US MARKETZavírá za: 3 h 28 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Zlato a stříbro (nejen) optikou technické analýzy: Solidní otočka trhu po zasedání FOMC

Po třech týdnech poklesů zakončily drahé kovy uplynulý týden v plusu, cena zlata se zvedla o 0,9 % a stříbro zdražilo o 0,7 %. Toto pouze mírné týdenní zhodnocení ovšem zastiňuje poměrně solidní otočku na trhu, která se odehrála ve středu po skončení zasedání americké centrální banky.

V předchozích dvou týdnech jsem uváděl, že trh se zlatem klesá k primárnímu dnu, ale že ještě nebyly splněny technické ani cyklické podmínky takového minima. Konkrétně se jednalo o divergenci na oscilátoru, vnitřně tržní býčí divergenci mezi zlatem a stříbrem a pravděpodobně také finální proražení ceny 1 760 USD za unci s tím, že by bylo ideální, pokud by cena zlata nepropadla v nadcházejících dvou týdnech pod 1 740 až 1 735 USD. Současně jsem se přikláněl k tomu, že trh se zlatem bude vyčkávat s nastoupením svého směru do středy 15. prosince, kdy se konalo poslední letošní zasedání FOMC.

V uplynulém týdnu nastaly všechny výše uvedené podmínky, a je tedy vysoce pravděpodobné, že cena zlata utvořila primární dno a trh je v novém primárním cyklu, pokud tedy nenastane do konce roku na finančních trzích bizarní situace, která by s sebou stáhla dolů i cenu zlata, například prudký výprodej na akciových trzích. Některé analýzy (a ostatně i vývoj v posledních dnech) totiž naznačují, že extrémní akciový býčí trend si může vybrat (minimálně) oddechový čas.

Pokud si to shrneme, zlato dosáhlo ve středu 15. prosince nejnižší ceny v rámci nedávného výprodeje, a to konkrétně 1 752 USD za unci. Tento pokles trval čtyři týdny od vrcholu 1 877 USD z 16. listopadu (v býčím primárním cyklu trvá pokles od vrcholu ke dnu v průměru 2-5 týdnů). Tohoto minima bylo dosaženo konkrétně v 18. týdnu (měřeno od posledního primárního dna z 9. srpna), tedy přesně uprostřed průměrné délky primárního cyklu, která standardně dosahuje 15-21 týdnů. Nastala také býčí divergence se stříbrem i divergence na oscilátoru SSTO.

Zlato graf denní v USD

Vývoj ceny zlata bude v současném primárním cyklu zásadní. Aby trh udržel býčí směr, musí kurz prorazit poslední primární vrchol na zmiňovaných 1 877 USD. Pokud by naopak klesl pod 1 750 USD, je opět na stole medvědí scénář. Nejbližší podpory jsou nyní v pásmu 1 790 až 1 795 USD za unci a dále v pásmu 1 775 až 1 765 USD.

Zlato graf hodinový v USD_futures

Dále je potřeba zdůraznit, že na trhu vznikl takzvaný opening gap (kurzová mezera při otevření trhu). Jedná se o to, že ve středu před vyhlášením stanoviska Fedu uzavíral trh na burze COMEX na 1 764 USD za unci, ale ve čtvrtek otevíral na 1 788 USD. Rozdíl vznikl v nočním obchodování. V některých případech se stává, že než trh pokračuje směrem, kterým vyrazil (v tomto případě nahoru), potřebuje nejprve vyplnit zmíněný gap. Mělo by se jednat o rychlé otestování ceny, trh by kolem ní neměl zůstat delší dobu stagnovat.

Cena stříbra otestovala "výběžek" z konce září. Kontinuální future kontrakt na burze COMEX totiž zaznamenal nejnižší cenu tohoto propadu na 21,41 USD a přesně té bylo dosaženo i 29. září. Býčí scénář na trhu se stříbrem je tedy nadále platný, přičemž dvojité dno je zpravidla příslibem solidního růstu.

Stříbro graf denní v USD

Také na burze COMEX se pozice posunuly býčím směrem. V poslední zprávě jsem uváděl, že hedgeové fondy z kategorie Managed Money "ucítily" na trhu se stříbrem možnost proražení 1,5leté podpory a opět naskákaly na SHORT stranu. Tento trend pokračoval i podle posledního COT reportu. Obchodníci z kategorie MM na trhu se stříbrem navýšili SHORT pozice o dalších 8 527 kontraktů (42,5 milionu uncí) a nyní dosahují jejich čisté pozice jen 9 000 kontraktů, což je jedno z nejnižších množství za poslední dva roky.

Pozice MM na stříbře

Na trhu se zlatem se rozhodli obchodníci z kategorie Managed Money také prodávat, když zvýšili SHORT pozice o vysokých 13 749 kontraktů a jejich čisté pozice klesly na 63 000 kontaktů. Nejedná se sice o nejnižší množství v letošním roce, ale pozice se od vrcholu z 16. listopadu zásadně snížily, což je zajisté pozitivní.

Pozice MM na zlatě

Přestože rok 2021 nepřinesl "zázračný" růst cen kovů při vysoké míře inflace a zlato i stříbro zůstávají zastíněny agresivním růstem kryptoměn a akciových trhů, závěr roku zatím nevypadá vůbec špatně. Oba kovy právě otestovaly silné podpory, a pokud je udrží, mohly by vstoupit do nového roku růstem. Klíčová ovšem bude další rally a agresivita prodejců. Ti se totiž při posledním růstu opět silně projevili, a zastavili tak růst cen v okamžiku, kdy mohly kovy prolomit důležité technické úrovně.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika