Žlutý kov má prostor k dalšímu zdražování, věří Světová rada pro zlato. Pro druhé pololetí za klíčové považuje sazby Fedu

Zlato loni zdražilo asi o 14 % a letos v prvním pololetí přidalo dalších zhruba 13 %. Poptávku po žlutém kovu nadále táhnou centrální banky nebo nákupy slitků a mincí. Druhé pololetí podle Světové rady pro zlato potvrdí současný kurz, kov by měl v prostředí zvýšené geopolitické nejistoty dále těžit ze zájmu spotřebitelů i měnových autorit.
Analytici ze Světové rady pro zlato předpokládají, že podporou bude kovu v druhém pololetí také uvolňování měnových politik na rozvinutých trzích, které sníží výnosy pevně úročených aktiv, ale i všeobecný zájem investorů hledajících diverzifikační nástroj nekorelovaný s akciovým trhem, jenž vykazuje jisté známky přehřívání. Současně Světová rada pro zlato upozorňuje, že inflace v Evropě i ve Spojených státech zůstává zvýšená, takže se zlato stále nabízí jako inflační hedge.
Dva významné trhy, Čína a Indie, zůstávají v rozdílném rozpoložení. Zatímco v Číně poptávku spotřebitelů po zlatě tlumí pokračující krize realitního sektoru a celková slabost ekonomiky, indické hospodářství zůstává relativně silné a důvěra spotřebitelů roste, což se pozitivně promítá i do zájmu o zlaté šperky.
Klíčový bude v druhém pololetí také zájem západních investorů o burzovně obchodované fondy a jim podobné nástroje investující do zlata, upozorňuje rada. Právě takzvané zlaté ETF totiž kvůli nezájmu západních investorů již od podzimu 2020 čelí odlivu peněz. V druhém pololetí letošního roku budou v této oblasti zásadní témata úrokových sazeb, geopolitiky a situace na akciových trzích v Evropě a ve Spojených státech.
"Věříme, že cena zlata má na začátku druhého pololetí nakročeno k dalšímu růstu. Za klíčový faktor nyní považujeme úrokové sazby americké centrální banky. Dojde-li na podzim k jejich poklesu, jak se očekává, měl by to pro žlutý kov být jednoznačně pozitivní signál. Poptávka po kovu ze strany indických spotřebitelů zůstává silná a pozitivně vnímáme i relativně stabilizovanou situaci v Číně," shrnují svůj výhled analytici ze Světové rady pro zlato.
Zdroj: World Gold Council