UPtober pro bitcoin? Zatím to tak nevypadá, čtvrtý kvartál ale teprve začíná

Říjen zatím zůstává za očekáváním fanoušků a investorů do bitcoinu, kryptoměna o víkendu ztrácela od začátku měsíce zhruba tři procenta. Ale nač stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. Obecně navíc na trzích není dobré upínat pozornost na krátké časové rámce. Podívejme se raději na to, jak se bitcoinu daří od začátku roku, proč a jak dopadlo třetí čtvrtletí a co burzovní almanach prozrazuje o posledních třech měsících kalendářních let.
Cena bitcoinu se minulý týden krátce opět vrátila pod 60 000 USD a čekání na novou rekordní cenovku největší kryptoměny již řadě investorů připadá nekonečné. Na trh se vrátila nejistota, což naznačil také Fear and Greed Index, který byl v pátek na 32 bodech (v pásmu strachu) a o víkendu se posunul pouze na neutrální hladinu 49 bodů.
Bitcoin ve čtvrtých kvartálech
Historie ukazuje, že se bitcoinu ve čtvrtých kvartálech daří. Průměrné zhodnocení v posledních čtvrtletích od roku 2013 přesahuje 80 %, a vzbuzuje tak velká očekávání (i když s průměry opatrně).
Podle CK Zhenga, investičního ředitele společnosti ZX Squared Capital, čeká bitcoin silné období bez ohledu na výsledek blížících se prezidentských voleb v USA. Klíčovým faktorem růstu ceny bitcoinu má být kombinace tržních vlivů během volební sezóny a takzvaného halvingu, ke kterému došlo v dubnu. Historicky bitcoin zaznamenával silný růst ceny po halvingu právě ve čtvrtém čtvrtletí. Data z analytické platformy CoinGlass ukazují, že v posledních letech zaznamenala kryptoměna v tomto období často více než 50% růst ceny, v roce 2020 pak dokonce skok o 168 %.
(Stále) nejvýkonnější aktivum roku
Na konci třetího čtvrtletí byl bitcoin nejvýkonnějším aktivem letošního roku, a to s poměrně výrazným náskokem. Po pádu ve druhém čtvrtletí se zotavil a ve třetím kvartálu posílil o zhruba 5 % (obchoduje se na řadě burz a jeho ceny se na nich liší, za třetí kvartál se tak jeho zisk pohybuje v různých srovnáních na úrovni 1-7 %). Jeho cena se většinou pohybovala mezi 70 000 a 54 000 USD. V médiích se propírala kauza bankrotu již dávno padlé burzy Mt. Gox, ze které se klientům vrátily miliardy dolarů v bitcoinech. Prodeje od americké vlády a německých úřadů také udělaly své. Ačkoli prodejní přetlak občas tlačil cenu bitcoinu dolů, strach z toho, že tyto mince přijdou na trh, zatížily podle společnosti NYDIG cenu bitcoinu více než reálné prodeje. Navzdory konečnému kladnému výsledku ve třetím kvartálu tak bitcoin zaostal za řadou jiných aktiv.
Z historického hlediska by ale horší výkonnost od července do září neměla nikoho překvapit. Třetí čtvrtletí bývá pro bitcoin nejslabší. Cena obvykle během letních měsíců stagnuje, což se letos potvrdilo. Mírně povzbuzující může být fakt, že se v září trh s bitcoinem dokázal vymanit ze sezónních trendů a namísto očekávaného poklesu rostl.
I kdyby namísto očekávaného UPtoberu nastal DOWNtober, držte se dále své (ideálně dlouhodobé) strategie. Čtvrtý kvartál vlastně stále teprve začíná a právě konec roku, jak již bylo zmíněno, bývá pro bitcoin příznivý. Býci mohou zářijové popření sezónnosti vnímat jako pouhou předehru silného období, medvědi pak samozřejmě chovají naději, že se sezónnost opět nepotvrdí, a 2024 se tak nakonec nestane v historii bitcoinu žádným vyloženě zářivým letopočtem.
Zdroj: NYDIG, Bloomberg, Cointelegraph.com, Coinglass.com