Zlatá rally pokračuje. Tady ji máte v grafickém kontextu s americkými akciemi

Dolarová cena zlata pokračuje v růstu, v polovině týdne se pohybovala nad 3 300 USD za trojskou unci. Poptávku po kovu nadále podporují centrální banky, které diverzifikují své rezervy, ale i drobní investoři a ETF. Sílu navíc ukazují také akcie producentů zlata.
Zlato je hvězdou letošního roku. Jeho cena výrazně roste, zatímco americké akcie oslabují. V grafu je zobrazen kurz populárního zlatého ETF s tickerem GLD. Graf je z úterka, ve středu přitom GLD přidal přes 3 % a ETF sledující akcie producentů zlata (GDX) zdražil o 2,7 %, zatímco americké akcie oslabily (SPY je ETF sledující index S&P 500, MAGS jsou akcie firem z takzvané úžasné sedmičky).
A díky opačnému vývoji cen zlata a akcií velkých amerických firem je zhodnocení GLD od jeho uvedení na trh v roce 2004 aktuálně vyšší než zhodnocení ETF sledujícího americký akciový index SP 500 (ticker SPY).
Graf vývoje za poslední tři roky odhaluje, že pomyslné nůžky mezi vývojem cen zlata a amerických akcií se rozevřely až v posledních zhruba dvou měsících.
Trh se zlatem má za sebou největší denní růst za pět let, cena trojské unce se ve středu 16. dubna zvýšila o zhruba 3,3 % na rekordních 3 346 USD. Loni v březnu kov zdražil nad 2 000 USD za unci a od té doby prakticky neustále posouvá maxima. Je přitom stále těžší ignorovat relativní sílu kovu vůči americkému indexu S&P 500. Zdá se, že v prosinci 2021 klesl poměr cen kovu a amerických akcií na dlouhodobé dno a v současnosti je již na devítiletém maximu.
Obrat přitom nastal na úrovni "supportu", který funguje již od 60. let, a od zmíněného prosince 2021 zlato svým zhodnocením překonává akcie v USA o zhruba 70 procentních bodů. Pokud by byl současný cyklus nadvýkonnosti kovu podobný těm předchozím, rozdíl by mohl dále narůstat, a to významně. Náklady ušlé příležitosti by pak pro investory, kteří by neměli kov ve svých portfoliích, dále narůstaly.
Zdroj: Creative Planning, da Chart Life, Hi Mount Research