O zlatě a stříbře (nejen) technicky: Přišel finální výprodej?
Drahé kovy v uplynulém týdnu opět ztrácely, v týdenním vyjádření potřetí za sebou. Zlato odepsalo 0,9 % a cena stříbra spadla o 5,8 %. Poměr cen obou komodit se tak roztáhl již na 91 ku 1, což je s výjimkou historického pádu cen v březnu 2020 při vypuknutí pandemie jeden z nejvyšších poměrů vůbec.
Možná se může zdát protichůdné, že mnohdy píšu o hodně býčích strukturách COT na trhu s kovy, ale jejich ceny dále klesají. Ano, trhy mají setrvačnost, a pokud spekulanti agresivně dále otevírají SHORT pozice, ceny zákonitě klesají. Před týdnem jsem se domníval, že obchodníci z kategorie Managed Money již nebudou naskakovat do prodejních pozic, ale byl jsem předčasně optimistický. Podle posledního COT reportu MM opět prodávali jak na trhu se zlatem, tak se stříbrem. I proto nyní na trhu se stříbrem pozorujeme z hlediska pozic commercials nejvíce býčí strukturu COT od května 2019 a u zlata je to podobné. Daní za tak býčí strukturu jsou ovšem nízké ceny kovů. V podstatě to lze považovat za kontrariánský indikátor.
Z technického hlediska trh se stříbrem kompletně vyplnil neproobchodovanou oblast z léta 2020, když se cena minulý pátek snížila až na 19,40 USD za unci. Spotový kurz zlata klesl nepatrně pod cenu z 16. května, ale nejaktivnější srpnový kontrakt zlevnil podstatněji pod minimum z poloviny května. To by mohlo naznačovat dočasně nižší ceny zlata.
Správná interpretace primárního cyklu by mohla objasnit nejbližší vývoj cen. Preferovaná varianta je taková, že v polovině května nastalo nové primární dno. Aktuální cena v obou případech klesla pod výchozí cenu cyklu, a cykly se tak změnily na medvědí.
V případě zlata bych ale ještě s touto prognózou čekal na potvrzení. Spotová cena se totiž v pátek poměrně solidně odrazila, a trh tak může být zatím ve fázi dvojitého dna na ceně 1 786, respektive 1 784 USD za unci. Propad níže by byl jasným medvědím signálem, a to na několik týdnů, jelikož primární cykly by zatím byly jen ve třetině až polovině své délky.
Alternativní scénář je takový, že primární dno nastalo shodně na trhu se zlatem i stříbrem 29. března. V tom případě by trh nyní vstupoval již do 14. týdne primárního cyklu, což by naznačovalo, že výprodej jde do finále, protože se blíží konečná fáze cyklu. Na trhu se stříbrem má primární cyklus průměrnou délku 13-21 týdnů, u zlata je to 15-21 týdnů.
Extrémně přeprodané jsou také akcie těžařů zlata. Index GDXJ (jedná se o index akcií menších těžařů a společností, jež se zabývají geologickým průzkumem a hledáním zlata) je nejvíce přeprodaný za posledních 6 let (vyjma krachu v březnu 2020).
Index HUI (NYSE Arca Gold Bugs) je na tom podobně jako GDXJ. Žádná z jeho akcií se neobchoduje nad 20-, 50- nebo 200denním průměrem. A v neposlední řadě se polovina akciových titulů z indexu GDX (Van Eck Gold Miners ETF) minulý týden obchodovala na 52týdenním minimu.
Ceny kovů i akcií jejich těžařů jsou na téměř extrémních úrovních. Zda se v současné turbulentní době bude tento extrém ještě prohlubovat, zůstává otázkou. Důležitým faktem ale je, že dominantní hráči, kteří nahlížejí na trh z dlouhodobé perspektivy (commercials), evidentně opouštějí prodejní pozice. A žádný z těchto subjektů by nepodnikal takové kroky, pokud by do budoucna neočekával podstatně vyšší ceny.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.
Aktuality
