Procesor vyrábí TSMC na Tchaj-wanu, displej je z Jižní Koreje, paměťové čipy pochází zřejmě z Japonska a většina ostatních součástek je vyráběna v Číně," připomíná s tím, že americké je třeba ochranné sklo Gorilla Glass.
Analytik z Morgan Stanley Erik Woodring je přesvědčený, že Tim Cook chce být s Donaldem Trumpem "zadobře". Zúčastnil se jeho lednové inaugurace, přislíbil masivní investice Applu v oblasti serverů pro AI v Houstonu. Dá se tedy podle něj čekat, že se bude snažit zavděčit i tím, že do Spojených států přesune výrobu některých méně důležitých zařízení, jako jsou například chytrý reproduktor HomePod nebo lokalizační čip AirTag. Příští iPhone Made in USA ale podle něj zůstane jen Trumpovým zbožným přáním.
Zdroj: Time, CNBC, Business Insider, CNN