Jeden dolar vládne všem. Americká měna je nejsilnější za pět let a je to cítit i na trhu s drahými kovy
V uplynulých dvou týdnech ztratilo stříbro citelných 12 %. Dolarová cena zlata také výrazně klesla, za 10 obchodních dnů o 4,1 %. Cena zlata v českých korunách se ale od poloviny dubna téměř nezměnila a podobně je na tom kurz v eurech. Velice ojedinělý vývoj pak vykazuje cena zlata v japonských jenech, která od začátku března vzrostla o 15 %.
Poslední vývoj cen kovů v různých světových měnách je odrazem toho, co se děje na měnovém trhu. Ano, americký dolar značně posiluje vůči euru, japonskému jenu, české koruně, švýcarskému franku a dalším měnám. Index amerického dolaru vystoupal nejvýše od ledna 2017, kdy přebíral úřad prezidenta USA Donald Trump. Loni v říjnu jsem se v jednom z textů věnoval vývoji kurzu dolaru a prezidentskému cyklu, konkrétně tomu, zda převáží běžný cyklický vývoj, při kterém by měl dolar spíše oslabovat, nebo kurz dolaru poroste, jelikož od roku 1984 bylo vysledováno, že americká měna posiluje, pokud je prezidentem USA demokrat (a naopak).
V lednu 2021 (nástup Joea Bidena) dosáhl dolarový index minima na úrovni 89,2 bodu, nyní je téměř na 104 bodech. Když vezmeme v potaz, jak značně roste zejména v posledních dnech hodnota dolaru, nevedou si drahé kovy až tak špatně (platí to zejména o zlatě, cena stříbra přece jen inkasovala větší ránu). Zlato minulý pátek zavíralo na stejné úrovni jako v prvním lednovém týdnu loňského roku, ovšem kurz dolaru je od ledna 2021 o 16 % výše.
V poslední zprávě jsem uváděl, že se pod silnou hladinou 1 920 USD za unci pravděpodobně nachází spousta stop-loss příkazů, a její prolomení by tak mohlo spustit rychlý kaskádovitý výprodej. Tato situace na sebe nenechala dlouho čekat, když hned v pondělí 25. dubna došlo k proražení níže a kurz se zastavil až ve čtvrtek na 1 872 USD. Následně nastal prudký odraz zpět ke kritické ceně 1 920 USD. Nakonec trh uzavíral pod 1 900 USD.
Tímto pohybem se docela zkomplikovala interpretace primárního cyklu. Před týdnem jsem uváděl dvě možné varianty, které nyní mírně "učešu" a doplním. Preferovaný scénář byl takový, že trh se zlatem utvořil 29. března na ceně 1 890 USD primární dno. Pokud je tato varianta správná, trh již prorazil primární dno, což znamená, že primární cyklus se změnil na medvědí. Primární cyklus by tak byl teprve ve svém 5. týdnu, což by vyústilo v další průběžné oslabování zlata minimálně po 10 až 16 týdnů, tedy do dalšího primárního dna.
Alternativní variantou byla možnost, že je trh stále v původním primárním cyklu, který začal 15. prosince, a nyní přijde finální výprodej. Této variantě odpovídá především poslední vývoj na trhu se stříbrem, jehož cena klesla 10 dnů v řadě a v pátek prolomila trendovou linii platnou od poloviny prosince. Průlom základních trendových linií nastává často při utváření primárního dna. U zlata se ale nachází hlavní trendová linie o zhruba 60 dolarů níže, aktuálně až okolo ceny 1 840 USD za unci.
Také jsem dodával, že RSI (index relativní síly) klesl pod 50 % a že zlato krátkodobě ztrácí růstové momentum. To by mohli techničtí obchodníci vnímat jako signál k prodeji. Odpověď jsme obdrželi v posledním COT reportu z burzy COMEX. Do 26. dubna tam prodali obchodníci z kategorie Managed Money a drobní spekulanti vysokých 24 000 kontraktů (2,4 milionu uncí). Na těchto prodejích bylo pozitivní, že se jednalo zejména o likvidaci LONG pozic, SHORT pozice se otevíraly minimálně. Určitě došlo také k dalším prodejům po uzávěrce dat ve středu 27. dubna a ve čtvrtek ráno. Stejný scénář probíhal také na trhu se stříbrem, kde prodávaly také dvě výše uvedené kategorie obchodníků.
Pokud nebudou spekulanti ochotni otevírat nové SHORT pozice, výprodej se brzy vyčerpá, jelikož LONG pozice se zlikvidují do maximální možné míry. Pak již není síla, která by měla hnát kurzy kovů dolů. Toto byl vždy klíč k odpovědi na otázku, kdy skončí výprodeje.
Na druhé straně se tímto výprodejem podařilo komerčním obchodníkům srazit své vysoké net SHORT pozice na úrovně z poloviny až začátku února a silně medvědí struktura COT, která platila od poloviny března, se snížila na alespoň neutrální úroveň. Zejména menší investiční banky v kategorii Raptors přetočily na trhu se zlatem své net SHORT pozice na net LONG a již nyní drží podobné množství kontraktů se spekulací na růst jako při ceně 1 750 USD v prosinci nebo u ceny 1 780 USD v lednu letošního roku. Tato situace zvyšuje pravděpodobnost, že důležité dno na trhu s kovy je blízko a po jeho dosažení by měl opět přijít růst.