US MARKETOtevírá za: 10 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Zlatá a stříbrná past na medvědy? Na přehnaný optimismus je ještě brzy

Zlatu i stříbru se minulý týden podařilo uzavřít výše, zlato přidalo 1,8 % a cena stříbra poskočila o slušných 5,9 %, a to i přes výprodej v závěru týdne. Byl to poměrně ojedinělý týden, neboť cena stříbra si dokázala během pondělí připsat 9% cenový výstřel, což byl nejvyšší jednodenní nárůst za posledních 14 let.

V uplynulých dvou týdnech jsem uváděl, jak je struktura COT na trhu se stříbrem neuvěřitelně býčí, jelikož obchodníci z kategorie Managed Money byli na burze COMEX net SHORT několik desítek tisíc kontraktů. Taková situace nastala v uplynulých 20 letech pouze dvakrát. Bylo tedy zaděláno na SHORT covering rally, jež nakonec odstartovala. Zpětný odkup dříve prodaných kontraktů Managed Money byl hlavním katalyzátorem dynamického nárůstu ceny stříbra, jelikož tuto skutečnost vzápětí potvrdil nejčerstvější COT report. Zpětný odkup SHORT kontraktů ale ještě netvoří býčí trend, k němu je potřeba také otevírání nových LONG pozic.

Stejná situace nastala i na trhu se zlatem. Na něm nakoupili Managed Money kvůli pokrývání SHORT pozic a díky částečnému otevírání nových LONG kontraktů také velice vysoké objemy. To byl hlavní důvod toho, že se cena zlata dokázala během pěti obchodních dnů zvýšit o 100 USD na unci. I na trhu se zlatem totiž byli MM po mnoha letech opět net SHORT (měli více prodáno než koupeno).

Budu se opakovat, ale extrémně býčí struktury pozic na trhu (jako ty z uplynulých týdnů) vedou dříve či později k prudkým otočkám cen vzhůru. Poslední zkušenost nebyla výjimkou.

Celková situace na trhu s kovy ale ještě nemusí být tak růžová. Hlavním fundamentálním důvodem bezprostředního růstu cen kovů je informační šum o tom, zda již centrální banky pomalu neotáčejí kormidlem a nezačnou upouštět od dalšího zvyšování úrokových sazeb. Tuto hypotézu přiživuje britská centrální banka svými intervencemi na trhu s dluhopisy, následně se vynořily i spekulace o tom, že Fed nemusí být již tak agresivní ve svém jestřábím přístupu. Tyto informace jsou pro spekulativní kapitál zásadní, a proto jsme mohli vidět obrat v chování Managed Money.

Mírně znepokojující je to, jakým způsobem naskákala hlavní protistrana MM (komerční obchodníci) do nových SHORT pozic. Commercials navýšili na trhu se zlatem své net SHORT pozice během posledního reportovaného týdne o vysokých 35 000 kontraktů (3,5 milionu uncí), většinu těchto pozic navíc otevřela "velká čtyřka" a "velká osmička".

Před týdnem jsem uváděl, jak tyto dvě významné skupiny drží historicky nejnižší SHORT pozice na trhu se zlatem i stříbrem, což je jeden z nejvíce dlouhodobých býčích argumentů, ale zpětná agresivita jejich prodejů při posledním růstu cen byla překvapující. Aktuální struktura pozic na trhu s oběma kovy je i tak býčí, není ale jisté, zda trh již dosáhl nejnižších cen v rámci vlny poklesů.

O krátkodobém zotavení ceny zlata alespoň do pásma 1 720 až 1 800 USD za unci jsem již psal a v minulém týdnu trh dosáhl spodní hrany tohoto rozpětí. Předešlý týden tak mohl být rychlou korekcí v rámci medvědího trendu, ale za určitých okolností již mohlo jít o start střednědobého růstu.

Zlato graf denní v USD

Z hlediska technické analýzy je to tak, že pokud oba kovy prorazí v následujících 14 dnech cenové vrcholy z minulého týdne, trhy dosáhly střednědobého dna a mohou zamířit k úrovním 1 800 až 1 960 USD za unci v případě zlata, respektive 25 až 30 USD za unci stříbra. Ale neschopnost prorazit nad nedávná maxima je signálem, že medvědí trend pokračuje, a to v souladu zejména s finální fází 8letého cyklu na trhu se zlatem. Existuje ale i teoretická šance (byť velice malá), že 8leté dno může nastat ve zkrácené časové ose, jsme totiž na konci sedmého roku 8letého cyklu.

Stříbro graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Na adresu Fedu: Jestli už by to náhodou nestačilo...

Na adresu Fedu: Jestli už by to náhodou nestačilo...

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika