US MARKETOtevírá za: 16 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Kryptozima je tady, likvidita vysychá

Objemy obchodů s kryptoměnami se za uplynulý rok a půl výrazně propadly. Trh se snaží najít svou roli v současném prostředí vysokých úrokových sazeb. Likviditě a efektivitě navíc nepomáhá to, že po konci bank Silvergate a Signature již tvůrci trhu nemohou obchodovat tak efektivně jako dříve.

Mads Eberhardt
Mads Eberhardt
23. 8. 2023 | 12:12
Bitcoin

V posledním roce a půl se trh s kryptoměnami musel srovnat se řadou negativních událostí. Připomeňme kolaps kryptoměnové burzy FTX nebo stablecoinu Terra, těmi se zabýval i mainstream. Ne všichni ale již rozumí dalšímu podstatnému faktoru, jímž byl vážný propad objemu obchodů s kryptoměnami. Od konce býčího trendu v roce 2021 začaly objemy postupně klesat a spolu s nimi i tržní likvidita.

Propad objemů ilustruje graf měsíčních spotových objemů na Coinbase a Krakenu. Coinbase a Kraken jsou pro většinu světa, zejména pro Evropu a Severní Ameriku, hlavními vstupními branami na kryptoměnový trh. Objemy se výrazně snížily, ten nejnižší byl zaznamenán letos v květnu, kdy na obou burzách dohromady dosáhl pouhých 39 miliard USD. O dva roky dříve dosahoval objem obchodů na Coinbase a Krakenu v květnu celkem 369 miliard USD.

Objemy obchodů na Coinbase a Kraken

Menší objem znamená zpravidla menší likviditu. Hloubka trhu Coinbase se od začátku letošního roku do poloviny června snížila zhruba o čtvrtinu, zatímco u Krakenu se podle datové platformy Kaiko likvidita o něco zlepšila. Horší likvidita znamená méně účastníků. Zároveň pak stačí menší objem obchodů k vychýlení kurzu.

Jedna věc je přitom obecně nižší likvidita na trhu s kryptoměnami, druhá věc pak náhlý volný pád likvidity na pozadí kryptoměnové krize. V době kolapsu burzy FTX a jejího hedgeového fondu Alameda Research se celková hloubka trhu v rozmezí 2 % od střední ceny bitcoinu vůči dolarovým párům snížila zhruba o 40 %, ačkoli se poté tyto páry rychle oklepaly. Během takové krize trh obvykle více než kdy jindy potřebuje likviditu a její náhlý nedostatek má výrazně negativní dopady. Přispívá totiž k nadměrné volatilitě a neefektivitě v okamžiku, kdy má trh sám o sobě problémů dost.

K zatím poslední kryptoměnové krizi došlo letos v březnu, kdy padly Silvergate Bank, Signature Bank a Silicon Valley Bank, všechny tak či onak zapojené do obchodování s kryptoměnami. Od té doby byl na trhu relativní klid, raději bychom však měli počítat s tím, že ještě není vyhráno. Pokud nastanou další problémy, musejí si účastníci trhu uvědomit, že se může likvidita prudce propadnout. Na to by měli adekvátně reagovat, protože nelze vyloučit ani podobný propad v likviditě jako po pádu FTX.

Podobný propad je o to pravděpodobnější, že tržní podmínky market makerů jsou horší než koncem roku 2022. Může za to krach Silvergate Bank a Signature Bank, jejichž prostřednictvím si mohli tito tvůrci trhu na směnárenské účty okamžitě ukládat či z nich vybírat dolary či eura, vydělávat na měnové arbitráži, a udržovat tím trh efektivní. V posledních měsících se sice objevily některé alternativy či náhrady za tyto banky, ani zdaleka však nejsou tak populární jako jejich předchůdkyně. A tak hrozí likviditě na trhu s kryptoměnami další volatilita.

BitcoinEthereum (ether)Investiční alternativyKryptoměnyLikvidita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa