Drahé kovy pod lupou: Cena zlata v českých korunách je na silné podpoře, stříbro z ETF míří do Indie

V minulém týdnu se ceny kovů v amerických dolarech příliš nezměnily. Čekalo se a čeká se na zasedání FOMC, které skončí ve středu 2. listopadu, v pátek pak budou zveřejněny říjnové statistiky z amerického pracovního trhu.
Cena zlata v českých korunách je nicméně trochu jiný příběh než globálně sledovaný dolarový kurz. Aktuálně se pohybuje nejníže od července. Letošní rok přitom přinesl široké cenové rozpětí ceny zlata v korunách. V únoru kurz testoval hladinu 38 000 Kč za unci, aby následně během několika týdnů vyletěl vzhůru k 49 000 Kč. Průměrná cena unce se poté ustálila v pásmu 42 000 až 43 000 Kč.
V posledním týdnu však cena zlata zamířila opět níže k hladině 40 000 Kč za unci. Bylo to vlivem dvou souběžných faktorů – dolarová cena zlata opět klesla a krátkodobě oslabil také samotný dolar.
Velice podobný vývoj lze sledovat i v případě ceny zlata v eurech. Ta je nejníže od 21. července. Korunová a eurová cena zlata se nacházejí na silných supportech. Pokud by měly být proraženy, zřejmě by to bylo jen na krátkou dobu. Nepočítá se totiž příliš s tím, že po zasedání FOMC budou oslabovat ruku v ruce zlato i americký dolar. Pravděpodobnější je varianta oslabení jednoho při současném posílení druhého aktiva. A to by omezovalo prostor pro další oslabení kovu v eurech a korunách.
Dolarová cena zlata je ale také na zásadním rozhraní. Prosincový kontrakt na zlato naznačuje pokračování sestupného trendu, který trvá již sedm měsíců. Poslední býčí podpora se utvořila v pásmu 1 615 až 1 620 USD za unci. Druhý odraz ceny ale zatím nebyl přesvědčivý.
Důvod rychlého zpětného poklesu ceny byl zřejmý. Podle posledního COT reportu (k 25. říjnu) otevírali obchodníci z kategorie Managed Money opět SHORT pozice ve větším množství, tentokrát šlo o 11 760 kontraktů. Zároveň zlikvidovali 1 320 LONG pozic, a celkem tak prodali během 5 obchodních dnů přes 13 000 kontraktů (1,3 milionu uncí). Derivátový trh si tak jde opět vlastní cestou spekulativních prodejů, zatímco fyzický trh míří opačným směrem.
Podívejme se ještě na trh se stříbrem. Zejména ve velkoobchodním světě jsou aktuální podmínky bezprecedentní. Předběžné zprávy o dovozu stříbra do Indie naznačují, že v září bylo importováno více než 50 milionů uncí, což by mělo vyústit v roční kumulované dovozy v objemu zhruba 300 milionů uncí. To je více než 35 % roční světové těžby a plně to vysvětluje, kam mířily všechny ty stovky milionů uncí stříbra vybraných ze světových "stříbrných" ETF a skladů burzy COMEX v posledních měsících.
Indičtí kupci jsou poměrně citliví na cenu a jejich zájem o stříbro rapidně roste, když vnímají cenu jako nízkou, a zvláště pak tehdy, když je stříbro levné ve srovnání se zlatem, jehož jsou Indové největšími světovými držiteli. Je tedy celkem pravděpodobné, že Indové nepřestanou nakupovat stříbro, dokud nebude mnohem dražší. A to bude v době, kdy se hlavní kupní silou stanou obchodníci ze Západu.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.
Aktuality
