US MARKETZavírá za: 0 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Tři faktory, které letos budou dominantně rozhodovat o cenách ropy

Ceny ropy byly loni pod tlakem kvůli slabšímu než očekávanému růstu poptávky po surovině, vysoké produkci zemí ze skupiny OPEC+ a nejistým vyhlídkám světového hospodářství daným geopolitickým napětím. Komoditní experti z analytické společnosti BTU Analytics předpokládají, že letošní rok zlom nepřinese, a vyhlížejí na trhu s černým zlatem další náročně měsíce.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
14. 2. 2025 | 12:28
Energetika

Globální poptávka po ropě se loni zvýšila o méně než milion barelů na den. Její růst tak byl nejslabší od roku 2019. Jedním z hlavních důvodů přitom byla slabší poptávka v Číně. A právě kondice čínského hospodářství bude podle BTU Analytics jedním z klíčových faktorů i letos. Pokud čínská ekonomika ožije, mohlo by se tempo růstu poptávky po ropě vrátit nad milion barelů denně. Dlouhodobý průměr ročního růstu poptávky je 1,2 milionu barelů na den.

Vedle čínské poptávky bude letos o situaci na trhu rozhodovat také kartel OPEC, respektive skupina OPEC+ zahrnující vedle členů i další nečlenské významné těžaře v čele s Ruskem. OPEC+ plánoval v druhé polovině loňského roku začít s uvolňováním omezení těžby v objemu 2,2 milionu barelů denně zavedeného v dubnu, nicméně kvůli poměru nabídky a poptávky a překračování dohodnutých limitů těžby některými členy zatím k rozhodnutí nedošlo. Pokud ani letošek nepřinese výraznější oživení poptávky, lze čekat další prodloužení omezení těžby a také důslednější vymáhání dodržování nyní platných produkčních limitů pro jednotlivé země.

Ceny ropy Brent a WTI (v USD/barel), zdroj: tradingeconomic.com

Ceny ropy Brent a WTI (v USD/barel), zdroj: tradingeconomic.com

V závěru loňského roku se pak bilance rizik ropného trhu rozrostla o nový faktor, a sice politiku Donalda Trumpa. Nový americký prezident považuje těžbu ropy za jedno z hlavních témat svého druhého funkčního období a opakovaně prohlašuje, že bude produkci americké suroviny podporovat všemi nástroji.

Má-li ovšem světový trh s ropou zůstat stabilní, je potřeba, aby se vztah poptávky a nabídky příliš nevychýlil, tedy aby potenciální dodatečná americká produkce byla vyvážena omezením produkce jinde ve světě. Je tak možné, že Trump zpřísní sankce uvalené na íránský a venezuelský ropný sektor. Důkazem, že nová americká administrativa je připravena jednat, je oznámené (byť vzápětí odložené) clo na dovoz kanadské ropy do USA.

"Věříme, že růst poptávky po ropě letos může postupně zrychlovat směrem k dlouhodobému průměru. Nicméně pokračující realitní krize v Číně, jež negativně dopadá na spotřebu a s ní na celkovou ekonomickou situaci v zemi, špatně předvídatelné kroky nové americké administrativy a také nevyřešená budoucnost produkčních škrtů v rámci OPEC+ udržují těžaře, investory i analytiky v napětí," uzavírá Mitch Jennings z agentury FactSet, pod kterou BTU Analytics patří.

Zdroj: BTU Analytics

EnergetikaKomodityRopaRopa BrentRopa WTITěžbaVýhled na rok 2025
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa